یک خیاط خوب چه ویژگی هایی دارد؟
شاید شما هم از اون دسته افرادی باشید که خیاطی و دوخت و دوز لباس‌هایی ویژه برایشان بسیار مهم هست؛ یا دنبال خیاط ماهری هستید که کارهای مختلف تعمیرات لباس شما رو ا

خیاطی یکی از بهترین هنرهای دست انسانی هست و قدمتی به اندازه تاریخ انسان داره. در واقع، از همون زمانی که انسان‌ها بر روی این زمین بزرگ و زیبا پا گذاشتن و خودشون رو شناختن، متوجه شدن که نیاز به لباس دارن و به روش‌های مختلفی، این نیاز رو برآورده کردن. اما امروزه که صنعت مد و پوشاک رشد چشمگیری داشته، روی در و دیوار شهرها، کمتر تابلوهای خیاطی می‌بینیم و اینکار بیشتر حالت تولیدی و کارخانه‌ای پیدا کرده.

مهارت های اصلی خیاطی | نساجی

پیدا کردن خیاط ماهر کار سختی است و اغلب فروشنده های لباس آگاهی کافی برای راهنمایی کردن درست شما ندارند. در ادامه نکاتی را برای پیدا کردن خیاط یک خیاط ماهر و حرفه ای را برای شما آورده ایم تا بتوانید به راحتی خیاط مورد نظر خود را پیدا کنید. ما در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به بررسی روش های برای پیدا کردن خیاط خوب میپردازیم و معیارهای انتخاب آن را به شما بیان میکنیم. باما همراه باشید.

معرفی پنج خیاط معروف ایرانی - روچی

۱- سطح آگاهی خود را در مورد استایل و مد بالا ببرید

قبل از اینکه با یک خیاط قرار ملاقات بگذارید باید اصول سبک پوشش مردانه را بدانید. شاید احساس کنید صرف زمان برای خواندن مقالات مد و لباس در مورد، پیراهن مردانه، کت و شلوار مردانه و … لازم نباشد. با این حال هنگامی که آقایان شروع به مطالعه در این زمینه می‌کنند شیفته دنیای مد و لباس می‌شوند و دوست دارند اطلاعات خود را تکمیل کنند. خواندن مقالات مرتبط با مد مردانه به شما کمک می‌کند به جزئیات دقت کنید و بعد از مدتی تغییراتی که در سبک پوشش شما ایجاد خواهد شد را خواهید دید. شما بعد از این به تناسب کت و شلوار، اندازه و بلندی آستین پیراهن مردانه و بلندی شلوار مردانه دقت خواهید کرد. شما مسئول چیزی هستید که در مورد خود به اطرافیان نشان می‌دهید. قبل از خرج کردن باید یاد بگیرید. با ورود به دنیای مد مردانه متوجه خواهید شد لباس‌های شما پیغام‌های مهمی را درباره شما منتقل می‌کنند و بسیاری از افرادی که هر روز از کنار شما می‌گذرند فقط بر اساس ظاهر و لباس پوشیدن شما، شما را مورد قضاوت قرار می‌دهند.

ظاهر تنها چیزیست که دیگران در مورد شما در اختیار دارند و می‌بینند. قبل از اینکه شما شروع به صحبت بکنید لباس‌هایی که به تن می‌کنید می‌گویند شما که هستید و می‌گویند که آیا شایسته مورد توجه قرار گرفتن هستید یا خیر!

شغل خیاطی را بیشتر بشناسید

۲- پیشنهادهای اطرافیان

دقت کنید که خیلی از افراد دقت زیادی در انتخاب خیاط ندارند و با کار خیاطی لباس‌هایشان را به خیاطی که سالها قبل انتخاب کرده‌اند می‌سپارند چون خیاط خوب دیگری را نمی‌شناسند. ولی این حقیقت را باید بپذیرید که زمانی که شما اطلاع دقیقی از اندازه‌های خود و اینکه کدام لباس مناسب شما است نداشته باشید هر خیاطی می‌تواند شما را متقاعد کند.

به نحوه پوشش و استایل دوستان خود دقت کنید. کدامیک بهترین استایل را دارند؟ این افراد می‌توانند شما را در انتخاب خیاط مناسب راهنمایی کنند. به این نکته نیز دقت داشته باشید که یک خیاط ماهر لباس زنانه ممکن است، همان توانایی را برای دوخت لباس مردانه نداشته باشد.

۳- مهارت‌های برقراری ارتباط

در این مرحله شما لیستی از خیاط‌های مورد نظر خود را دارید. حالا نوبت به صحبت و مذاکره با این خیاط‌ها رسیده است. می‌توانید از ایمیل و یا تلفن برای تنظیم قرار ملاقات استفاده کنید. هدف شما پیدا کردن فردی است که به راحتی با او کار کنید. آیا افراد مورد نظر شما مهارت‌های ارتباطی مناسبی دارند؟ آیا به حرف‌ها و نظرات شما توجه می‌کنند یا صرفا سعی بر تحمیل نظر و عقیده خود دارند؟ آیا زمان کافی برای شنیدن حرف‌های شما دارند یا نه؟ درست است که بسیاری از خیاط‌های ماهر مشتری‌های زیادی دارند ولی هر خیاطی حداقل ۲۰ دقیقه باید برای شنیدن نظرات و ایده‌های شما در مورد لباس جدیدتان وقت بگذارد. شما باید خیاطی را انتخاب کنید که به او و کارش اعتماد دارید.

حقیقت این است که خیاط تا زمانی که مشتری از نتیجه کار راضی نیست نباید راضی باشد. این مسئله به این معنی نیست که نتیجه کار یک خیاط ماهر همیشه آن چیزی از آب در می‌آید که شما می‌خواهید. کار خیاط زمانی ارزشمند خواهد بود که درک درستی از چیزی که شما در ذهن خود دارید داشته باشد و بتواند نتیجه کار را به لباس مورد نظر شما نزدیک کند.

اَلو خیاط | AloKhayat.com | LinkedIn

۴- آیا خیاط شما درک درستی از استایل و مد دارد؟

با اینکه خیلی از خیاط‌ها این قابلیت را دارند که لباس‌هایی که شما در نظر دارید را تنها با توصیفاتی که می‌کنید برای شما بدوزند ولی برخی هم درک درستی از ترکیب رنگ‌های مناسب و پارچه‌ها ندارند. سعی کنید نمونه کارهای قبلی خیاط را بررسی کنید. آیا لباس‌هایی را که قبلا این خیاط دوخته است نزدیک به سلیقه شما هست؟ اگر از استایل کلی لباس‌ها راضی بودید یک قدم جلوتر بروید و جزئیات را بررسی کنید. دوخت‌های لباس را بررسی کنید. آیا درزهای لباس تمیز و مرتب دوخته شده‌اند؟

 نکات مهم برای انتخاب خیاط ماهر و خوب

 برای انتخاب یک خیاط خوب و ماهر باید از آشنایان و دوستان خود کمک بگیرید، به عنوان مثال آن ها لباس را خود را نزد فلان خیاط برده اند.و از نتیجه ی کار آن ها بسیار راضی بوده اند. شما می توانید اسم و آدرس و تلفن آن ها را یادداشت کنید.

مثلا یک خیاط در کارهای مجلسی حرفه ای است یکی در کار کت و شلوار و ... یکی در دوخت لباس بچه گانه.

اکنون شما لیستی از خیاط های حرفه ای و کار بلد را دارید. می توانید در مواقع لزوم به نزد آن بروید

 نمونه کارهای خیاط را حتما ببینید دقت کنید خیاط حتما مانند نمونه ای که به آن نشان می دهید یا توضیح می دهید. حتما بدوزد.

 هرگز به خیاطی که کارهای بزرگسالان ساده مانند کت و دامن یا کت و شلوار را تمیز می دوزد لباس بچه گانه ندهید مگر اینکه مطمئن باشد کارهای بچه گانه را هم خیلی خوب می دوزد و کارهای آن را دیده اید.

 به مدت تحویل دادن لباس توسط خیاط دقت کنید. به زمان کاری آن ها هم توجه کنید. مانند زمان قبل از عید سر آن ها شلوغ است و باید خیلی زودتر پارچه را نزد خیاط ببرید و زودتر سفارش بدهید.

 نزد خیاط هایی بروید که خیلی با دقت و خوش برخورد باشند. تا هم صحبت های شما را با دقت گوش بدهد و هم با دقت بسیار لباس شما را بدوزد.

 قبل از اینکه پارچه بخرید نزد خیاط بروید و مدل را نشان بدهید و از او کمک بگیرید که چند متر پارچه لازم دارید و برای این مدل چه جنس پارچه مناسب است.

نکته هایی برای انتخاب خیاط حرفه ای, نکاتی برای انتخاب خیاط خوب

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :