نحوه نظافت منزل در زمان کرونا
آیا کوید-19 از راه غذا نیز منتقل می شود؟ چگونه باید شستشوی لباس ها را انجام دهم؟ از وقتی که خانواده ها با اضطراب انجام کارهای روزانه و در عین حال محافظت از سلام

 

از شستن لباس ها گرفته تا آماده کردن غذا و کارهای روزانه برای محافظت از خانواده تان

آیا کوید-19 از راه غذا نیز منتقل می شود؟ چگونه باید شستشوی لباس ها را انجام دهم؟ از وقتی که خانواده ها با اضطراب انجام کارهای روزانه و در عین حال محافظت از سلامت و امنیت اعضای خانواده دست به گریبان شدند، تمامی این کارها به نوعی با شک و شبه انجام می گیرند. زمزمه هایی از اطلاعات اشتباه درباره این ویروس همه را به خطر انداخته و استرس تشخیص دادن شایعه از واقعیت را نیز به این اوضاع افزوده است.

در حالی که هنوز تحقیقات درباره کوید-19 ادامه دارد، ما میدانیم که این ویروس از طریق ذرات تنفسی فرد آلوده (از طریق سرفه و عطسه فرد)، و ارتباط با سطوح آلوده انتقال می یابند. این ویروس می تواند از چند ساعت تا چند روز روی سطوح باقی بماند. خبر خوب چیست؟ اینکه ضدعفونی کننده های ساده هم میتوانند ان را از بین ببرند. حالا این برای خانه شما به چه معناست؟

برای اینکه کمکی به والدین کرده باشیم، آخرین اطلاعات شناخته شده درباره کوید-19 و توصیه هایی برای تمیز نگه داشتن خانه را برایتان آماده کرده ایم.

توصیه های بهداشتی برای مبارزه با کوید-19

بهداشت فردی

انجام عملیات ساده بهداشتی کمک می کند از سلامت خانواده خود و دیگران محافظت کنید.

  • صورت خود را لمس نکنید
  • از لمس کردن چشم ها، بینی و دهان خود خودداری کنید.
  • در دستان خود سرفه یا عطسه نکنید
  • هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی تان را با آرنج خود بپوشانید. فورا دستمال استفاده شده تان را دور بریزید.
  • فاصله اجتماعی را حفظ کنید
  • حداقل یک متر از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند فاصله بگیرید.
  • دستان خود را بشویید و بشویید و بشویید

بله، همه جا این حرف را می شنوید، چون این کار بهترین راه دفاع از خود است. دستان خود را به طور مداوم و به مدت 20 تا 30 ثانیه با آب و صابون بشویید.

راه ساده ای که با ان میتوانید این کار را به کودکانتان یاد دهید این است که، دو بار شعر تولدت مبارک را به طور کامل بخوانند.

حتما پس از اینکه بینی تان را تمیز کردید، در دستمال عطسه کردید، دستشویی رفتید، وقتی از خانه خارج شده و وارد آن شدید، قبل از آماده کردن یا خوردن غذا، قبل از آرایش کردن، تماس با لنزهای چشمی و ... دستان خود را بشویید.

در هنگام استفاده از مایع ضدعفونی کننده دستی که حاوی 60 درصد الکل می باشد، حتما تمام دست خود را به آن آغشته کرده و به مدت 20 تا 30 ثانیه دستانتان را روی هم بمالید تا زمانی که کاملا خشک شوند. اگر دستانتان به صورت آشکارا کثیف هستند، همیشه با آب و صابون آنها را بشویید.

آیا میدانید؟ آب گرم و سرد به طور یکسان در از بین بردن ویروس ها تاثیر دارند، البته تا وقتی که با استفاده از صابون دستان خود را به خوبی شستشو دهید.

نظافت منزل

تمیز کردن و ضدعفونی کردن بخش هایی که بیشتر از همه لمس می شوند یکی از بهترین راه هایی است که می تواند خطر عفونی شدن را از بین ببرد. اگر به نظر شما هزینه نظافت منزل توسط شرکت های نظافتی تهران به عنوان مثال معقول است، می‌توانید پس از انجام کارهای کلی از نیروی نظافتی بخواهید که با الکل یا وایتکس ضدعفونی منزل شما را نیز انجام دهد.

از دستور عمل نوشته شده روی محصولات و احتیاط هایی مانند پوشیدن دستکش و داشتن تهویه مناسب که باید قبل از اعمال محصول انجام دهید، پیروی کنید تا به طور ایمن و موثر محصول مورد نظر را استفاده کنید.

برخی سازمان های ملی لیستی از محصولات پیشنهادی برای استفاده در برابر کوید-19 آماده کرده اند که میتوانید آن را نیز در نظر بگیرید.

نظافت و ضدعفونی کردن  نقاط پر رفت و آمد

هر خانه ای متفاوت است، اما سطوحی که بیش از حد لمس می شوند عبارتند از: دستگیره های در، میزها، صندلی ها، آشپزخانه و سطوح حمام، شیرهای آب، توالت، کلیدهای برق، تلفن همراه، کامپیوترها، تبلت ها، کیبورد ها، کنترلها، دسته های بازی و اسباب بازی های مورد علاقه فرزندان.

برای ضدعفونی کردن از چه چیزی استفاده کنیم؟

اگر سطحی آلوده است، ابتدا آن را با آب، صابون و مواد شوینده تمیز کنید. سپس از یک محصول ضدعفونی کننده حاوی الکل (حدود 70 درصد) یا مایع سفید کننده را استفاده کنید. سرکه و دیگر محصولات طبیعی پیشنهاد نمی شوند.

در بسیاری از مکانها پیدا کردن اسپری و تمیز کننده ضدعفونی کننده کار سختی است. در این موارد، به تمیز کردن با آب و صابون ادامه دهید. میتوان برای برخی سطوح از سفید کننده های رقیق خانگی نیز استفاده کرد.

روش ضدعفونی منزل

دقت داشته باشید که نباید فورا پس از اعمال مواد ضدعفونی کننده، آنها را پاک کنید. بسیاری از مواد ضدعفونی کننده مانند اسپری ها و تمیزکننده ها باید چند دقیقه روی سطح باقی بمانند تا اثر کنند. همیشه دستورالعمل مواد ضدعفونی کننده را مطالعه کنید تا بر سطوح و وسایل حساس مانند موبایل و دیگر دستگاه های برقی از آن استفاده نکنید. در نظر بگیرید که میتوانید برای وسایل برقی خود از کاورهای قابل پاک شدن استفاده کنید.

شستشوی لباسها

هنوز مشخص نیست که کویید-19 تا چه مدت بر روی پارچه باقی می ماند، اما بسیاری از پارچه ها دارای مقادیر پلاستیک و فلز هستند که ممکن است ویروس برای مدت طولانی تری روی آنها باقی بماند.

احتیاط و عقل سلیم داشتن را تمرین کنید. بهترین تمرین ها این است که هنگام ورود به خانه کفش های خود را در بیاورید و پس حضور در مکان های شلوغ لباس هایتان را عوض کنید و فورا دستان خود را با آب و صابون بشویید.

شستشوی لباسها در خانه

ملحفه ها، حوله ها و لباس ها را به طور مداوم بشویید.

·         لباس های کثیف را تکان ندهید تا احتمال پخش شدن ویروس در هوا را کاهش دهید.

·         لباس ها را با صابون یا پودر لباسشویی و با آب گرم بشویید. هر دوی این کارها به از بین رفتن ویروس کمک می کنند.

·         فورا پس از اینکار دستان خود را با آب و صابون شسته و یا با مایع ضدعفونی کننده حاوی الکل پاک کنید.

·         سبد یا ظرف شستشوی خود را نیز شسته یا ضدعفونی کنید. در نظر بگیرید که میتوانید لباس های قابل شستشوی خود را در کیسه های یکبار مصرف قرار دهید.

شستشوی لباس ها در بیرون از خانه

اگر نیاز دارید که شستشوی لباس هایتان را در بیرون از خانه انجام دهید، احتیاط های لازمه را انجام دهید:

·         قبل از خروج از خانه لباس هایی که می خواهید بشویید را آماده کنید تا میزان بیرون ماندن از خانه را به حداقل برسانید.

·         سعی کنید زمانهایی که افراد کمتری در رختشورخانه حضور دارند در آنجا حاضر شوید.

·         فاصله اجتماعی با دیگر افراد را حفظ کنید.

·         در صورت امکان از دستکش های یکبار مصرف استفاده کنید، و ماشین هایی که از آنها استفاده می کنید را ضدعفونی کنید.

·         در رختشویخانه هایی که فضای بسته ای دارند، بیرون از محوطه صبر کنید تا لباس هایتان شسته شوند.

·         لباس های شسته شده تان را در خانه تا کنید.

·         فورا پس از آن دستان خود را با آب و صابون شسته و یا با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل پاک کنید.

·         کیسه یا سبد لباس های خود را شسته یا ضدعفونی کنید. در نظر بگیرید که می توانید لباس های قابل شستشویتان را در کیسه های یکبار مصرف قرار دهید.

اگر به دستگاه هی شستشو دسترسی ندارید، لباس هایتان را با استفاده از آب و صابون یا پودر لباسشویی و آب گرم، در خانه با دست بشویید.

آماده کردن غذا

در حالی که تا به الان هیچ فردی از راه غذا یا دست زدن به آن به کویید-19 مبتلا نشده، اما ممکن است افراد با لمس سطوح یا وسایل آلوده و سپس لمس کردن صورتشان آلوده شوند.

خطر بزرگتر زمانی رخ می دهد که در هنگام خرید غذا یا دریافت آن با دیگر افراد ارتباط برقرار می کنید (همچنین دریافت غذا از طریق پیک های محلی). مانند همیشه بهداشت خوب در هنگام آماده کردن غذا بهترین راه پیشگیری از هر گونه بیماری نشات گرفته از غذاست.

احتیاط های لازمه هنگام بسته بندی و آماده سازی غذا

·         بسته بندی های بلااستفاده را به همراه درب آن در سطل زباله بریزید.

·         بسته بندی هایی مانند قوی را میتوان قبل از باز کردن یا ذخیره کردن ضدعفونی کرد.

·         محصولات بدون بسته بندی مانند میوه ها و سبزیجات را کاملا با آب بشویید.

·         فورا پس از آن آن دستان خود را با آب و صابون شسته و یا با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل پاک کنید.

توصیه های کلی در رابطه با رعایت بهداشت غذا

·         قبل از هر گونه آماده سازی غذا دستان خود را به مدت 20 تا 30 ثانیه کاملا با آب و صابون بشویید.

·         برای آماده سازی گوشت و ماهی پخته نشده از تخته های مخصوص خرد کردن جداگانه استفاده کنید.

·         غذا را در دمای پیشنهادی بپزید.

·         در صورت امکان محصولات فاسد شدنی را فریز کرده یا در یخچال بگذارید و به تاریخ انقضای آنها دقت کنید.

·         بازیافت کنید و دورریختنی های غذایی را به صورت درست و بهداشتی جدا کنید، آنها را انباشته نکنید چرا که این کار باعث اجتماع حشرات می شود.

·         قبل از غذا خوردن حداقل بیست ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید، و اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان نیز همین کار را انجام دهند.

·         همیشه از بشقاب ها و وسیله های تمیز استفاده کنید.

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :