دانستی های بازسازی ظروف گرانیتی که هرکسی نمیداند
تفاوت میان الو تفلون با سایر مراکز فعال در کشور به مدت زمان خدمات دهی و کیفیت انجام سفارشات (از حیث مواد اولیه) مربوط می شود. به این صورت نگرانی از بابت آشپزی م

 

پوشش گرانیتی یکی از پوشش های جدید ظروف نچسب است که  بر خلاف بسیاری از آنها قدرت چسبندگی خود را بعد از مدتی از دست نمی دهد. شاید شما این حقیقت را در مورد ظروف گرانیتی ندانید که هیچ اثری از گرانیت در این وسایل وجود ندارد! در واقع این اسم فقط به خاطر شباهت ظاهری روکش این ظروف با سنگ گرانیت به روی آنها گذاشته شده است.

با توجه کاربردی که قابلمه و تابه های گرانیتی در زندگی روزمره افراد دارند، در این مقاله قصد داریم تا در خصوص بازسازی ظروف گرانیتی نکاتی را با شما عزیزان در میان گذاریم. لطفا همراه ما باشید.

 

دلیل نام گذاری ظروف گرانیتی چیست؟

این ظروف برعکس اسمشان، بدنه ای از جنس فلز داشته و ربطی به سنگ گرانیت ندارند. به دلیل اینکه لعابی که برای روکش کردن این ظروف به کار برده می شود به ویژگی های ظاهری گرانیت شبیه هستند و به این ظروف گرانیتی می گویند.

این قابلمه ها به غذاهای اسیدی واکنش نشان نمی دهند!

سرویس قابلمه های گرانیتی یکی از ظروف سالم و ایمن برای طبخ غذا است. این نوع قابلمه که بدنه فلزی با روکش نچسب دارد، برخلاف ظروف چدنی و سایر ظروف فلزی به پخت و پز با غذاهای اسیدی واکنشی نشان نمی دهد. ویژگی مهمی که اجازه میدهد با استفاده آنها بتوان هر نوع غذا و خورشتی را تهیه کرد. غذاهایی که حتی حاوی گوجه فرنگی و مرکبات هستند و خاصیت اسیدی دارند.

 

حرارت پذیری  بالای ظرف گرانیتی در پخت و پز

یکی دیگر از مزایای مهم ظروف گرانیتی این است که غذا در این ظروف دیر تر میسوزد و در برابر افزایش حرارت مقاومت خوبی دارد. اتفاقی که باعث می شود ظرف غذا بیش از حد داغ نشده و شاهد لکه های سیاه در اطراف آن نباشیم.

این موضوع به افراد زمان می دهد تا با دقت و حوصله بیشتری برای طبخ غذای خود اقدام کنند.

علاوه بر این مورد، قابلمه های گرانیتی نسبت به سایر ظروف حرارت را بهتر نگه می دارند.

آیا استفاده از ظروف گرانیتی برای آشپزی خطرناک است؟

قابلمه گرانیتی امروزی از لایه چدنی بسیار نازک و لایه ای از لعاب مرغوب تشکیل شده‌اند. خوشبختانه این ظروف در تماس با مواد غذایی مختلف هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهند و رنگ و طعم غذا بعد از پخت و پز تغییر پیدا نمی کند.
همچنین اگر روکش شیشه ای قابلمه گرانیتی آسیب ندیده باشد، پخت و طبخ انواع مواد غذایی در آن ها، حتی غذاهای دارای خاصیت اسیدی بسیار بالا کاملا ایمن و بی خطر است.

توجه داشته باشید که حتی اگر خط و خراشی رو بدنه فلزی این ظروف به وجود بیآید، هیچ تاثیری روی سلامت و ایمنی مواد غذایی نخواهد داشت. اما اگر روکش شیشه ای دچار خراش شده باشد، توصیه می شود که پخت و ذخیره سازی مواد غذایی در ظروف گرانیتی را متوقف سازید.

 

بازسازی ظروف گرانیتی انتخابی آسان و مقرون به صرفه

همانطور که اشاره کردیم استفاده از ظروف گرانیتی برای پخت میان وعده و استفاده رزومره طرفداران زیادی پیدا کرده است. افراد در صورت نیاز به تعمیر، بازسازی و رنگ‌کاری پوشش این ظروف میتوانند با نمایندگی های مرکز الو تفلون در سراسر کشور تماس حاصل کنند.

تفاوت میان الو تفلون با سایر مراکز فعال در کشور به مدت زمان خدمات دهی و کیفیت انجام سفارشات (از حیث مواد اولیه) مربوط می شود.
به این صورت نگرانی از بابت آشپزی مجدد با ظروف قدیمی، مستعمل و سوخته گرانیتی وجود نخواهد داشت.

مزایای استفاده از قابلمه و تابه گرانیتی در منزل

  • قابلمه ها و ماهیتابه های گرانیتی برای پختن غذا به گرما و حرارت بسیار کمی نیاز دارند.
  • ظروف گرانیتی هیچ گونه ماده شیمیایی را به غذا منتقل نمی کنند.
  • لعاب به کار رفته روی سطح ظروف گرانیتی از زنگ زدن و پوسیدن هسته فلزی این ظروف جلوگیری می کند
  • این ظروف قابلیت حفظ گرما برای مدت زمان طولانی را دارند که به گرم نگه داشتن غذا در طول سرو کمک می کند.
  • امکان استفاده از قابلمه گرانیتی بر روی اجاق گاز، فر و مایکروویو وجود دارد.
منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :