به نقل از آکاایران: جوشکاری یکی از روش های تولید می باشد. هدف آن اتصال دائمی مواد مهندسی (فلز، سرامیک، پلیمر،کامپوزیت) به یکدیگر است؛ به گونه ای که خواص اتصال برابر با خواص مادهٔ پایه باشد. این عمل به کمک وسیله ای به نام دستگاه جوش انجام می شود که در ادامه با این دستگاه آشنا می شود. با ما همراه شوید.

دستگاه جوشکاری

آکاایران: دستگاهای جوش و برش با خروجی یکسو شده قدیمی (Dc Welding & Cutting Machine) (که هم اکنون سایر شرکتهای تولیدی دستگاه های جوش و برش بر روی خط تولید دارند) به این گونه عمل می کردند که برق متناوب ورودی به یک ترانسفورمر قدرت جوش با وزن و حجم بالا وارد می شد و پس از عبور از این ترانس به ولتاژ مورد نظر طراح افزایش یا کاهش می یافت و سپس از یک پل یکسوساز تریستوری عبور کرده و ولتاژ یکسو شده مورد نظر حاصل می گشت.

در این تکنولوژی با توجه به استفاده از المانهای قدرت کاملا نوین (المانهایی که با توجه به تکنولوژی نوین آنها فقط چند کشور معدود قادر به تولید آن هستند) ابتدا برق متناوب ورودی یکسو شده سپس این برق به فرکانسی در حدود ۴۰۰ برابر برق شهر در حدود بیست هزار سیکل در ثانیه تبدیل می گردد و پس از عبور از یک ترانسفورمر بسیار کوچک در قیاس با مدل قدیمی به ولتاژ مورد نظر طراح تغییر ولت داده و نهایتا با عبور از پل یکسوساز خروجی به برق با جریان یکسو تبدیل می گردد.

مقایسه تکنولوژی جدید و قدیم

سیستم جدید شرکت آریان که در حال حاضر تکنولوژی روز دنیا است و تمام شرکتهای معتبر از جمله Essab , Lincoln ,Miller , Kempi و … از آن استفاده می کند دارای حداقل محاسن زیر است

جوشکاری تحت پوشش گاز ( MIG / MAG )

جوشکاری تحت پوشش گاز از طریق برقراری قوس الکتریکی بین سیم جوش و حوضچه مذاب روی میدهد . حفاظت از حوضچه توسط گاز محافظ انجام میشود . این فرآیند با  نامهای MIG و MAG شناخته می شود .

جوشکاری TIG ( آرگون ) ( GTAW )

در این فرآیند قوس الکتریکی بین قطعه کار و تنگستن، تحت حفاظت یک گاز محافظ غیر فعال (خنثی) برقرار می شود. علت استفاده از تنگستن مقاومت بالای آن در برابر حرارت و هدایت بالای الکتریکی این فلز است. قوس الکتریکی حرارت لازم جهت ایجاد حوضچه مذاب و ذوب فلز پایه و فیلر را فراهم می کند.

جوشکاری الکترود دستی ( MMA  & SMAW )

در این سیستم قوس الکتریکی بین انتهای الکترود که توسط یک گل محافظ پوشیده شده و قطعه کار برقرار میشود. قطرات مذاب از فلز الکترود جدا شده و از طریق قوس به فلز ذوب شده منتقل می شود .

دستگاه جوش زیر پودری ( SAW )

در فرآیند جوش زیر پودری قوس الکتریکی بین یک سیم که توسط سیستم بصورت پیوسته به حوضچه تزریق میشود و قطعه کار برقرار میشود . منابع تغذیه مورد استفاده معمولاً از نوع DC می باشد .

تکنولوژى اینورتر

جهان در حال تغییر است و دیگر مایه شگفتى انسان نیست تا هر روز یک تکنولوژى جدیدتر ، او را به کنترل بر دنیاى اطرافش ،مسلط تر سازد چراکه همواره نگاه انسان به استفاده از تکنولوژى هاى پایدارتر بوده است . مى توان ادعا کرد در سالیان گذشته پیشرفت خاصى در زمینه تکنولوژى جوشکارى صورت نگرفته بود . در واقع این ظاهر و قابلیت هاى دستگاههاى جوشکارى بوده اند که هر روز تغییر مى کردند و این تغییر به سرعت ادامه داشت . اما اینک یک تکنولوژى جدید در خدمت پیشرفت و فراگیرى صنعت جوشکارى قرار گرفته و آن تکنولوژى اینورتر است . این تکنولوژى مناسب جوشکارى انواع فولاد و خصوصاً جوشکارى آلومنیوم - در گذشته دستگاههاى جوشکارى بر پایه ترانسفورماتور بوده اند . در واقع ورودى220 ولت با فرکانس 50 هرتز یک 380 ترانسفورمر . این ولتاژ نسبتاً بالا به یک جریان 50 هرتزى ولتاژ پایین تبدیل مى شود . سپس این جریان با ولتاژ پایین، توسط 
یکسو مى شوند . معمولاً این خروجى ، توسط تقویت کننده هاى ، DC انواعى از پل هاى رکتیفایر به جریان جوشکارى خروجى مغناطیسى کنترل مى شوند .

عملکرد ترانسفورمرها درفرکانس 50 یا 60 هرتز معمولاً نا کارآمد مى باشد . گرماى زیادى در ترانسفورمر تولید شده و ترانسفورمر نیز باید نسبتاً بزرگ و سنگین باشد . بخش مهمى از انرژى ، صرف گرم کردن ترانسفورمر و فضاى اطراف آن مى شود . این قبیل دستگاهها کما بیش حدود 200 کیلوگرم وزن و یک متر مکعب حجم دارند . علاوه بر آن ، در صورت استفاده از انرژى بافرکانس 50 یا 60 هرتز ،ایجاد سیگنال ها محدود شده و از 120 سیگنال در ثانیه بالاتر نمى روند . بنابراین پالس  کردن جریان جوشکارى با سرعت بیشتر در عمل غیر ممکن است . در منابع تغذیه اینورترى ، از همان فرکانس 50 هرتز استفاده مى شود . اما به جاى تغذیه مستقیم آن به ترانسفورمر ، در یکسو مى شود و بعد به قسمت اینورترى منبع تغذیه که توسط سوئیچ هاى حالت جامد در DC ابتدا بصورت فرکانس 50 هرتز فرکانس بالا - ولتاژ بالاى پالسى شده، با DC فرکانس 20000 هرتز قطع و وصل مى شوند ، وارد مى گردد . سپس این نیروى مناسب براى جوشکارى تبدیل گشته و در نهایت نیز ، DC وارد شدن به ترانسفورمر قدرت اصلى به ولتاژ پایین 20000 هرتزى وارد مدارفیلترینگ و یکسو سازى مى شود . کنترل خروجى توسط کنترل هاى حالت جامد که سرعت سوئیچ شدن ترانزیستور را تعدیل مى کنند ، انجام مى گردد .

بررسی عملکرد و تحلیل کارکرد سیستم کنترل نفوذ جوش یا ARC FORCE :

 1- ARC FORCE چیست و چرا مورد استفاده قرار می گیرد :

سیستم ARC FORCEدر دستگاه های جوش الکترود به منظور کنترل نفوذ جوش در قطعه کار مورد استفاده قرار می گیرد ، از نظر فنی این سیستم به اپراتور کمک می کند تا بتواند برای کارهای خاص که نیاز به جریان بالایی (مانند جوشکاری الکترودهای سلولوزی) دارند ، بتواند بدون سوراخ شدن قطعه عملیات جوش کاری را انجام دهد . این سیستم صرفا روی جوش الکترود مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا با کنترل تابعی از سطح ولتاژ و جریان می تواند میزان نفوذ جوش را تغییر دهد. شکل کارکرد این سیستم توسط پردازنده ای که مشخصات و فرمولهای مربوط به اطلاعات متالوژی هر الکترود را دارد انجام می شود به طور واضح تر فرد اطلاعات الکترود مورد استفاده ، ضخامت قطعه و جریان را روی دستگاه تنظیم می کند و سپس دستگاه خود مقادیر مولفه های ولتاژو جریان را برای شرایط کار تنظیم می کند .

2- وجود ARC FORCE روی دستگاه های اینورتر :

وجود عملگر ARC FORCE روی دستگاه های اینوتر امری جالب و قابل بهره وری می باشد چرا که در این سیستم ها با انجام عملیات سوئیچ زنی با فرکانس بالای 100 کیلوهرتز ولتاژ به جریان اینورت می شود و با استفاده از یک فیدبک قسمت کنترل کننده می تواند فرکانس سوئیچینگ و چرخه کاری را برای شرایط مورد نظر تنظیم نماید . لذا وجود ARC FORCE با استفاده از یک پردازنده ( برای محاسبه پارامترهای الکترود ها و تنظیم مولفه ها ) در این دستگاه ها یک نوع آوری و تکنولوژی پر کاربرد در صنایع جوشکاری حساس و خاص می باشد .

 3- وجود ARC FORCE روی دستگاه های فعلی چگونه است :

در حال حاضر کارخانه ها برای افزایش سود فروش خود اقدام به حذف قسمت های پردازنده و اصلی برخی سیستم ها روی دستگاه های جوش می کنند . به طور مثال و به زبان ساده از سیستم ARC FORCE تنها ولوم مربوط به کنترل باقی گذاشتند ودر برخی موارد کاربری آن را متمم با صفحه نمایشگر قرار می دهند این در صورتی است که هزینه سیستم کامل ARC FORCE از مصرف کننده نهایی گرفته می شود و تنها سیستمی به ظاهر با این عملکرد به وی تحویل می شود . این مباحث در مورد سیستم ANTI STICK ( عدم چسبیدن الکترود به قطعه کار ) نیز به همین شکل مطرح کی باشد .

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران