دلایل و راه‌حل‌هایی برای حل مشکل یخ زدگی کولر گازی
چرا کولر گازی یخ میزند و چطور می‌توان این مشکل را برطرف کرد؟ اگر کولرگازی شما هم دچار چنین مشکلی شده، پیش از استفاده از خدمات تعمیر لوازم خانگی در منزل، این مقا

علت یخ زدن کولرگازی چیست ؟ | چرا کولر گازی برفک می زند ؟

آکاایران: فرقی نمی‌کند نزدیک به فصل گرما باشیم یا سرما. در هر صورت کولرگازی یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها برای سرمایش و گرمایش است. کولرگازی قبل از استفاده و در ابتدای هر فصل باید سرویس شود. یکی از مهم‌ترین علت‌های سرویس کردن کولرگازی، جلوگیری از یخ زدگی است. شاید عجیب باشد اما کولرگازی‌ها هم یخ می‌زنند! در این مقاله از آکاایران می‌خواهیم این اتفاق عجیب را بررسی کنیم.
چرا کولر گازی یخ میزند و دلایل یخ زدن و برفک زدن کولر گازی - سرویسکاران

یخ زدگی کولر گازی

یخ زدن کولر گازی امری محتمل است و ربطی هم به فصل ندارد. جالب است بدانیدکه این اتفاق حتی در فصل تابستان هم ممکن است رخ دهد. معمولا یخ زدگی با بروز برفک و یخ در بخش های مختلف و حتی پنل خارجی خود را نشان می دهد.

اما گاهی یخ زدگی در بخش های داخلی مانند اواپراتور و لوله های ورودی و خروجی این بخش یا در لوله مویی و لوله ساکش و حتی در بخش رادیات و کندانسور این وسیله هم رخ می دهد. پس تنها یخ زدگی مربوط به پنل خارجی یا لوله های رفت و برگشتی نیست و با توجه به مشکل ایجاد شده در دستگاه ممکن است بخش های مختلفی دچار یخ زدگی شود.

یخ زدن این دستگاه در هر قسمت یا به هر دلیلی که اتفاق افتد در واقع بیانگر بروز یک ایراد یا مشکل داخلی در آن است و باید به آن رسیدگی شود. برای رفع این مشکل ابتدا باید ببینید که علت اصلی بروز یخ زدگی چیست. آیا گاز فریون دستگاه کم شده یا دستگاه نشتی دارد و یا هر علت دیگری. پس از آن هم باید بخش مربوطه عیب یابی و تعمیر شود.

علت های یخ زدن کولر گازی 

دلایل زیادی باعث یخ زدن کولر گازی می‌شود ولی بر خلاف تصور عمومی، نوع کولر گازی (اسپلیت، پنجره ای و…) تاثیری در به وجود آمدن این مشکل ندارد. برطرف کردن مشکل یخ زدن کولر گازی اهمیت زیادی دارد زیرا در صورتی که مشکل برطرف نشود نه تنها شاهد عملکرد نامناسب دستگاه خواهید بود، بلکه دستگاه به مرور آسیب خواهد دید.  بیایید به تعدادی از شایع ترین علت های یخ زدن در بخش های مختلف این دستگاه نگاهی بیاندازیم.

کم شدن گاز کولر

کولرهای گازی همان طور که مشخص است با استفاده از گاز مبرد کار می کنند. هنگامی که شما این دستگاه را خریداری می کنید داخل آن به اندازه کافی شارژ دارد؛ اما گاهی به جهت نشتی در بدنه یا هر چیز دیگر سطح گاز کولر کم می شود.

کمبود گاز فریون داخل دستگاه می تواند باعث شود سیکل سرمایش دچار مشکل شود. گاز مبرد فشار داخل لوله ها را تنظیم می کند. اگر این گاز کم شود فشار داخل لوله های حامل گاز هم کم می شود و زمانی که این گاز می خواهد به مرحله خنک شدن برسد به جهت کمبود فشار سردتر از حالت نرمال است. سرمای زیاد گاز فریون باعث سرمای زیاد داخل کویل های اواپراتور می شود و این سرما باعث می شود آب داخل لوله ها یخ بزند.

برای رفع این مشکل کافی است سطح گاز مبرد اندازه گرفته شود. در واقع اول از همه باید نشتی را پیدا کنید و آن را مسدود کنید. وقتی نشتی را کاملا مسدود و تعمیر کردید با دستگاه های مخصوص سطح گاز مبرد را اندازه گرفته و با شارژ مقدار مورد نیاز کولر گازی را به حالت عادی باز گردانید. توجه کنید اندازه گیری سطح گاز و شارژ گاز کار خیلی دشواری نیست اما بهتر است توسط سرویس کاران انجام شود.

چرا کولر گازی یخ میزند, علت اینکه کولر یخ میزند چیست, کم شدن گاز کولر یکی از علل یخ زدگی کولر گازی

اتومات نشدن موتور یا کمپرسور کولر

وسایلی مانند کولر گازی یا یخچال یک موتور اتومات دارند که باعث تعدیل دما در دستگاه می شود. در واقع این اتومات یعنی خاموش و روشن و همین مانع از این می شود که دستگاه خیلی سرد بشود. در کولر گازی اگر ترموستات از حالت موتور برود روی حالت فن یعنی اتومات شده است.

خب فن مانع سرد شدن و فشار زیاد سرما می شود. حال تصور کنید حالت اتومات موتور خراب شده طبیعتا سرما در دستگاه بالا رفته و سبب یخ زدن کولر می شود. 

دلایلی که می تواند منجر به این اتفاق شود اول از همه خرابی ترموستات در موتور است و دیگر دلیل می تواند به کثیف شدن کویل های کندانسور دستگاه برگردد.

همچنین اگر ترموستات کنترل کننده دما در دستگاه دچار اتصال کوتاه و خارج از زمان تنظیم شده بشود باز هم تنظیمات دمایی به هم می ریزد و کولر یخ می زند. برای رفع این مشکل ابتدا عیب یابی بخش معیوب ضرروی است و پس از آن هم که تعمیر.

چرا کولر گازی یخ میزند, علت اینکه کولر یخ میزند چیست, خرابی موتور اتومات از دلایل یخ زدن کولر گازی

خراب شدن بلوور فن داخلی

خرابی بلوور فن داخلی یکی از مهم ترین علت ها برای یخ زدن کولر گازی است. بلوور فن قطعه نسبتا مهمی است و وظیفه دارد گرمای محیط را بگیرد و داخل فن بکشد. این قطعه گرمای جذب شده را اطراف سیم پیچ یا اواپراتور دستگاه به حرکت در می آورد تا سرمای آن تعدیل شود زیرا اواپراتور به وسیله گاز مبرد خیلی خنک می شود و نیاز به تعدیل دما دارد.

هنگامی که گرما حول سیم پیچ می چرخد یک سرمای متعادلی را ایجاد می کند که از طریف فن به سمت خروجی دستگاه هدایت شده و محیط را خنک می کند. حال تصور کنید بلوو فن خراب شده طبیعتا چرخه ذکر شده اتفاق نمی افتد و اواپراتور بسیار سرد می ماند و سرمای زیاد از حد آن باعث ایجاد یخ زدگی و برفک در دستگاه می شود.

آب به شکل مناسب تخلیه نمی شود

کولر گازی همراه با جذب گرمای محیط رطوبت هوا را هم به داخل دستگاه می کشد. این رطوبت از طریق کویل های اواپراتور جذب می شود و به شکل متراکم و قطرات آب در می آید که لازم است از لوله محل تخلیه از دستگاه خارج شود. این رطوبت نباید با سرمای اواپراتور برخورد کند زیرا یخ می زند.

حال تصور کنید که لوله تخلیه مسدود شده یا به هر دلیلی بخش تخلیه دستگاه به خوبی کار نمی کند و رطوبت متراکم خارج نمی شود، در چنین شرایطی رطوبت در برخورد با سرمای اواپراتور یخ زده و باعث یخ زدگی کولر گازی می شود.

مسدود شدن لوله خروجی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است در مسیر خروجی چیزی قرار گرفته باشد یا حتی مسدود شدن بخاطر آلودگی و جمع شدن آشغال در مسیر خروجی باشد. به هر دلیلی که این اتفاق افتاده باشد شما باید مسیر لوله را باز کنید تا رطوبت به درستی خارج شود.

چرا کولر گازی یخ میزند, علت اینکه کولر یخ میزند چیست, یکی از علل یخ زدگی کولر گازی خرابی لوله تخلیه است

خرابی شیر برقی دستگاه

شیر برقی در کولر گازی قطعه ای است که برای تغییر حالت کولر از زمستانه به حالت تابستانه یا بالعکس مورد استفاده قرار می گیرد. توجه کنید این مورد مربوط به کولرهایی است که دو حالت سرمایش و گرمایش را داشته باشند.

اگر شیر برقی کولر گازی خراب شود نمی تواند کولر را از حالت زمستانه خارج و به حالت تابستانه برگرداند. خب زمانی که شما می خواهید از گرمایش کولر استفاده کنید در واقع کولر هنوز حالت زمستانه دارد و همین اختلال در عملکرد آن می تواند منجر به ایجاد یخ زدگی یا برفک در دستگاه شود. برای حل این مشکل باید شیر برقی تعمیر شود و حالت مورد نیاز دستگاه تنظیم شود.

چرا کولر گازی یخ میزند, علت اینکه کولر یخ میزند چیست, خرابی شیر برقی دستگاه از علل یخ زدگی کولر گازی

علت یخ زدن کولر گازی در زمستان

بدون شک علت یخ زدن کولر گازی در زمستان، سرمای بیش از حد هوای بخشی از محیط است که فن کولر در آن قرار دارد. علت یخ زدن کولر گازی در زمستان به‌خاطر منجمدشدن پمپ حرارتی آن است.

سیستم پمپ حرارتی آن طوری برنامه‌ریزی شده است که با توجه به دمای هوا هر ۳۰، ۶۰ یا ۹۰ دقیقه یکبار در حالت یخ‌زدایی قرار می‌گیرد. در این صورت، دستگاه هوای خنک را به فضای داخل اتاق و محیط می‌دمد و در مقابل هوای گرم را به بخش بیرونی کولر انتقال می‌دهد.

رفع یخ زدگی کولر گازی در زمستان

جهت برطرف‌کردن یخ‌زدگی کولر گازی در زمستان کافی‌ست ابتدا به مدت چند ساعت کولر خود را در حالت خاموش قرار دهید. بعد از حدود ۲ تا ۳ ساعت تنها فن آن را روشن کنید. به این ترتیب می‌توانید یخ‌زدگی‌ها را از بین ببرید. بسیاری از افراد جهت رفع یخ‌زدگی‌های کولر گازی در زمستان ترجیح می‌دهند آب گرم روی دستگاه بریزند؛ اما این کار اصلا توصیه نمی‌شود؛ چرا که ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند.

علت یخ زدن کولر گازی در تابستان

علت یخ زدن کولر گازی در تابستان

ممکن است علت یخ زدن کولر گازی در تابستان برای بسیاری از افراد که تا به امروز با این مشکل روبه‌رو نشده‌اند، تعجب‌آور باشد؛ اما این معضل در فصل تابستان ممکن است شما را با مشکل گرمای طاقت‌فرسا روبه‌رو کند. به خاطر همین موضوع به بررسی علت یخ زدن کولر گازی در فصول گرم سال می‌پردازیم. علت یخ زدن کولر گازی در روزهای گرم بسیار متفاوت است؛ اما از جمله این موارد می‌توان به مشکلاتی مانند آلودگی فیلتر هوا اشاره کرد.

رفع یخ زدگی کولر گازی در تابستان

جهت یافتن علت یخ زدن کولر گازی در تابستان، لازم است مواردی مانند فیلتر هوا، میزان گاز موجود در کولر و عملکرد مطلوب فن‌ دمنده آن را بررسی کنید.

علت یخ زدن کولر گازی در شب

علت یخ زدن کولر گازی در شب

علاوه‌بر موارد گفته‌شده لازم است علت یخ زدن کولر گازی در شب را هم مورد بررسی قرار دهیم تا اگر در این شرایط قرار گرفتید، تصمیم مناسبی را اتخاذ کنید. علاوه‌بر تمام علت‌های یخ‌زدن کولر گازی که در قسمت بالا آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم، عوامل دیگری هم ممکن است باعث یخ‌زدگی کولر گازی در شب شود. از جمله این موارد، ایراد در بخش کنتاکتور کولر گازی است.

نقص در نحوه عملکرد کنتاکتور کولر گازی به احتمال زیاد باعث یخ زدن کولر گازی در هنگام شب می‌شود. جهت رفع این مشکل لازم است ابتدا کولر گازی را در حالت خاموش قرار دهید و سپس به بررسی بخش فن کولر که در قسمت بیرون از محیط خانه یا محل کار قرار دارد مراجعه کنید.

چنان‌چه کماکان یخ روی کولر دیده می‌شد، احتمال دارد که این مشکل همچنان ادامه‌دار باشد که باید با متخصص تماس بگیرید؛ اما در صورتی که یخ‌های ایجاد‌شده روی قسمت بیرونی از بین رفته باشند، نشان‌دهنده برطرف‌شدن مشکل است. بعد از آب‌شدن یخ‌های روی موتور کولر، آن را مجددا به راه بیندازید. اگر دوباره چنین اتفاقی رخ داد، حتما به یک متخصص و تعمیرکار کولر گازی مراجعه کنید.

چطور از یخ زدگی کولر گازی جلوگیری کنیم؟

توصیه می‌شود با رعایت موارد زیر از یخ زدن کولر گازی پیشگیری کنید:

  1. تعویض فیلتر هوای کولر گازی طبق یک زمان بندی مشخص
  2. بررسی و تمیز کردن کویل اواپراتور کولر گازی
  3. بررسی جریان هوای داخل کولر گازی و مطمئن شدن از بسته نبودن جریان هوا
  4. بررسی فن بلوور و در صورت نیاز تعویض کردن آن
  5. استفاده از حالت فن کولر گازی در زمانی که هوای بیرون منزل سرد است.

 

کلام پایانی 

کولر گازی وسیله ای است که اغلب ما به عنوان یک وسیله خنک کننده آن را می شناسیم اما خوب است بدانید که امروزه اسپیلت های دو حالته به بازار آمده که هم حالت تابستانه دارند و هم زمستانه. یکی از مشکلات شایع در کولر گازی ها یخ زدن بخش های مختلف آن است. در حالت زمستانه و تابستانه معمولا علل یخ زدن متفاوت است. در این مقاله سعی کردیم تا حدی به سوال چرا کولر گازی یخ میزند پاسخ دهیم. 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :