کیف مدرسه خوب باید این ویژگی ها را داشته باشه
ویژگیهای یک کیف خوب مدرسه,ویژگی های کیف مدرسه خوب,ویژگی های کیف مدرسه,نکات مهم در خرید کیف مدرسه,راهنمای خرید کیف مدرسه,راهنمای خرید کیف برای مدرسه,کیف مدرسه چر

آکاآپ: روزهای پایان شهریور ماه همزمان با فصل خرید برای دانش آموزان است. تب و تاب موجود در این فضا و شلوغی کارهایی که والدین برای رفتن فرزندان بر عهده دارند باعث می‌شود که گاهی نکته‌های مهم در خرید لباس مدارس فراموش شود.کیف یکی از مهمترین موارد برای هر دانش آموز است که انتخاب نادرست آن می‌تواند در بلند مدت باعث ایجاد مشکلات حرکتی و آسیب به ستون فقرات در کودکان شود.

Image result for ‫کیف مدرسه خوب باید این ویژگی ها‬‎

تنوع کیف‌های مدرسه و نیز آسیب‌هایی که در اثر حمل کیف نامناسب به وجود می‌آید موجب شده تا والدین همواره به هنگام خرید کیف برای فرزندانشان این دغدغه را داشته باشند که کدام کیف برای فرزندشان مناسب‌تر است.در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تمام ویژگی هایی که یک کیف مدرسه باید داشته باشد را بیان میکنیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده ببرید. با ما همراه باشید.

کیف مدرسه خوب باید این ویژگی ها را داشته باشد

 

جنس کیف مدرسه

همانطور که گفتیم کیف مدرسه باید سبک باشد بنابراین کیف هایی کتانی یا جین به دلیل سنگینی مناسب مدرسه نیستند زیرا وزنشان با پر کردن آنها بالا می رود. بهترین انتخاب برای کیف مدرسه ، کیف برزنتی یا کیف پارچه ای سبک است.

سبک باشد

کلاس اولی‌ها معمولا برای هر روز تحصیلی تمام کتاب و دفترهای خود را به همراه می‌برند این حجم بالای وسایل برای این گروه سنی می‌تواند باعث کج شدن شانه‌ها و متمایل شدن گردن به یک سمت شود و حتی گاهی مشکلات خاصی را در ستون فقرات به دنبال داشته باشد.

زهره افشارمند، متخصص آسیب شناسی و مشکلات حرکتی معتقد است که استفاده از کیف‌های چمدانی و چرخدار برای دانش آموزان مناسب‌تر است. او درباره دلایل این مساله گفت: کیف‌‌های چمدانی و چرخداری که در بازار موجود هستند گزینه مناسب‌تری برای دانش آموزان است چرا که فرد مجبور به حمل هیچ وزنی نیست و میزان زیادی از سنگینی حجم وسایل با چرخ‌ها حمل می‌شود البته نباید کودک با این نوع کیف مجبور به بالا رفتن از پله یا طی کردن مسیر سختی باشد. این نوع کیف‌ها برای کودکان و دانش آموزان مقاطع ابتدایی جذابیت دارد، اما در مورد سنین بالاتر بهتر است از کوله پشتی‌های استاندارد استفاده شود.

افشارمند اظهار کرد: یک کیف خوب معمولا سبک است و وزن چندانی ندارد به این معنا که جنس کیف نباید سنگین و آویزان باشد. یک کیف یا کوله‌پشتی چه در ابعاد دانش آموزی و چه برای بزرگسالان نباید بیش از اندازه سنگین و حجیم باشد، حجیم بودن یک کوله با قرار دادن مقدار زیادی وسیله و چیدن آن به صورت بد فرم باعث از بین رفتن طراحی کوله و فشار بیشتر بر ستون فقرات می‌شود، لذا بهتر است یک کوله را بیش از 3 کیلو سنگین نکنیم و در چیدن وسایل داخل آن دقت کافی را به خرج دهیم.

قابل شستشو باشد

هنگام خرید کیف مدرسه به قابل شستشو بودن آن توجه کنید زیرا برخی کودکان کیف های خود را روی زمین می گذارند و به علت بی توجهی کیفشان کثیف می شود.قابلیت شستشو سبب می شود که والدین بتوانند کیف فرزند خود را هنگام کثیف شدن بشویند.

معمولا پسربچه ها به تمیزی لوازم خود کمتر از دخترها اهمیت می دهند. به همین دلیل بهتر است کیف مدرسه ها پسربچه ها را هر 25 تا 30 روز یک بار و کیف دخترها را هر 35 تا 40 روز یک بار بشویید.

برای شستشوی کیف آن را 3 یا 4 ساعت درون آب ولرم و پودر لباسشویی بگذارید. سپس با یک دستمال یا فرچه نرم، تمام گوشه و کنار کیف را تمیز و آن را خوب آبکشی کنیدو پشت ورو و با گیره از طناب آویزان کنید تا کاملا خشک شود.

محکم و با دوام باشد

بچه ها معمولا وسایلشان را به هم ریخته در کیف می ریزنند. به همین خاطر بهتر است جنس کیف محکم باشد تا صدمه ای به پشت او وارد نشود.

دانش آموزان با سنین کمتر معمولا بدون نظم و ترتیب وسایل خود را درون کیف جا دهند. پس بهتر است یک کیف مناسب مدرسه محکم و بادوام باشد تا صدمه ای به پشت و شانه های بچه ها وارد نشود.

بیش از حد بزرگ نباشد

یک کیف مدرسه خوب ، نباید بزرگتر از شانه های کودک باشد و باید متناسب با دورۀ آموزشی، سن و ساختار بدنی او باشد. اگر کیف مدرسه خیلی بزرگ باشد ، کودک آن را با وسایل غیر ضروری پر می کند.

کیف مدرسه از نظر اندازه و سایز بهتر است به گونه ایی باشد که 10 سانتی متر از انحنای کمر کودک، کوتاه تر باشد. در کل یک کیف خوب باید با سن، اندام بدن و سطح تحصیلی دانش آموز هماهنگ باشد تا او بتواند راحت آن را حمل کند.

بندهای خوب و مناسب داشته باشد

بندهای خوب و مناسب، کیف را در وضعیت خوبی نگه می دارند و از تکان خوردن جلوگیری می کند تمام وزن کیف مستقیما روی شانه ها قرار دارد بنابراین بندهای کیف باید بلند و نرم و قابل تنظیم باشد تا به شانه ها آسیب وارد نکند و کودک راحت تر بتواند آن را حمل کند.

هرچقدر بند کوله کوتاه و پهن باشد فشار کمتری به دانش آموز وارد می شود. بندها باریک نباشند و حداقل 5 تا 7 سانتی متر پهنا داشته باشند.

فاصله بین بندها نیز باید استاندارد باشد تا به گردن کودک آسیب نرسد. در دسته های کوله باید کپسول های هوا وجود داشته باشد تا میزان سنگینی را کاهش دهد.

بند کیف مناسب

 

بند حمایت کننده داشته باشد

هر کوله پشتی باید بندهای حمایت کننده ای در قسمت جلو سینه و شکم داشته باشد. بستن این حمایت کننده ها می ‎تواند وزن کوله را متعادل تر کنند. یک کوله پشتی باید با کمک حمایت کننده ها به کمر بچسبد و نباید به صورت آویزان و در قسمت پایین کمر قرار بگیرد. این بند باعث می شود صاف بایستید و فشار کمتری را احساس کنید.

جیب های کیف مدرسه

کیف مدرسه بهتر است جیب های زیادی داشته باشد چون بچه ها می توانند به راحتی لوازم مدرسه خود مانند کلید، دستمال، دفترچه، جامدادی را در جیب های کیف بگذارند و برای پیدا کردن آن ها نیز سردرگم نشوند.

تعداد جیب های یک کیف باید متناسب با نیازهای دانش آموز باشد. برخی کوله پشتی ها در طرفینشان جیب های کوچک ساده یا توری دارندکه برای قرار دادن ظرف و قمقمه آب مناسب است.

گاهی داخل یکی از جیب های بیرونی کیف، یک بند کوچک برای آویزان کردن حلقه کلید به آن وجود دارد که باعث می شود کلید خانه هیچ وقت گم نشود. تعداد 3-4 جیب برای یک کیف یاکوله پشتی مناسب مدرسه منطقی و مناسب به نظر می رسد.

به دسترسی فضای داخل کیف توجه کنید

اگر دهانه کیف به طور کامل و به اندازه کافی باز نشود، شما نمی توانید به سادگی از فضای داخل کیف استفاده کنید هر چند کیفتان به اندازه کافی جیب داشته باشد بنابراین به سادگی کارایی کیف از دست می رود. پس در هنگام انتخاب مدل و خرید کیف مدرسه توجه کنید که دهانه کوله پشتی یا کیف شما چقدر باز می شود.

کیف های مدرسه چرخ دار

کیف های مدرسه چرخ دار می توانند انتخاب های خوبی باشند اگر کودک وسایل زیادی را با خود حمل کند و کیف او سنگین باشد اما کوله پشتی و کیف مدرسه چرخ دار عمر مفید کمتری دارد و زود شکسته یا خراب و غیر قابل استفاده می شود. کشیدن کیف مدرسه چرخ دار سنگین نیز ممکن است منجر به آسیب های فیزیکی در سال های بعدی شود.

کوله پشتی ها مناسب ترین کیف مدرسه هستند

مناسب ترین نوع کیف ها کیف های کوله پشتی دوبنده هستند. اما کوله پشتی ها مناسب بچه های 10سال به پایین نیستند. دو بند کوله پشتی باید طوری تنظیم شوند که وزن کیف در ناحیه پشت و میان دو کتف قرار گیرد. کوله پشتی های یک طرفه غیر استاندارد هستند زیرا در هنگام حمل آن فرد ناچار است به یک طرف متمایل شود.

کوله پشتی مدرسه

به پدهای کوله پشتی مدرسه توجه کنید

برخی کوله پشتی ها در بخش کمر پد هایی دارند که این پدها در پشت کوله و کیف مدرسه و در زیر بندهای آن باعث می شود فشار روی کمر دانش آموز کمتر شده و کمتر سنگینی کوله پشتی احساس شود.

به میزان مقاومت بندها توجه کنید

بندهای مقاوم و بادوام سبب می شود زمانی که کوله را از حد طبیعی سنگین تر کنید، کوله پشتی آسیب نبیند و کیف مدرسه شما دوام بالایی داشته باشد.

رنگ کیف مدرسه

رنگ کیف مدرسه برای بچه ها کم سن و سال که کیف خود را روی زمین می گذارند و آن را زیر دست و پا می اندازند باید خیلی روشن مثل رنگ های سفید، کرم، نارنجی و لیمویی نباشد و بهتر است رنگ هایی برای کیف مدرسه بچه ها انتخاب کنید که کمتر کثیف شود مانند تمام طیف های رنگ سبز و آبی، سرخابی، قرمز و بنفش. البته انتخاب طرح و رنگ باید به خود دانش آموز سپرده شود.

کوله مدرسه

 

به جزییات کیف مدرسه توجه کنید

برای اینکه کیف مدرسه کودکتان عمر طولانی تری داشته باشد باید در زمان خرید به جزئیاتی مانند ، کیفیت زیپ های به کار رفته در کیف و دوخت های محکم و مناسب آن دقت کنید تا کودک شما بتواند مدت بیشتری از آن با خیال راحت استفاده نماید.

انتخاب را بر عهده فرزندتان بگذارید

برای اینکه کودکتان بیشتر به مدرسه علاقه پیدا کند بهتر است اجازه دهید کودک خود کیف مدرسه اش را انتخاب کند. از مرزهای خلاقیت خودشان عبور کند و طرح و رنگ هایی را انتخاب نماید که با جنبه های شخصیتیش هماهنگی دارد.

بهتر این است هنگام استفاده از کیف های تک بند، بند آن از گردن رد شود تا تعادل نسبی ایجاد می شود و کمتر به گردن، شانه و کمر فرد فشار وارد می شود.

اگر بچه هنگام حمل کوله خم شود و شانه ها را گرد و جمع کند، نشان از بالا بودن وزن کوله دارد.

بهتر است والدین وسایل را داخل کوله طوری بچینند که نزدیک ترین اشیا به مرکز ثقل فرد در پشت قرار بگیرد.

کیف باید کاملاً طبی باشد تا کمر بچه به هیچ عنوان آسیب نبیند چراکه بچه ها در سن رشد قرار دارند.

برای حمل کردن کیف به فرزندتان آموزش دهید، باید به او یاد دهید که به درستی کیفش را حمل کند تا برای کمرش مشکلی پیش نیاید.

بهتر است هرگز کوله را با یک بند روی شانه قرار ندهیم زیرا فشار بر روی یکی از شانه ها در بلند مدت باعث ایجاد نقص و انحراف ستون فقرات می شود که شانه ها را به صورت نامتقارن در می آورد. 

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :