راهنمای ساده برای تشخیص عطر اصل از تقلبی
تشخیص ادکلن اصلی از تقلبی کار ساده و در عین حال مهمی است. خیلی‌ها تصور می‌کنند تنها راه تشخیص ادکل اصلی، ماندگاری بالای رایحه ادکلن اصلی است. اما این تصور اشتبا

15 روش برای تشخیص عطر تقلبی از عطر اصلی

آکاایران: درحالی که هنگام نگاه کردن به غرفه‌های بازار اشیا ارزان قیمت احتمال آن بیشتر است که با یک عطر تقلبی مواجه شوید، بیشتر مصرف کنندگان غافلند از اینکه کپی‌های بسیار پیچیده راه خود را به قفسه‌های فروشگاه‌های بزرگ عطرفروشی پیدا می‌کنند. خرید عطر تقلبی نه تنها باعث احساس فریب خوردن و ناراحتی شما می‌شود، بلکه ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد. با این وجود، چندین نشانه وجود دارد  که به شما کمک خواهد کرد که حتی عطرهای تقلبی بسیار ماهرانه را تشخیص دهید.. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, راهکارهایی برای تشخیص ادکل اصل از تقلبی ارائه خواهد شد.

چگونه عطر تقلبی و عطر اصلی را تشخیص دهیم!

راه تشخیص عطر اصل از تقلبی

بسته بندی دومین راه تشخیص ادکلن اورجینال از فیک

معمولا بسته بندی عطرهای تقلبی به شکلی غیرحرفه ای صورت می گیرد و اغلب دیده می شود که در نگارش نام و برند محصول دارای غلط املایی، اشتباه گرامری، تغییر فونت واضح در حروف و حتی چاپ نکردن بخشی از توضیحات مربوط به عطر هستند. با نگاهی کوتاه به شرح عطر و موارد ذکر شده روی آن می توانید اصلی یا تقلبی بودن عطر را تشخیص دهید. به سلفون عطر خوب نگاه کنید، شرکت های عطرسازی مخصوصا برندهای معتبر و شناخته شده از سلفون های شفاف و ضخیمی که به خوبی سطح محصول را پوشش داده است استفاده می کنند. همچنین به مقوایی که برای بسته بندی ادکلن استفاده شده توجه داشته باشید. عطرهای اصلی از مقواهای سفید، محکم، مرغوب و با طراحی خاصی ساخته شده اند. جنس مقوا و سبک طراحی آن از شیشه عطر در هنگام نقل و انتقال به خوبی محافظت می کند و مانع از شکسته شدن آن می  شود.

 

تفاوت بسته بندی عطر اصل و تقلبی

عطرهای اصل معمولا دارای سلفون‌ نسبتا ضخیم هستند که به طور بی‌نقص تا شده است و با نوعی چسب حرارتی محکم به جعبه چسبیده است. در مقابل بسته‌بندی نامناسب سلفون نشانه واضحی از عطرهای تقلبی است.


تفاوت سلفون کشی عطر اصلی و تقلبی

اگر روکش پلاستیکی جعبه عطر به طورجذاب بسته‌بندی نشده باشد (درز و لبه‌ها بیشتر از 5 میلی‌متر پهنا داشته باشد، ناهموار باشد و یا بر روی آن چسب اضافی زده شده باشد) در آن صورت این عطر اصل نیست. لبه‌های بسته بندی عطر اصل همیشه درز و لبه‌های بدون نقص دارد.

بارکد و شماره سریال عطر را مورد بررسی قرار دهید

ادکلن های اصلی دارای شماره سریال و بارکد در قسمت انتهای جعبه و همچنین روی بطری هستند که نشان می دهد عطر کجا و چه زمانی تولید شده است. برای مثال بارکد عطر فرانسوی با ارقام 30-37 ، آلمانی با 400-440 ،ایتالیایی با 80-83 ، انگلستانی با 50 و آمریکایی با 00-09 شروع می شوند. عطرهای تقلبی فاقد این بارکد یا شماره سریال هستند. حتما دقت کنید که اعداد روی شیشه عطر با اعداد درج شده بر روی جعبه یکسان باشد. همچنین می توانید با مراجعه به سایت فروشنده از صحت بارکد عطر اصل اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید بارکد به صورت دستی و چسبی نباشد زیرا احتمال تقلبی بودن محصول را چند برابر خواهد کرد. پس اولین و مهم ترین قدم بررسی اصالت بارکد عطر است.

جعبه عطر اصل و فیک

محلول عطر اصلی شفاف است و رایحه ای واقعی دارد

هنگامی که به شیشه عطر نگاه می کنید بایستی ترکیبی شفاف و بدون هیچگونه رسوب یا غلظت رنگ نا متعارف را مشاهده کنید. وجود ذرات معلق یا ابر گونه در محلول عطر می تواند نشان دهنده تقلبی بودن باشد. همچنین عطرهای اورجینال اکثرا از ترکیب سه نت اصلی که دارای چند رایحه مختلف هستند طراحی می شوند. عطرهای فیک این رایحه چند لایه را ندارند. در بهترین حالت عطر تقلبی شما را به طور مبهم به یاد رایحه اصلی می اندازد. بهترین کار این است اگر عطر خاصی را مدنظر دارید از قبل نت-های آن را به خوبی بشناسید. همچنین در صورت داشتن هرگونه شک و تردید به ترکیبات عطر از اسپری کردن بر روی پوست خودداری کنید، زیرا نمی دانید از چه مواد شیمیایی برای تهیه آن استفاده شده است.
تشخیص عطر اصل و فیک

شماره سریال، batch نامبر و شماره کنترل عطرها را چک کنید

عطرهای اصلی تمام این شماره ها را روی بسته بندی شان حک می کنند که بعدا می توانند به طور مجزا برای تشخیص صحت اصالت عطر استفاده شوند. از تولید کننده سوال کنید تا ببنید که آن اعداد با سیستم شماره گذاری محصولات آن ها همخوانی دارد یا نه.

بچ کد روی عطر و ادکلن اصل

بچ کد باید در ته شیشه باشد. بچ کد روی شیشه باید با شماره بچ کد روی بسته بندی ته جعبه مطابقت داشته باشد. شماره سریال باید ته شیشه حک شده باشد و یا با جوهر چاپ شده باشد.

از ادکلن های تقلبی انتظار ماندگاری طولانی نداشته باشید

اگر قبل از خرید ادکلن مدنظرتان کمی در رابطه با آن تحقیق و مطالعه کرده باشید در مورد نت های عطر، رایحه قالب و ماندگاری آن اطلاعات بیشتری خواهید داشت. به محض اولین اسپری از عطرهای تقلبی بویی مشابه با نسخه اصلی را حس خواهید کرد. اما بعد از گذشت مدت زمان خیلی کوتاهی رایحه آن ها از بین می رود. هر چندکه میزان ماندگاری ادکلن های اصلی هم با یکدیگر متفاوت است. برای مثال ادکلن تلخ مردانه با ماندگاری بالا تولید می شوند اما عطرهای زنانه و تابستانی غالبا رایحه هایی ملایم تر و ماندگاری کمتری دارند. اما ادکلن های تقلبی همین میزان از ماندگاری و پخش بو را هم نمی توانند داشته باشند. علاوه بر این پس از گذشت چند ماه بطری عطر به کلی رایحه خود را از دست می دهد.
ادکلن اصل

 

بطری عطر می تواند خیلی چیزها را بازگو کند

در نگاه اول بطری ادکلن های تقلبی دقیقا شبیه نسخه اصلی هستند اما کمی صبر کنید. اول اینکه کمپانی های عطرسازی از شیشه-های شفاف، بدون حباب و با قالبی صاف و یکدست استفاده می کنند و فاقد هرگونه لبه تیر یا ناهم خوانی در گوشه های بطری عطر هستند. دوم افشانه ادکلن های اورجینال از جنس فلزی مرغوب توایده می شوند که به شکل پرس شده و محکم در جای خود قرار دارد. در هنگام اسپری افشانه عطر را به صورت ذرات بسیار ریز و کاملا متراکم رو به جلو اسپری می کند.
تشخیص ادکلن اصل

عطر را تست کنید و از مغازه خارج شوید 

برای اطمینان از نت های عطر و پخش بوی آن پس از اولین اسپری مغازه را ترک کنید. حتی می توانید برای روز بعد مججا مراجعه کنید تا از ماندگاری و رایحه هایی که عطر از خود باقی می گذارد بهتر تصمیم بگیرید. یکی دیگر از راه های تشخیص عطر اصلی این است که شیشه را تکان دهید، اگر حباب های تشکیل شده به سرعت از بین رفتند شما عطری اورجینال در دست دارید. اما مراقب باشید با تکان دادن شیشه عطر از دستتان پرتاب نشود!
تست کردن عطر
منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :