خواص سیرابی + بهترین روش تمیزکردن سیرابی در خانه
طرز پاک نمودن سیرابی سیرابی یکی از ارزان ترین قسمت های گوسفند است که بسیار خوشمزه است اما باید طرز پاک نمودن سیرابی را بلد باشید تا در هنگام تمیزکردن سیرابی دچا

روشی طلایی برای پاک کردن و شستن سیرابی خیلی ساده

آکاآپ: به لایه داخلی معده گاو و گوسفند که دارای بافت جویدنی است، سیرابی گفته می شود. این عضو گوشتی معده گاو و گوسفند سال های سال به عنوان غذایی خوشمزه مورد استفاده مردم در اقصی نقاط دنیا بوده است. اما استفاده از آن امروزه زیاد مرسوم نیست. این غذای لذیذ کالری کمی دارد و سرشار از ویتامین های لازم برای سلامت بدن می باشد، سیرابی می گویند که دارای بافت جویدنی است. سیرابی طعم ملایمی دارد که آن را تبدیل به غذایی خوشمزه به صورت جداگانه، یا در سوپ و خوراک کرده است. 

راحت ترین راه شستن سیرابی به روش حرفه ای ها

 

سیرابی یکی از ارزان ترین قسمت های گوسفند است که بسیار خوشمزه است اما باید طرز پاک نمودن سیرابی را بلد باشید تا در هنگام تمیزکردن سیرابی دچار مشکل نشوید. برای پاک نمودن سیرابی ابتدا یک چاقوی تیز تهیه کنید. سیرابی یا شکمبه، نخستین بخش از معده نشخوارکنندگان است که گنجایش آن یک هفتم وزن بدن آنهاست. معده نشخوارکنندگان از چهار قسمت سیرابی، نگاری، شیردان و هزارلا تشکیل شده است و در این میان سیرابی نود درصد از حجم معده را تشکیل می دهد. ابتدای سیرابی به لوله مری متصل است و از آن پس نگاری، هزارلا و بالاخره شیردان قرار دارند.
سیرابی در واقع محل تخمیر غذای جویده شده توسط دام بوده که حاوی میلیارد ها باکتری است و در ایران و بعضی از کشور های دیگر، جزء موارد خوراکی محسوب شده و به روش های خاص هر منطقه طبخ و خورده می شود.

رنگ سیرابی قبل از تمیزکردن سیرابی ممکن است زرد یا سبز مایل به خاکستری یا قهوه ای باشد که مربوط به غذای دام است. رنگ سیرابی دامی که از علوفه سبز استفاده کرده، سبزتر و تیره تر از دامی است که از جو استفاده کرده است. سیرابی پاک نشده دارای بوی نامطبوع و ناخوشایندی بوده، به همین دلیل مصرف آن برای انسان نامناسب است و برای تهیه خوراک انسان از آن، باید کاملا شسته و با دقت و صرف حوصله فراوان تمیز گردد.

خواص سیرابی و طرز تهیه سیرابی | بازار گوسفند

نحوه پاک نمودن سیرابی

پاک کردن سیرابی به این شکل باید با کمک دو نفر انجام شود و به تنهایی غیر ممکن است، بنابراین ابتدا یک همراه مناسب انتخاب کنید.
سپس آب را در یک قابلمه نسبتا بزرگ که سیرابی در آن جا شود، به جوش آورید.
قسمت هزارلا و شیردان را از سیرابی جدا کنید.
سیرابی را با یک قیچی یا چاقوی تیز برش بزنید تا از حالت کیسه ای خارج شده و مانند یک پوسته ی صاف شود. برای اینکه راحت تر تمیز شود آن را به ۴-۳ تکه تقسیم کنید.
وقتی آب به جوش آمد، آن را از روی حرارت برداشته و یکی از تکه های سیرابی را به مدت چند ثانیه در آن قرار دهید و بلافاصله از آب جوش خارج کنید.
دو طرف سیرابی را با دست محکم نگه داشته و بکشید تا سطح آن صاف شود، سپس با چاقو روی سیرابی را بخراشید تا پرز های زرد رنگ روی آن جدا شوند و رنگ آن سفید مایل به صورتی روشن شود.
اگر همه پرز ها جدا نشد، دوباره در آب جوش انداخته و مراحل قبلی را تکرار کنید تا کاملا تمیز شود.
تمیزکردن سیرابی هر تکه، آن را کنار گذاشته، مشغول تمیزکردن سیرابی تکه بعدی شوید و مراحل فوق را برای سایر تکه های سیرابی نیز انجام دهید.
اگر آب سرد شده بود دوباره آن را گرم کنید، زیرا در غیر اینصورت پرز ها به راحتی جدا نمی شوند.
تمیزکردن سیرابی هزارلا هم به همین صورت عمل کنید، یعنی در آب جوش فرو کرده و سپس بین لایه ها را یکی یکی با دست تمیز کنید.

سیرابی گوسفند

 

 

روش پاک نمودن سیرابی گوسفند

نکته برای پاک نمودن سیرابی : اگر سیرابی زیاد در آب داغ بماند، پخته شده و دیگر قابل تمیزکردن سیرابی نیست، بنابراین در حد چند ثانیه کافی است.

پس از تمیزکردن سیرابی لایه رویی سیرابی نوبت به تمیزکردن سیرابی لایه داخلی آن می رسد. برای این منظور:

برای پاک نمودن سیرابی ابتدا اگر جسم خارجی به لایه داخلی سیرابی چسبیده با یک چاقو از آن جدا کنید.
طرز پاک نمودن سیرابی شیر آب سرد را خیلی کم باز کنید و هر تکه از سیرابی را زیر آب سرد بشویید، تا کاملا تمیز شود و ظاهری شبیه به یک حوله سفید پیدا کند.
برای پاک نمودن سیرابی و شستن هزارلا هم، لایه ها را یکی یکی زیر آب باز کرده و با حوصله دست بکشید تا کاملا تمیز شود.
پاک نمودن سیرابی و شیردان هم که دارای چین های زیادی است و روی سطح آن را ماده لزجی پوشانده و لیز است، نیازی به خراشیدن با چاقو ندارد و فقط باید زیر آب سرد، خوب شسته شود. با شستن این قسمت، لزجی روی سطح آن از بین نمی رود و فقط اگر ماده خارجی به آن چسبیده باشد جدا می شود.
پس از  شستن و پاک نمودن سیرابی ، آن را به تکه های کوچک تر برش بزنید تا برای پختن آماده شود.

راحت ترین راه شستن سیرابی به روش حرفه ای ها

بهترین روش تمیزکردن سیرابی

سیرابی را حتما از محل مطمئنی تهیه کنید که تازه باشد و به راحتی تمیز شود.
اگر سیرابی را با دقت و حوصله تمیز کنید و پرز های آن را کاملا جدا کنید بوی نامطبوع آن در هنگام طبخ تا حدود زیادی کم می شود.
هنگام پختن سیرابی بهتر است به ازای یک عدد سیرابی متوسط، ۱ پیمانه نخود که از قبل خیس کرده اید به آن اضافه کنید تا بوی نامطبوع آن گرفته شود.
برای پختن سیرابی بهتر است ابتدا یک عدد پیاز بزرگ را تفت دهید تا رنگ آن تغییر کند، سپس قطعات سیرابی را به آن اضافه کرده و با پیاز تفت دهید، در اینصورت بوی آن تا حد زیادی کم می شود.
افزودن مقداری آبلیموی تازه پس از پایان طبخ، کمک زیادی در کاهش بوی این غذا می کند.

خواص و مضرات سیرابی

بنا به گفته متخصصان تغذیه، مصرف سه تا چهار بار سیرابی در ماه به همراه نان در وعده ناهار یا عصرانه محدودیتی ندارد. ارزش تغذیه ای و خواص سیرابی از نظر چربی و ریزمغذی ها، با گوشت کمی متفاوت است. پروتئین آن تقریبا مشابه گوشت قرمز و مرغ است، ولی در مقایسه با گوشت گاو و گوسفند کالری و چربی کمتری دارد و تا حدودی مشابه انواع گوشت کم چرب در نظر گرفته می شود. جدول ارزش تغذیه ای 100 گرم سیرابی در زیر ارائه شده است:

 

ارزش غذایی 100 گرم سیرابی
میزان انرژی 85 کیلوکالری
چربی 3.69 گرم
پروتئین 12.07 گرم
ویتامین B2 0.64 میلی گرم
ویتامین B3 0.881 میلی گرم
ویتامین B5 0.1 میلی گرم
ویتامین B6 0.014 میلی گرم
ویتامین B9 5 میکرو گرم
ویتامین B12
1.39 میکروگرم
ویتامین E 0.09 میلی گرم
کلسیم 69 میلی گرم
آهن 0.59 میلی گرم
روی 1.42 میلی گرم
منگنز 0.85 میلی گرم
سدیم 79 میلی گرم
پتاسیم 67 میلی گرم
فسفر 64 میلی گرم
منیزیم 13 میلی گرم

پاک نمودن سیرابی کار تقریبا مشکلی است و شما پس از چند بار تمرین می توانید مثل قصاب ها نسبت به پاک نمودن سیرابی اقدام کنید. طرز پاک نمودن سیرابی را در بالا یاد گرفتید امیدواریم این آموزش پاک نمودن سیرابی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نکات مهم در خرید سیرابی 

سیرابی تازه ، راحت تر تمیز می شود 

فصل بهار و تابستان برای خرید سیرابی بهتر است زیرا دام از علوف تازه تغذیه می کند، در نتیجه سیرابی به رنگ روشن است. 

سیرابی نباید بوی فاسد شدن داشته باشد ، با اینکه سیرابی نپخته بوی نامطبوعی دارد اما نباید بو و رنگ فاسد شدن داشته باشد. رنگ سبز سیرابی مربوط به کلروفیل موجود در علوفه دام است. 

برای این که غذای شما بوی خوبی داشته باشد می بایست با دقت و حوصله تمیز شود تا هیچ گونه ناخالصی روی آن باقی نماند.

سیرابی | سرآشپز پاپیون

از محل مطمئن سیرابی را تهیه نمائید تا تازه باشد و به راحتی تمیز شود. 

حین پخت سیرابی ، برای هر یک عدد سیرابی متوسط، یک پیمانه نخود را که از شب قبل خیس کرده اید ، برای از بین بردن بوی نامطبوع سیرابی به آن اضافه نمائید.

همچنین در پخت سیرابی ، یک پیاز بزرگ را خرد کرد و تفت دهید تا کمی سرخ شود، سپس تکه های سیرابی را به آن اضافه کنید و با پیاز تفت دهید . این کار بوی سیرابی را تا حد بسیاری کم می کند.

خواص درمانی سیرابی

خواص و فواید سیراب شیردان برای سلامتی بدن و درمان بیماری ها سالهاست که از سوی متخصصان توصیه می شود. لیستی از خواص سیرابی و شیردان را با هم مرور می کنیم.

درمان کم خونی

مفید در رشد و تقویت کودکان

بهترین برای تقویت معده و روده

تقویت و درمان ریزش مو

مفید برای افراد مبتلا به بیماری ام اس MS

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت و کمک به تولید اسپرم سالم

کمک در درمان بیماری های عصبی و افسردگی

درمان زخم معده و اثنی عشر

ضد سرطان

ویتامین های موجود در سیرابی

از جمله سایر خواص و فواید سیرابی برای سلامت بدن ویتامین B12  موجود در آن است که آن را به یکی از بهترین خوراکی‌ها برای رفع حالت تهوع زنان باردار تبدیل کرده است. در هر ۱۰۰ گرم سیرابی حدود ۷۲/۰ میکروگرم ویتامین B12 وجود دارد. این میزان برابر با ۳۰ درصد ۲٫۴ میکروگرم ویتامین B12 مورد نیاز یک انسان بالغ است. ویتامین B12 سطح متابولیسم بدن را در حد نرمال نگه می‌دارد و به بهبود عملکرد سیستم عصبی و نیز ساخت گلبول های قرمز خون کمک می کند. علاوه بر این سیرابی حاوی مقادیر اندکی ویتامین E و نیاسین است.

سیرابی یکی از مواد غذایی مفید برای رشد و تقویت کودکان است

مواد معدنی موجود در سیرابی

برای دانستن خواص و فواید سیرابی بهتر است بدانید سیرابی سرشار از زینک است. یک ماده معدنی مفید و ضروری برای بدن که برای درمان زخم‌ها و بهبود عملکرد ایمنی بدن ضروری است. هر ۱۰۰ گرم سیرابی حاوی ۱٫۷۱ میلی‌گرم زینک است که ۲۱ درصد از ۸ میلی‌گرم زینک روزانه مورد نیاز بدن زنان را تامین می‌کند. علاوه بر این سیرابی حاوی مقداری آهن، کلسیم و فسفر است.

مزایای سیرابی برای رشد کودکان

سیرابی یکی از مواد غذایی مفید برای رشد و تقویت کودکان است، چرا که دارای پروتئین و آمینواسیدهای با کیفیت و ضروری بدن است که در رشد کودکان و نوجوانان نقش بسزای داشته و کلسیم مورد نیاز آن ها را تامین کند. به علاوه این مواد با کیفیت در رشد و ترمیم بافت های از بین رفته نیز نقش مهمی را برعهده دارند.

کلسیم

در هر 92 گرم سیرابی، حدود 81 میلی گرم کلسیم وجود دارد که 8 درصد نیاز روزانه بدن به کلسیم می باشد. FAO مقدار مورد نیاز روزانه به کلسیم را 1000 میلی گرم تعیین کرده است. کلسیم یکی از مواد معدنی و ساختاری مهم در حفظ سلامت استخوان ها و دندان هاست که به همراه منیزیم، به انقباض عضلات بدن کمک می کند و موجب آرامش فرد می شود. 

منبعی سرشار از پروتئین کم چرب

یک وعده سیرابی شیردان به میزان 112 گرم دربردارنده 96 کالری، 14 گرم پروتئین و کمی بیشتر از 4 گرم چربی است که تنها 1.5 گرم از آن را چربی اشباع شده در بر می گیرد. میزان چربی اشباع شده روزانه پیشنهادی برای مردان برابر است با 30 گرم و برای زنان برابر است با 20 گرم. همین مقدار سیرابی شیردان دارای 138 گرم کلسترول است که این مقدار چیزی بین 46 و 69 درصد از کسترول مورد نیاز روزانه بدن انسان را تامین می کند.

آشنایی با فواید سیرابی, ویتامین های سیرابی

سیرابی سرشار از زینک است

ویتامین A

ویتامین A برای رشد مو لازم است و به داشتن پوست سالم، دستگاه تنفسی سالم و حفظ بینایی کمک و با عفونت ها مبارزه می کند. جگر و سیرابی سرشار از ویتامین A هستند. 

مزایای استفاده از سیرابی برای مردان

همانطور که می دانید با تولید اسپرم سالم باعث می شود که در تخمک گذاری تاثیر به سزایی داشته باشد و باعث ایجاد نطفه شود. حال یکی از عواملی که باعث تولید اسپرم سالم می شود مصرف سیرابی است.

خواص سیرابی در بارداری

با توجه به وجود انواع مواد مغذی در سیرابی، استفاده از این ماده غذایی فواید بسیاری برای سلامتی بدن مادر و جنین دارد. ویتامین B موجود در سیرابی برای زنان بارداری که دچار حالت تهوع می شوند، مفید است. علاوه بر این برخی از افراد بر این باور هستند که مصرف سیرابی قبل و در طول بارداری، موجب زیبایی جنین می شود.

نکاتی هنگام خرید سیرابی

هنگام خرید سیرابی باید توجه کنید که حتما سیرابی دارای بوی بد نباشد.  بهتر است قبل از پختن سیرابی، آن را از هر جهت بررسی کنید. 

بهتر است قبل از پخت، این ماده غذایی را کامل شسته و تمام زواید اطراف آن را دور بریزید. 

و تشخیص رنگ سیرابی به صورت زیر است :

به دلیل خوردن دام خشک در زمستان و بهار رنگ سیرابی تیره است.

به هنگام خرید سیرابی در فصل تابستان و پاییز رنگ آن سفید است زیرا علوفه تازه خورده است.

مدت زمان استاندارد از مرحله پخت تا مصرف سیرابی ۱۲ ساعت است. بیشتر از این زمان سیرابی را نگهداری نکنید.

چطور سوپ سیرابی را بپزیم تا خواص و فواید سیرابی حفظ شوند.

برای حفظ خواص و فواید سیرابی بهتر است نحوه پخت صحیح آن را بلد باشید. یکی از بهترین و ساده‌ترین دستور پخت‌ها برای سیرابی، پخت آن با پیاز خام به صورت سوپ است است.

مضرات مصرف سیرابی

یکی از مضرات سیرابی این است که چون در پخت آن معمولا از نمک زیاد استفاده می شود فشار خون را بالا می برد.

سیرابی یک غذای چرب است و باید در مصرف آن احتیاط کرد.

یکی دیگر از مضرات سیرابی مربوط به زمانی است که سیرابی بهداشتی نبوده، خراب باشد یا خوب شسته و تمیز نشده باشد.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :