در انتخاب پنکه باید دنبال چه ویژگی هایی باشید؟
بخشی از نکات مهم در خرید پنکه که با توجه به آنها می‌توانید محصولی با بالاترین کارایی و ارزش خرید را تهیه کنید. فراموش نکنید که همیشه اندازه بزرگتر و قدرت بیشتر
انتخاب پنکه

با عبور از هوای سرد و آغاز روزهای گرم، بسیاری از افراد به فکر خرید پنکه می‌افتند؛ اگر شما هم جزو همین دسته هستید، احتمالا نکات مهم در خرید پنکه که در ادامه بیان می‌کنیم، حسابی به انتخاب شما کمک خواهند کرد.

نکات مهم در خرید پنکه

بسته به اینکه پنکه را برای خانه یا محیط کاری خود خریداری می‌کنید، فاکتورهای مختلفی هست که هنگام خرید باید به آن توجه داشت:

نوع پنکه

نخستین مسئله هنگام خرید یک پنکه جدید، انتخاب نوع آن است. در حال حاضر، انواع بسیار مختلفی از این محصولات مانند سقفی، رومیزی، برجی، بدون پره و ... در بازار به فروش می‌رسد که هرکدام از آنها ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. به علاوه، تنوع قیمتی این محصولات نیز بسیار بالاست و وجود امکاناتی مانند کنترل از راه دور، تنظیم زاویه و ... می‌تواند روی قیمت نهایی آنها اثرگذار باشد.

اندازه

بعد از انتخاب مدل،  توجه به اندازه محصول می‌تواند از اصلی‌ترین نکات مهم در انتخاب پنکه باشد. طبیعتا هرچقدر پنکه شما بزرگتر باشد، توانایی آن در خنک کردن فضا نیز بیشتر خواهد بود؛ اما باید توجه کنید که اندازه پنکه متناسب با محیط مورد نظر هست؟ آیا در صورت نیاز به جابجایی، این کار را می‌توانید آسان انجام دهید؟

نویز و صدا

محصولات مختلف، ویژگی‌ها و عملکرد متفاوتی دارند و میزان نویز یا صدای تولیدی هیچ‌کدام از آنها یکسان نیست. بسته به اینکه از پنکه در چه فضایی می‌خواهید استفاده کنید، صدای آن نباید به اندازه‌ای بلند باشد که از خوابیدن یا تماشای تلویزیون جلوگیری کند. ممکن است میزان نویز که با واحد دسی‌بل تعیین می‌شود، روی جعبه درج نشده باشد؛ در این صورت می‌توانید در مورد میزان صدای پنکه از خود فروشنده کمک بگیرید.

قابلیت تمیز کردن

قابلیت تمیز شدن پنکه ها
 

2آلت تصویر: پنکه رومیزی

همانند هر وسیله دیگری، پنکه ها هم کثیف می‌شوند و لازم است به صورت دوره‌ای آنها را تمیز کنید؛ در غیر این صورت، گردوغبار و کثیفی همراه با هوای خنک در تمام فضا پخش خواهد شد. طراحی بعضی محصولات به گونه‌ای است که خیلی راحت می‌توان به پره‌های آنها دسترسی داشت، در صورتی که تمیز کردن برخی دیگر بسیار دشوار خواهد بود.

قابلیت چرخش

قابلیت چرخش یا حرکت نوسانی، یکی دیگر از نکات مهم در خرید پنکه است. این ویژگی برای آن دست از افرادی که از پنکه در محیط‌های بزرگتر استفاده می‌کنند، اهمیت زیادی دارد چرا که پنکه با چرخش خودکار خود می‌تواند هوای خنک را به تمامی افرادی که در محیط خانه هستند، برساند.

قدرت موتور

یکی از نکات مهم در انتخاب پنکه، توجه به قدرت موتور است. این مشخصه برای فن‌ها، با شاخصی به نام CFM یا فوت مکعب در هر دقیقه اندازه‌گیری می‌شود؛ طبیعتا هرچقدر CFM بالاتر باشد، شدت جریان هوای تولیدی نیز بیشتر خواهد بود.  

امکان تنظیم سرعت

پنکه ایستاده 

قابلیت تنظیم سرعت پنکه هم ویژگی بسیار خوب دیگری‌ست که می‌تواند به مدیریت و کنترل جریان هوای خنک در فضای اتاق و خانه، کمک بسزایی کند.

کنترل از راه دور

بسیاری از پنکه های امروزی، همراه با ریموت و امکان کنترل از راه دور عرضه می‌شوند تا کاربران برای انجام کارهایی مانند تنظیم سرعت، چرخش خودکار یا زمان‌بندی عملکرد آن نیازی به انجام دستی این کار نداشته باشند.

ایمنی

اگر کودک یا حیوان خانگی دارید، بهتر است سراغ پنکه هایی بروید که دسترسی به پره‌های آنها ممکن نبوده یا کودک شما، امکان جابجایی آن را نداشته باشد.

سخن پایانی

مواردی که در اینجا بیان کردیم، بخشی از نکات مهم در خرید پنکه است که با توجه به آنها می‌توانید محصولی با بالاترین کارایی و ارزش خرید را تهیه کنید. فراموش نکنید که همیشه اندازه بزرگتر و قدرت بیشتر موتور، ملاک نیست و باید محصولی را تهیه کرد که بازدهی لازم را داشته باشد.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :