به نقل از آکاایران: سنباده عبارت است از دانه های سخت ساینده و خورنده ای  که با چسب های مخصوص مخلوط شده وبر روی صفحات کاغذی و پارچه ای مخصوص چسبانده می شود و برای ساییدن و پرداخت در صنعت از آن استفاده می شود. در نجاری برای انجام این کار به دستگاه پرقدرتی به نام دستگاه سنباده زنی نیاز است. با ما همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید.

 

دستگاه سمباده

آکاایران: این دستگاه می تواند ارتفاع میز را به صورت کامپیوتری تنظیم کند.هم چنین این دستگاه قابلیت تنظیم دیجیتالی فاصله تسمه نقاله و غلطک را دارا می باشد. از دیگر ویژگی های این دستگاه کنترل فتو الکتریکی سمباده زنی می باشد. این دستگاه می تواند در زمان افت فشار هوا و موارد اضطرار دیگر فرمان توقف را به صورت کاملا اتوماتیک صاد کند. از دیگر قابلیت ها می توان به تغییر سریع قطعات سمباده زنی اشاره کرد.حرکت میز نقاله توسط سیستم بال اسکرو کنترل می شود که این امر موجبات سمباده زنی راحت و بسیار دقیق را فراهم می نمایید. این دستگاه مجهز به مکانیزم ترمز دیسکی می باشد. از دیگر پارامتر های انعطاف پذیر این دستگاه می توان به غلطک های پارچه ای ..نایلونی ..استیل و... اشاره کرد. این دستگاه مجهز به دو اسپیندل در طول دستگاه می باشد که قابلیت سنگ زنی در طول و عرض قطعه را دارا می باشد و با این تکنولوژی می توان تمامی قطعات با اشکال نا متعارف را به راحتی پرداخت کاری کرد.

این سمباده ها عمل سایش رو توسط کاغذ سمباده های مختلفی که در کف اون قرار میگیره انجام میدن . این کاغذ ها هم استاندارد خاصی دارند که توسط شماره هایی نشون داده میشه . هر چه  این شماره ها بزرگتر باشند کاغذ سمباده دانه بندی ریزتری داشته و در نتیجه نرم تر هست . مثل شماره های 40 ،60،80 ،120 و .. .( در واقع این شمارها تعداد دانه بندی در واحد سطح هست ).

مواد ساینده مورد استفاده در سنباده

مواد طبیعی : ماسه –سنگ چخماق(فلینت)-سنگ کوارتز-سنگ لعل (گارانت)

مواد مصنوعی : کربور سیلیسیم-اکسید آلومینیم-براده فلزات-کاربید سیلیسیم

 انواع سنباده از لحاظ نوع پشت بند:

پشت بند کاغذی : از کم جان ترین و کم دوام ترین نوع سنباده هستند و از این نوع سنباده بیشتر در نقاشی ساختمان استفاده می شود.

پشت بند پارچه ای : سنباده های پارچه ای از دوام زیادی برخوردارند و در رنگ کاری چوب این نوع سنباده را به دستگاه سنباده مانند ماشین پوست دیسکی غلتکی و ماشین لرزان وصل نموده و استفاده می کنند.

نکات قابل توجه

- سنباده کاری همیشه از سنباده زبر شروع شده و به ترتیب از سنباده نرمتر استفاده می شود
- هنگام استفاده از سنباده با دست سنباده را از عرض نصف نموده و آن را سه لا کنید این کار باعث می شود هنگام کار سنباده نلغزد و آسیب به انگشتان نزند
- در موقع سنباده زدن از تمام جهات و قسمتهای سنباده استفاده کنید
- سنباده های زبر پس از استفاده نرم شده و می توان به جای سنباده نرم استفاده کرد
- در رنگ کاری چوب همیشه سنباده باید در جهت الیاف چوب کشیده شود

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران