نحوه جرم زدایی و رسوب زدایی اسپرسوساز
برای دوستداران قهوه، دستگاه اسپرسوساز یک وسیله کاملاً حیاتی است. بنابراین بهتر است از آن به دقت مراقبت کنند تا دستگاه دچار رسوب و گرفتگی نشود. اما اگه شد نگران

نحوه تمیز کردن و رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز[به صورت حرفه ای]

آکاایران: رسوب زدایی قهوه ساز و تمیزکردن دستگاه اسپرسوساز یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد لازم برای داشتن یک قهوه خوشمزه می باشد که خیلی از افراد از آن غافل می باشند نادیده گرفتن تمیز کردن اسپرسوساز سبب می شود تا قهوه و اسپرسوی شما طعم همیشگی را ندهد، یا مزه تلخی بدهد که قابل خوردن نیست. این طعم تلخ و یا مزه نامطلوب به دلیل رسوبات آهکی و قهوه و تمیز نبودن دستگاه است.

به طور کلی دو نوع روش جرم گیری برای دستگاه های تهیه قهوه وجود دارد، روش اول استفاده از مواد طبیعی می باشد که مهمترین آنها سه ماده سرکه، جوش شیرین و آب لیمو می باشد و روش دوم نیز استفاده از شوینده های صنعتی مانند قرص جمگیر و مایع دیسکیل می باشد.

ما در این مقاله از مجموعه مقالات آکا قصد داریم پس از یک معرفی کلی در مورد روش های رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسوساز به سراغ بررسی و نحوه انجام تک به تک این مراحل خواهیم رفت و به طور دقیق تمام این روش های را برای شما آموزش خواهیم داد.

نحوه ی تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز بدون صدمه زدن به دستگاه | خانه قهوه

چرا تمیز کردن اسپرسوساز اهمیت دارد؟

اسپرسوساز دستگاهی است که برای تمیز کردن نیاز به رسوب زدایی دوره ای دارد، زیرا آب درون مخزن ممکن است به علت رسوبات آهکی آب، دچار جرم شود. همچنین توجه داشته باشید که رسوب زدایی از اسپرسوساز سبب می شود تا طعم اسپرسو آماده شده مطلوب باشد. بنابراین برای حفظ عملکرد و حفظ مزه اسپرسو باید به تمیز کردن و رسوب زدایی آن اهمیت ویژه ای داد.

همچنین اسپرسوساز به دلیل اینکه حرارت و رطوبت دارد، می تواند محیط مناسبی برای تجمع باکتری و قارچ باشد. برای اینکه دستگاه، محلی برای انباشت قارچ ها نباشد، باید نکات تمیز کردن آن را بدانید.

تمیز کردن و رسوب زدایی اسپرسوساز با مواد شوینده طبیعی

توجه به تمیزی وسایل برقی آشپزخانه اولین نکته برای افزایش طول عمر بالای آن ها است. برای داشتن اسپرسو و یا قهوه ای خوش طعم و مزه باید نظافت را جدی بگیرید.برای رسوب زدایی از اسپرسوساز می توانید از مواد شوینده طبیعی استفاده کنید.محلول جادویی سرکه و جوش شیرین دشمن رسوبات است.علت اینکه درون مخزن رسوبات و یا آهک های سفیدی دیده می شود؛ سختی آب است.سختی آب براساس یون های کلسیم و منیزیم در نظر گرفته می شود.

هر چقدر میزان یون های کلسیم و منیزیم بیشتر باشد، سختی آب نیز بیشتر است. علت رسوبات آهکی روی بدنه کتری و یا سماور و اسپرسوساز یا قهوه ساز نیز رسوب یون های آب و تشکیل آهک است. برای اینکه از شر این لکه های سفید رنگ خلاص شوید کافیست از محلول معجزه گر، سرکه و جوشی شیرین استفاد کنید.

چطور دستگاه اسپرسو ساز رو تمیز کنیم؟

 

رسوب زدایی قهوه ساز با آبلیمو، سرکه و جوش شیرین

در بخش قبلی رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسوساز را به صورت روزانه باهم بررسی کردیم و به این موضوع اشاره کردیم که بهترین روش برای حذف جرم و رسوبات این است که شما روزانه اینکار را انجام دهید.

اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که اگر ما جز افرادی باشیم که خیلی وقت اینکه بخواهیم هر روز عمل تمیزکردن اسپرسوساز و قهوه ساز خود را تمیز کنیمو بعد از گذشت یک یا چندماه بخواهیم اینکار را انجام دهیم به چه روش های میتوان رسوبات ایجاد شده بر روی دستگاه خود را حذف کنیم.

باید گفت مواد و شوینده های بسیار متفاوتی برای اینکار وجود دارد که در این بین چند مورد از آنها بهترین بازدهی و نتیجه را برای شما به همراه دارد که ما در ادامه به صورت تک به تک آن ها را برای شما بررسی خواهیم کرد؛ پس تا انتها همراه ما باشید و نکات گفته شده را با دقت انجام دهید.

 

1. تمیزکردن اسپرسو ساز با آبلیمو و لیموترش

رسوب زدایی قهوه ساز

در بین مواد طبیعی مانند سرکه، جوش شیرین و آبلیمو  می توان آبلیمو را بهترین گزینه ای که می توانید برای رسوب زدایی قهوه ساز خود انتخاب کنید معرفی کرد، زیرا از یک طرف نسبت به سرکه از لحاظ بو و طعم، تاثیر کمتری بر دستگاه شما دارد و از طرفی دیگر نسبت به جوش شیرین قابلیت حذف رسوبات را بیشتر داراست.

برای انجام اینکار شما لازم است که چند گام را به صورت مرحله ای و طبق دستورالعمل زیر انجام دهید:

 1. پارچ قهوه ساز را ایتدا با آب خالی پرکنید و دستگاه رو روشن کرده تا بخش های باقی مانده از قهوه که درون پارچ باقی مانده است جدا شده و خارج شود.
 2. یک یا دو عدد لیمو ترش تازه را انتخاب کرده و به اندازه نصف فنجان آب لیمو را از آنها استخراج کرده و با نصف فنجان آب آشامیدنی هم ترکیب کنید.
 3. محلول ساخته شده را درون پارچ قهوه ساز ریخته و بگذارید به‌مدت پانزده دقیقه درون پارچ بماند.
 4. حالا فیلتر تمیز را درون دستگاه قرار داده و قهوه ساز را روشن کنید و اجازه دهید که چرخه دم کردن با استفاده از ترکیب آب لیمو و آب انجام شود.
 5. محلول را خالی کرده و پارچ را با آب آشامیدنی پر کنید و سپس دستگاه را روشن کرده و اجازه دهید که برای از بین رفتن اثر و طعم آبلیمو از قهوه ساز، چرخه دم کردن با آب معمولی انجام شود.
 6. یک تکه اسفنج بردارید و آن را درون آب لیمو قرار دهید. توری و پارچ قهوه ساز را با این اسفنج بشویید و خوب تمیز کنید.
 7. در پایان نیز قطعات جداشدنی اسپرسوساز و قهوه ساز خود را به همراه آب و مایع ظرفشویی تمیز بشویید.

2. جرمگیری اسپرسوساز با سرکه

رسوب زدایی قهوه ساز

 1. ابتدا باقیمانده های قهوه را از دستگاه خارج کرده و فیلتر قدیمی آن را دور بیندازید و سبد قهوه را با آب گرم به خوبی بشویید.
 2. برای رسوب زدایی قهوه ساز خود بسته به میزان جرم در حدود یک لیوان سرکه را با دو لیوان آب ترکیب کنید.
 3. ترکیب آب و سرکه را درون دستگاه ریخته و دستگاه را روشن کنید و به اندازه نصف زمانی که قهوه ساز در زمان دم کردن روشن می باشد آن را روشن نگه دارید، با اینکار محلول درون بخش های دستگاه نفوذ کرده و باقی می ماند.
 4. پس از گذشت مدت زمان تقریباً 40 دقیقه ای (بسته به میزان رسوب تا 1 ساعت) دستگاه را نیم دور دیگه روشن کنید تا محلول شما به همراه رسوب و جرم خارج شود.
 5. بعد از اتمام این فرایند دستگاه را تخلیه کرده و به خوبی با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و دوباره آن را پر از آب کرده و دستگاه را روشن کنید.
 6. برای از بین بردن بوی سرکه به تعداد دو الی 3 بار مخزن را با آب معمولی پرکرده و اجازه دهید تا دستگاه تنها با آب کار کند.
 7. در پایان نیز سطح بیرونی دستگاه را می توانید با یک پارچه تمیز و مایع ظرفشویی تمیز کرده و سپس ان را خشک کنید.

3. رسوب زدایی قهوه ساز با جوش شیرین

تمیز کردن قهوه ساز با جوش شیرین

جوش شیرین دارای خاصیت قلیایی است و بخودی خود یک جاذب رطوبت و بوگیر و تمیز کننده قوی می باشد، شما می توانید از جوش شیرین به تنهایی برای تمیز کردن و جرمگیری تجهیزات مختلف منزل مانند شیرآلات و…  استفاده کنید، که ما در اینجا رسوب زدایی قهوه ساز در دستور کارمان می باشد که لازم است مراجل زیر را به صورت گام به گام انجام دهید:

 1. در ابتدای کار توری یا صافی قهوه ساز را از آن جدا کنید و کنار بگذارید.
 2. سپس شما نیاز به یک لیوان آب ولرم دارید تا آن را درون پارچ قهوه ساز بریزید.
 3. حال نوبت به اضافه کردن یک فنجان جوش شیرین به آب داخل پارچ می باشد، پس از اضافه کردن ترکیب خود را کاملاً هم بزنید تا آب و جوش شیرین مخلوط شود.
 4. قهوه ساز را روشن کرده و اجازه دهید چرخه دم کردن به‌طور کامل انجام شود. در این مرحله پروسه تمیز کردن قهوه ساز به‌طور کامل انجام می‌شود و محلول جوش شیرین به‌خوبی املاح و پودر قهوه را از پارچ جدا کرده و رسوب زدایی قهوه ساز انجام می‌شود.
 5. دستگاه را خاموش کرده و بگذارید خنک شود. سپس پارچ قهوه ساز را برداشته و محلول را در سینک بریزید.
 6. پارچ را از آب پر کرده و دوباره دستگاه را روشن کنید و بگذارید چرخه دم کردن تکرار شود. این فرایند را تا زمانیکه احساس کردید پارچ از محلول جوش شیرین پاک شده است تکرار کنید.

از بین بردن رسوب در اسپرسوساز با عملکرد خودکار دستگاه

در برخی از اسپرسوساز ها، قابلیت تمیز کردن خودکار وجود دارد. در این حالت با فعال کردن این دکمه؛ اسپرسوساز قادر به تمیز کردن بخش بدنه داخلی می شود. چرخه تمیز کردن اتومات دستگاه سبب می شود تا تمیز کردن به نحو اصولی صورت پذیرد.

تمیز کردن بدنه خارجی اسپرسوساز و از بین بردن رسوبات آن

برای تمیز کردن و نظافت اسپرسوساز نه تنها باید اقدام به رسوب زدایی نمایید، بلکه توجه به نظافت و جرم زدایی بدنه خارجی آن نیز مهم است. برای اینکه چربی ها و غبارهای نشسته روی بدنه اسپرسوساز را تمیز کنید؛ کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

با یک پارچه کمی نمناک و مایع ظرفشویی، اقدم به تمیز کردن پایه آن نمایید.برای سایر قسمت های اسپرسوساز که قابلیت جدا شدن را دارند؛ نیز می توانید با جدا کردن هر یک و شستن آن ها با دست و با مایع ظرفشویی، غبار و جرم های موجود در آن ها را از بین ببرید.
همچنین می توانید کمی سرکه را درون اسپری بریزد و با اسپری کردن سرکه روی بدنه اسپرسوساز و با کمک یک پارچه نمناک نخی؛ اقدام به تمیز کردن آن نمایید.
استفاده از آب لیمو برای تمیز کردن اسپرسوساز نیز از دیگر راه هایی است که برای جرم زدایی و رسوب زدایی از اسپرسوساز استفاده می شود.برای اینکار کافیست، آب لیمو را روی بدنه اسپرسوساز اسپری کرده و سپس با پارچه آن را تمیز کنید.

جلوگیری از ایجاد رسوب در اسپرسوساز

برای نحوه رسوب زدایی از اسپرسوساز استفاده از سرکه و جوش شیرین و همچنین آب لیمو می تواند مفید واقع شود.اما برای اینکه به طور مجددا از رسوب آهک در بدنه داخلی مخزن اسپرسوساز خووداری شود. بهترین راه این است که از آب تصفیه شده برای این امر استفاده شود. زیرا یون های موجود در آب سخت، سبب تشکیل آهک می شود.اگر یون های آب توسط دستگاه تصفیه کننده گرفته شود، از سختی آب کم شده و در نتیجه رسوب کمتری تشکیل شده و یا دیگر خبری از رسوبات آهکی نیست.

شما می توانید هم اسپرسوساز خانگی و صنعتی خود را با راهکارهای ساده تمیز کنید و اسپرسو خوش طعم را برای خودتان یا مشتریان تهیه کنید.برای تمیز کردن روزانه کافیست، سبد قهوه و دیگر اجزای جدا شدنی را از دستگاه خارج کرده و با شستن آن ها، باقی مانده قهوه را پاک کنید.سپس قطعات را خشک کرده و در جای خود قرار دهید.نازل بخار اسپرسوساز به دلیل کف شیر خراب، کثیف می شود.برای تمیز کردن نازل بخار اسپرسوساز نیز کافیست از بخار دستگاه استفاده کنید.لکه های قهوه و شیر که روی دستگاه ریخته می شود را سریعا تمیز کنید.

رسوب زدایی دستگاه اسپرسو ساز با سرکه و جوش شیرین

قرص و شوینده مناسب برای رسوب زدایی اسپرسوساز

در زیر در مورد قرص و شوینده مناسب برای رسوب زدایی اسپرسوساز مواردی بیان شده است.با توجه به اینکه برای شستشو و تمیز کردن اسپرسوساز هم می توان از مواد طبیعی و هم مواد شوینده شیمایی استفاده کرد، بنابراین در این قسمت در مورد قرص رسوب زدایی اسپرسوساز، نکاتی را بیان کرده ایم.

برای اینکه بتوان جرم زدا را برای اسپرسوساز خود تهیه کنید، کافیست مایع یا قرص یا پودر جرم زدا را برای دستگاه خود انتخاب کنید. جرم زدا ممکن است به صورت جداگانه از سوپرمارکت یا فروشگاه قابل خریداری باشد. ممکن است قهوه درست شده در اسپرسوساز، غلیظ و یا پررنگ باشد، بنابراین شما می توانید با تمیز کردن آن این مشکل را رفع کنید.

برای رفع غلظت قهوه می توان مراحل زیر را انجام داد:

ابتدا سری بخار اسپرسو را چک کنید و سپس اقدام به تمیز کردن آن نمایید، ممکن است ذرات قهوه سبب انسداد صافی شده باشند. ذرات قهوه را از هم باز کنید و اگر گلوله گلوه شده است، آن ها را پودر کنید تا مشکل قهوه غلیظ حل شود.

طعم اسیدی اسپرسو بعد از شستشو و تمیز کردن اسپرسوساز

علت طعم اسیدی اسپرسو بعد از شستشو و تمیز کردن اسپرسوساز در زیر ذکر شده است.ممکن است طعم اسیدی دستگاه به دلیل شستشو غیر اصولی انجام شده باشد، به این منظور باید بعد از فرایند تمیز کردن دستگاه، به خوبی آبکشی شود تا مواد شوینده طبیعی و یا شیمایی از قطعات اسپرسوساز پاک شود.

علت خروج طولانی قهوه از دستگاه و از بین بردن رسوبات اسپرسوساز

رسوبات آهکی و همچنان قهوه درون دستگاه اسپرسوساز می تواند سبب جرم گرفتگی و مسدود شدن مسیر خروج قهوه شود. به همین دلیل قهوه برای خارج شدن به زمان بیشتری نیاز دارد. از این رو باید با کمک یکی از روش های بالا به تمیز کردن و رسوب زدایی اسپرسوساز بپردازید.

 

نکات مهم در تمیز کردن اسپرسوساز

 1. برای تمیز کردن اسپرسوساز، ابتدا دستگاه را از برق بکشید.
 2. مواظب باشید که قطعات برقی را درون آب فرو نبرید.
 3. از مواد شوینده اسیدی که برای دستگاه برقی مناسب نیست، استفاده نکنید.
 4. اجازه ندهید رسوبات و جرم ها درون اسپرسوساز سفت شود. با تمیز کردن دوره ای و در بازه زمانی مشخص، دستگاه خود را همیشه تمیز نگه دارید.
 5. به طور منظم سینی چکه، صافی و مخزن آب را جرم زدایی کنید.
 6. تمیز کردن سبد قهوه را نیز در لیست تمیز کاری و رسوب زدایی خود داشته باشید.

نتیجه گیری از نحوه رسوب زدایی از اسپرسوساز : با توجه به اینکه تمیز کردن و جرم زدایی از اسپرسوساز ، سبب تغییرات چشمگیری در طعم قهوه میشود.از این رو باید به تمیز کردن دوره ای و رسوب زدایی از آن توجه داشت.

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :