به نقل از آکاایران: اگر از خوردن ساندویچ لذت می برید، یک ساندویچ ساز می تواند کمک شایانی به شما کند. ساندویچ سازها جزئی جدید از اقلام لوازم خانگی است که به دلیل قیمت پایین آن قابل خرید برای بسیاری از خانواده ها است. انتخاب بهترین ساندویچ ساز بسته به نوع ساندویچ هایی است که شما می خواهید و همچنین استایل و نحوه تمیز کردن آن متغییر است. با ما همراه شوید.

 

ساندویچ ساز

آکاایران: هرچند ساندویچ ساز یکی از لوازم غیر ضروری آشپزخانه است، اما داشتن آن این حسن را دارد که در صورت کمبود وقت یا نداشتن مواد غذایی کافی برای پختن یک غذای مفصل، می تواند بسیار کارگشا باشد. البته فراموش نکنید اگر تهیه ساندویچهای خوشمزه ای که بسیار سریع هم آماده می شوند، برایتان عادت شود، دچار اضافه وزن خواهید شد!

ساندویچ سازها به صورت دو صفحه دارای محل قرارگیری تکه های ساندویچ طراحی شده اند که این صفحات توسط یک لولا به یکدیگر متصل بوده و در زیر هر کدام یک المنت مخصوص جهت ایجاد حرارت به کار رفته است. نوع خانگی این ساندویچ سازها در دو اندازه 2 خانه و 4 خانه تولید می شوند که در هر خانه دو جایگاه مثلثی شکل تعبیه شده است. در برخی مدل ها صفحات گریل به همراه دستگاه ارائه می شوند که امکان پخت انواع گوشت ها را به صورت گریل شده فراهم می کند. در این مدل ها به وجود خروجی ویژه آب مواد غذایی گریل شده که در صفحه زیرین تعبیه می شود نیز توجه کنید. از دیگر نکات قابل توجه در مورد ساندویچ ساز ها، امکان جداسازی صفحات بوده که باعث سهولت و کاهش زمان تمیز کردن آنها خواهد شد.

قبل از هرچیز، چگونه یک ساندویچ ساز مناسب انتخاب کنیم؟

اندازه ساندویچ ساز
معمولا ساندویچ سازها از نظر اندازه بسیار جمع و جور هستند و در هر آشپزخانه ای جا می گیرند. پر طرفدارترین اندازه آنها نوعی است که 2 قطعه نان توست در آن جا می گیرد و در نهایت 4 ساندویچ کوچک مثلثی تحویل می دهد. اما این کوچکترین اندازه آنها نیست، مدلهایی از ساندویچ ساز مناسب برای یک نان توست هم وجود دارد. از طرفی اگر جای کافی دارید، میتوانید مدلهایی برای 4، 8 یا حتی 16 تکه نان هم در بازار پیدا کنید.
یک اندازه متغیر دیگر، عمق ظرف ساندویچ ساز است. اگر در ساندویچ مواد زیادی قرار می دهید، مدلی با ظرف عمیقتر انتخاب کنید. بعضی از ساندویچ سازها دارای لولای متحرک هستندو میتوانند متناسب با قطر ساندویچ تنظم شوند.

مدل
ساندویچ سازها در مارکهای مختلف و در سه رنگ اصلی سفید، سیاه و نقره ای در بازار موجودند. اما بعضی از سازندگان آنها از رنگهای درخشانتر و فانتزی نیز استفاده می کنند که بنا به سلیقه و نوع دکوراسیون آشپزخانه می توانید انتخاب آزادتری داشته باشید.
حتی ساندویچ سازهایی تولید شده اند که نانها را به اشکال مختلف در می اورند و به خصوص برای کودکان بسیار جذاب هستند.

تنظیمات
کار با ساندویچ ساز بسیار ساده است، تقریبا تمام انواع آن دارای چراغهایی هستند که یکی نشانه روشن بودن دستگاه و دیگری نشان دهنده داغ بودن دستگاه و آماده بودن آن برای تهیه ساندویچ است.

تمیز کردن
بخشی از جذابیت ساندویچ ساز، قابلیت آن در تهیه غذایی سریع و ساده است. طبعا شما هنگامی که به دنبال چنین خاصیتی باشید، چندان تمایلی ندارید که غذا سریع آماده شود اما تمیزکاری ظرف و ظروف آن وقت زیادی بگیرد. اگر می خواهید تمیز کردن ساندویچ سازتان هم به سرعت انجام شود به دنبال مدلی باشید که صفحه داخلی آن قابل برداشتن باشد. ساندویچ سازهایی که صفحه ثابت دارند را باید پس از خنک شدن با یک دستمال نمدار پاک کرد.
این صفحه ها چه ثابت و چه متحرک از جنس نچسب هستند و هنگام تمیز کردن آنها باید مراقب باشید تا این صفحه خط نیافتد. به این منظور از پارچه نرم یا ابر ساده استفاده کنید.

نکات ایمنی
فراموش نکنید که صفحات داخلی ساندویچ سازها بسیار داغ می شوند و معمولا خنک شدن آنها مدتی زمان می برد. از انجایی که بدنه بیرونی و دسته ساندویچ سازها از جنسی است که حرارت را منتقل نمی کند، می توانید مطمئن باشید که هنگام باز و بسته کردن درب آن مشکلی پیش نمی آید اما مراقب باشید که هنگام برداشتن ساندویچها دست خود را نسوزانید.
ساندویچ سازها دارای پایه هایی ضد لغزش نیز هستند و بر روی دستگیره آنها یک چفت برای محکم بسته شدن درب قرار دارد.

ویژگیهای دیگر
هنگام خرید ساندویچ ساز به توضیحات فروشنده توجه کنید و ببینید که آیا ویژگیهای دیگری علاوه بر مختصات عادی ساندویچ ساز دارد یا خیر. بعضی از این خواص از این قرارند:

• اگر به ساندویچهای فانتزی مدل کافه ها علاقه دارید، به دنبال توستر های پنینی Panini maker باشید که میتوانید در آنها از انواع نانهای ضخیم و نازک بومی و فانتزی استفاده کنید.
• اگر ساندویچ ساز را به منظور صرفه جویی در وقت تهیه می کنید، نوعی را انتخاب کنید که دارای المنتی با توانایی داغ شدن سریع باشد.
• بعضی از انواع ساندویچ سازها دارای ویژگیهایی مانند داشتن جایی برای قرار دادن سیم بوده و انواعی نیز دارای پایه هایی هستند که می توان آنها را هنگام عدم استفاده، به طور عمودی قرار می گیرند.
• بعضی از ساندویچ سازها نقوشی بر روی نان ایجاد می کنند که برای اشخاص تنوع طلب بسیار جالب است.
• ساندویچ سازها معمولا یک تا دو سال گارانتی دارند، برگه گارانتی را حتما از فروشنده تحویل بگیرید.
• بیشتر ساندویچ سازها همراه با مجموعه ای از دستور تهیه غذا هستند.
• درب بعضی از ساندویچ سازها قابل تنظیم است و میتوان آنرا طوری تنظیم کرد که بدون تماس داشتن با روی ساندویچ، حرارت لازم را برای آب کردن پنیر یا برشته کردن روی ساندویچهای روباز فراهم می کنند.

در نظر گرفتن ویژگی های ساندویچ ساز

نکات زیادی در مورد ساندویچ ساز وجود دارند که قبل از خرید باید به آنها توجه کنید. اولین فاکتور، تعداد ساندویچی است که یک ساندویچ ساز می تواند در هر بار درست کند. اگر افراد زیادی در خانواده شما زندگی می کنند، ساندویچ سازی بگیرید که تعداد زیادی ساندویچ را بتواند آماده کند. برای این منظور ساندویچ سازهایی که چند ظرف دارند را تهیه کنید.

فاکتور مهم دیگر گرمایی است که ساندویچ ساز تولید می کند و اینکه چقدر توان برای گرم شدن نیاز دارد. بهترین ساندویچ ساز ها آپشن های متنوعی برای گرم کردن ارائه می دهند و این امکان برای درست کردن انواع ساندویچ ها بسیار مناسب است.

بهترین ساندویچ ساز می تواند تایمر داشته باشد. تامیر با شما کمک می کند تا دقیقا ساندویچ خود را همانگونه که می خواهید درست کنید. تامیر ساندویچ ساز نه تنها به شما اطلاع می دهد که کی ساندویچ شما آماده است، بلکه این اجازه را به شما می دهد که حین پخت به کارهای دیگر خود برسید.

نظر گرفتن راحتی تمیز کردن ساندویچ ساز

بهترین ساندویچ ساز باید به راحتی قابل تمیز کردن باشد. ساندویچ ساز مناسب باید به راحتی قابل باز و جدا شدن باشد تا بتوان آن را تمیز کرد. صفحه ها باید راحت جدا شوند تا بتوان به بخش های زیرین ساندویچ ساز نیز رسید تا آن را تمیز کرد.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران