معرفی انواع روش های تمیزکردن داخل کتری سوخته
اگر تا الان برای تمیز کردن داخل کتری استیل سوخته یا پر از جرم روش‌های متفاوتی رو امتحان کردید، اما جواب نگرفتید بهتر است راه‌های قبل را کنار بگذارید و روشی که د

 

شستن قوری استیل | راهکارهایی برای برق انداختن و شستن قوری استیل

آکاایران: اگر شما هم در خانه از این نوع کتری استفاده می‌کنید، می‌دانید که نگهداری از این کتری‌ها بسیار آسان است و در عین حال هیچ ماده شیمیایی وارد آب جوش نمی‌کند. اما ممکن است که گاهی فراموش کنید که کتری را از روی شعله بردارید و یا ظرف دیگری روی اجاق باشد و کتری استیل حرارت زیادی ببیند. اگر این اتفاق بیفتد، رنگ کتری تا حدی تیره می‌شود و زیبایی و براقی استیل از بین می‌رود. در ادامه با ما همراه باشید تا روش‌هایی برای تمیز کردن رسوبات داخل کتری به شما آموزش دهیم .

 

چگونه رسوب کتری و سماور را از بین ببریم؟

اگر هفته‌ها (یا ماه‌ها) از آخرین باری که کتری خود را شسته‌اید گذشته باشد، ممکن است نگاهی اجمالی به داخل کتری یک تجربه ترسناک باشد. خصوصا اگر آب شرب منطقه شما دارای سختی نسبتا بالایی باشد، ممکن است در کف کتری شما لایه‌های آهک روی هم تشکیل شده باشند. همچنین اگر کتری دارای آب را برای چندین روز رها کنید، نباید از پیدا کردن آثار زنگ زدگی در کتری خود تعجب کنید. خبر خوب این است که حتی اگر کمی بیش از حد معمول از مراقبت روزانه از کتری خود غافل بوده، هنوز هم برای از بین بردن رسوب کتری فرصت دارید؛ کافی است روش صحیح از بین بردن رسوب کتری را یاد گرفته و با رعایت چند اصول ساده از تشکیل رسوب در آینده نیز جلوگیری کنید. خوشبختانه، روش صحیح از بین بردن رسوب کتری، که در این مقاله شرح داده شده است، به راحتی دم کردن یک فنجان چای تازه است. در حالت ایده‌آل، می‌توان با شستن منظم کتری پس از هر بار استفاده، از تشکیل رسوب و زنگ زدگی جلوگیری کرد. اما وقتی رسوب در کتری ایجاد شده و شروع به پیشروی می‌کند، وقت آن است که روش‌های زیر برای از بین بردن رسوب کتری را امتحان کنید، از جمله ترفند لیمو و جوش شیرین که اثرگذاری بسیار بالایی دارند. آکاایران در این مقاله تمام آنچه برای از بین بردن رسوب و تمیز کردن داخل کتری سوخته نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بعد از سوختن کتری، اجازه بدهید کاملا سرد شود و هرگز داخل کتری سوخته آب نریزید زیرا باعث سوراخ شدن آن می شود. پس از سرد شدن ابتدا باید :

رسوبات کتری را بردارید :

برای از بین بردن رسوب از اسیدهای مختلفی استفاده می شود. آنها در بسیاری از غذاها یافت می شوند که برخی از آنها معمولا دور ریخته می شوند. در اینجا برخی از محبوب ترین روش ها وجود دارد که به تمیز کردن قوری از مواد مختلف (از جمله کتری های برقی پلاستیکی) و به حفظ پوشش ظاهری آن کمک می کند.

تمیز کردن کتری با اسید لیمو :

چگونه کتری را با اسید سیتریک تمیز کنیم؟ دو گزینه وجود دارد. یکی از آنها استفاده از پودر اسید سیتریک است. دو کیسه برای گنجایش سه لیتر کافی است، اما اگر یک کتری برقی با حجم یک و نیم لیتر یا کمتر را تمیز کنید، یک کیسه برای آن کافی است. لیمو را ته آن ریخته، آب را در کتری ریخته و می جوشانند. این روش ملایم تر از تمیز کردن با سرکه است، اما همچنین کاملاً تهاجمی و قوی است. بنابراین، اگر شرایط خیلی بد نیست، می توانید آن را بدون جوشاندن انجام دهید.

گزینه دیگر استفاده از اسید سیتریک در مرکبات است. لیمو را به 2 قسمت برش بدهید، در یک کتری قرار بدهید، آب بریزید و 10 دقیقه بجوشانید. اگر نمی دانید چگونه کتری برقی را تمیز کنید، لیمو را امتحان کنید. ممکن است لازم باشد آن را دو بار بجوشانید، اما این کار به کتری آسیبی نمی رساند. نه تنها عنصر گرمایش، بلکه مورد پلاستیکی آن نیز تمیزتر می شود.

تمیز کردن کتری با سرکه

سرکه سفید یا سیب (آخرین گزینه کمی لطیف تر است) را با آب به نسبت یک به نه رقیق کنید، این مایع را در کتری بریزید و روی شعله بگذارید و مایع را بجوشانید. در آن را باز کنید و به داخل نگاه کنید. اگر رسوب های آن پایین آمد، کتری را می توان از روی شعله برداشت، کمی صبر کنید تا رسوبات کاملا جدا شوند، سپس آن را با آب بشویید. این گزینه فقط برای کتری های فولادی ضد زنگ مناسب است. یک کتری برقی نیاز به رسیدگی ملایم تری دارد.

تمیز کردن رسوب کتری و سماور با چندین روش راحت و سریع

 

 .

تمیز کردن کتری با آب نمک : 

همه نمی دانند چگونه کتری را با آب نمک تمیز کنند، اما این روش ساده ترین است. آب نمک را داخل کتری بریزید، بجوشانید، سپس بشویید. این باعث درخشش کتری مانند روز اول می شود.

نکته قبل از ریختن آب نمک، بدون توجه به برقی یا فلزی بودن آن، آن را در کتری بجوشانید.

تمیز کردن کتری با نوشیدنی های گازدار :

اسپرایت، فانتا و کولا حاوی اسیدهایی هستند که به سرعت رسوب داخل کتری را حل می کنند. برای کتری های روشن و فلزی بهتر است از "اسپرایت" استفاده شود، برای کتری های تیره نیز "کولا" مناسب است. نوشیدنی را داخل کتری بریزید و ببینید چه اتفاقی می افتد: صدای خش خش شنیده می شود و رسوبات شروع به عقب نشینی می کنند. اگر این اتفاق نیفتد، نوشیدنی باید داخل کتری جوشانده شود و نتیجه ی خوبی بدست می آورید.

تمیز کردن کتری سوخته با جوش شیرین

اگر داخل کتری سیاه شده باشد یا رد آب روی جداره کتری استیل باقی مانده باشد می‌توانید از جوش شیرین برای از بین بردن این لکه‌ها و سیاهی سطح استیل استفاده کنید. یک فنجان جوش شیرین در کتری بریزید و آن را پر از آب گرم کنید و روی شعله قرار دهید تا وقتی که آب جوش بیاید و مقداری از آن تبخیر شود.

این کار باعث می شود که داخل کتری، تمیز و براق شود. اگر اندازه کتری کوچک است باید از مقدار کمتری جوش شیرین استفاده کنید برای کتری‌های کوچک دو یا سه قاشق جوش شیرین کافی است.

اصول تمیز کردن کتری سوخته, تمیز کردن رسوبات کتری, تمیز کردن رسوبات انواع کتری

استفاده از روش "سه در یک":

اگر به دنبال پاسخی به این سوال هستید که چگونه یک کتری برقی را تمیز کنید، این گزینه برای شما مناسب نیست - فقط برای کتری های فلزی مناسب است. و حتی در این صورت توصیه می شود که فقط در صورتی از آن استفاده کنید که ابزارهای ملایم رسوب زدایی مصرف نشود. ماهیت روش استفاده متناوب از سه روش تمیز کردن است: اول، نوشابه، سپس اسید سیتریک، و در نهایت، سرکه. 

 

تمیز کردن رسوبات کتری با شیر ترش :

برای کسانی که نمی دانند چگونه کتری برقی را با دقت هر چه بیشتر از روی مقیاس تمیز کنند، باید به این گزینه توجه کنند. شیر را در دمای اتاق بگذارید تا بیشتر ترش شود، اما اجازه ندهید که به ماست تبدیل شود. داخل کتری بریزید و بجوشانید، سپس کتری را بشویید - و کارتان تمام شد. روش های عامیانه زیادی برای تمیز کردن کتری و ظروف وجود دارد، اما بسیاری از آنها تهاجمی هستند و به کتری و ظروف شما آسیب می رساند، اغلب استفاده از آنها توصیه نمی شود، به خصوص برای کسانی که کتری برقی دارند.

نکته پس از اتمام تمیز کردن کتری به هر روشی، حتماً چند بار آب را در آن بجوشانید و آن را دور بریزید - فقط از این طریق اطمینان حاصل می کنید که چای را بدون اسید مضر می نوشید. و یا چایی شما و آب جوش کتری شما طعم گچه و بد نمی گیرد.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :