بهتر است که لباس ها با هوا خشک شوند یا با ماشین خشک کن؟
خشک کردن لباس ها با هوا,خشک کردن لباس با ماشین,کدام روش خشک کردن لباس ها بهتر است؟,خشک کردن با ماشین یا با هوا,روش های خشک کردن لباس,انواع روش های خشک کردن لباس

آکاآپ: این انتخاب ساده می تواند بر سلامتی، سبک زندگی و پس انداز پول شما تاثیر بگذارد پس بنابراین عاقلانه انتخاب کنید. اگر هر بار که به اتاق لباس شویی وارد می شوید، کوهی از لباس های تازه شسته شده را می بینید، باید مشخص کنید که چگونه آنها را خشک کنید - بدانید که شما تنها نیستید، با این حال، مراقبت درست از لباس ها هیچ گاه تمام نمی شود و این یک راهنمای ساده برای حل مشکلات خشک کردن لباس ها تا زمانی است که بین خشک شدن توسط هوا و ماشین نمی دانید کدام را انتخاب کنید.

خشک کردن لباس ها در هوای آزاد بهتر است یا ماشین لباسشویی؟

 

مزایا و معایب ماشین خشک کن چیست؟

برای بسیاری از مردم بزرگ ترین عامل در بحث بین خشک کردن با ماشین و یا هوا، زمان است. ماشین های خشک کن به طور قابل توجهی مقدار زمان صرف شده را کاهش می دهند که در مقایسه با بیرون پهن کردن لباس ها کمتر طول می کشد.، خشک کردن ماشین می تواند با از بین بردن نیاز به اتو کردن لباس ها، فرآیند رخت شویی را تسریع کند چون حرارت ناشی از خشک کن اغلب چین و چروک های موجود در پارچه را از بین می برد.

در حالی که راحتی خشک کردن ماشین ممکن است جذاب به نظر برسد، اما برخی اشکالات نیز در این باره وجود دارند، اول و مهم تر اینکه دستگاه خشک کن می تواند گران قیمت باشد و همچنین می تواند باعث بالا رفتن مبلغ قبض های برق شما شوند." علاوه بر این، خشک کن ها دارای پتانسیل برای هزینه های نگهداری هستند که به احتمال زیاد هر ساله افزایش خواهند یافت.

خشک کن برای محیط زیست هم بدتر از خشک شدن با هوا است و انتشار کربن ماشین خشک کن همراه با الیاف پلاستیکی که از لباس ها آزاد می شوند، به این معنی است که این روش خشک کردن لباس ها می تواند تاثیر منفی قابل توجهی بر روی محیط زیست داشته باشد.

در کل اگر نگرانی اصلی شما این است که تمیز کاری لباس ها را هرچه زودتر تمام کنید، قطعاً باید از خشک کن استفاده کنید و اما قبل از این که دستگاه را پر کنید، مطمئن شوید که می دانید چه چیزهایی باید هرگز در خشک کن قرار نگیرند.

معایب خشک کن لباس

 

مزایا و معایب خشک کردن با هوا چیست؟

در حالی که خشک کردن لباس با هوا به طور قطع بیشتر از خشک کردن با ماشین طول می کشد، اما مزایای قابل توجهی هم دارد.

وقتی از یک طناب در فضای باز استفاده می کنید، به نظر می رسد که بافت لباس ها بلندتر شده اند و اما چون لباس ها در اثر نور خورشید و یا در کل روز خشک می شوند، شکل خود را از دست نخواهند داد و علاوه بر این، این نوع خشک کردن لباس شما کاملاً رایگان است - هیچ ماشینی، قبض برق یا هزینه های تعمیر و نگهداری در کار نیست.

قبل از اینکه کاملاً لباس های خود را در معرض خشک کردن هوا قرار دهید، سه عامل برای در نظر گرفتن وجود دارد که زمان، فضا و آب و هوا هستند.

بدیهی است که خشک شدن با هوا بسیار طولانی تر از خشک کردن با ماشین است که می تواند محدود کننده باشد و در نظر بگیرید که خشک کردن لباس شما در طی فصل های بارانی، برفی و مرطوب تقریباً غیر ممکن است و به خاطر داشته باشید، متخصصان توصیه می کنند که شما نباید در داخل خانه لباس هایتان را خشک کنید، چون می تواند تاثیر منفی بر سلامت تان داشته باشد " و اتفاقی می افتد که انگار شما لباس هایتان را در اتاق های بد بو یا با تهویه بد خشک کرده اید و رطوبت هوا را افزایش خواهد داد که این امر شرایط ایده آلی برای رشد هاگ ها ایجاد می کند و می تواند باعث بروز آسم و دیگر نگرانی های سلامتی شود، پس بهتر است لباس های خود را در بیرون و آب و هوای خشک، خشک کنید و کل روز را برای این کار در نظر بگیرید.

خشک کردن لباس ها

 

بهترین روش خشک کردن لباس

از مهم ترین نکاتی که بعد از شست و شوی لباس ها باید بدانید چگونگی خشک کردن لباسهاست . نکته مهمی که شما باید در خشک کردن لباس ها بدانید این است که چگونه لباس های خود را روی بند بیاندازید طوری که تغییر شکل ندهند.

هر لباس با توجه به جنس خود شرایط شستشوی متفاوتی دارد. علاوه بر شرایط شستشوی متفاوت هر لباس ، نحوه خشک کردن آنها نیز با هم فرق می کند. در همین راستا اطلاعاتی بر روی برچسب های لباس نوشته شده است که باید به آن توجه نمود:

برای خارج شدن آب اضافی لباس نباید با دست و ماشین لباسشویی پیچانده و چلانده شود و فقط کافیست لباس را برای گرفتن آب اضافی آن کمی تحت فشار قراردهید.

1- خشک کردن توسط چرخش ماشین لباسشویی

2- خشک کردن لباس بدون چلاندن بر روی بند

3- خشک کردن بر روی بند پس از گرفتن آب اضافی از لباس

4- خشک کردن بر روی سطحی مسطح پس از خروج آب اضافی از لباس

نکته :

گاهی بر روی برچسب برخی از لباسها علاوه بر علائم فوق ، جملات مربوط به آنها عبارت «DO NOT WRING OR TWIST» نوشته شده ، که نباید اینگونه از لباسها را به هیچ وجه با دست و یا با ماشین لباسشویی پیچانده و چلانده شود و فقط برای گرفتن آب اضافی آنها کمی تحت فشار قرار داد.

خشک کردن انواع لباس

 

نحوه خشک کردن لباس های پشمی

لباس های پشمی و لباس هایی از ترکیب پارچه ها و الیاف مختلفی دوخته یا بافته شده اند را همیشه بر روی سطوحی صاف خشک کنید.

برای گرفتن آب لباس و خشک کردن لباس ، ابتدا لباس را بر روی یک حوله بزرگ قرار دهید و حوله را به همراه لباس لوله کنید. زیرا آب اضافی لباس جذب حوله می شود سپس حوله خشک دیگری بر روی سطحی مانند سینی قرار دهید و لباس را به صورت صاف بر روی آن پهن کنید.

برای خشک کردن سریع لباس هایتان آنها را کنار منبع گرمازایی مانند رادیاتور، شومینه یا بخاری قرار دهید.

از لباس های پشمی و یا پلیورهای بافتنی در صورت آویزان شدن بر روی بند، کش می آیند و از فرم اصلی خود خارج می شوند پس این لباسها را بر روی سطحی پهن کنید تا تغییر شکل نیابد .

برای جلوگیری از کش آمدن پلیور ، جوراب شلواری زنانه ای را از یک لنگه وارد یک آستین پلور کنید و لنگه دیگر آن را از آستین دیگر خارج نمایید. سپس دو لنگه جوراب را با گیره به بند متصل نمایید.

لباس های سفید را در آفتاب خشک کنید و لباس های رنگی را در سایه خشک کنید.

خشک کردن لباس پشمی

 

نکاتی مهم برای خشک کردن لباس:

  • برای خشک کردن لباس در خانه ، آن ها در خشک کن ماشین لباسشویی بیاندازید و بر روی بند لباس پهن کنید .
  • چنانچه پیش از این هم در نمناک گفتیم هیچگاه بند لباس خود را در داخل اتاق نشیمن و اتاق های خواب نگذارید زیرا این مکان ها بیشتر در معرض میکروبند.
  • برای خشک کردن لباس در خانه ، پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه در خانه راه یابد.
  • صبح های زود لباس هایتان را روی بند رخت پهن کنید تا در طول روز خشک شوند.
  • یک بند رخت حرارتی بخرید و با پهن کردن لباس های خود بر روی آن در مدت زمان کوتاهی لباس های خشک داشته باشید.
  • اگر بند رخت شوفاژِی ندارید، بند رخت خود را در آفتابی ترین مکان خانه قرار دهید.
  • برای بالا بردن مزایای رخت پنکن، لباس های محبوب خود را به چوب لباسی آویزان کنید.
  • یک دستگاه رطوبت گیر شما را از رطوبت نجات می دهدو به خشک شدن لباس های شما سرعت می بخشد.

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :