بهترین شیوه برای از بین بردن لاک ناخن از روی لباس
اگر مقداری از لاک ناخن روی لباستان ریخت هول نشوید و با دست، دستمال کاغذی یا پارچه اقدام به تمیز کردن آن نکنید. زیرا با این کار لکه را فشار می دهید و کمک می کنید

ترفندی خاص برای از بین بردن لکه لاک روی لباس

آکاایران: برای پاک کردن لکه لاک ناخن و هر لکه دیگری که روی پارچه و لباس ایجاد می‌شود باید سریع عمل کنید و اساساً هرقدر لکه‌ها بیشتر روی لباس بمانند و خشک شوند پاک کردن آن‌ها سخت‌تر می‌شود. در ادامه قصد داریم شیوه پاک کردن لاک از روی لباس نخی و انواع پارچه‌های دیگر را به شما آموزش دهیم تا لباس خود را مانند روز اول کنید.

 

جنس و بافت پارچه را بشناسید

به‌ طور کلی استفاده از استون برای پاک‌کردن لکه لاک ناخن از روی پارچه‌هایی مثل کتان، ابریشم، جین و لینن مانعی ندارد. پس قبل از هر کاری، برچسب روی لباس خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از یکی از این مواد ساخته شده است. اگر این‌ طور نیست، به‌ هیچ‌ وجه از استون برای پاک‌کردن لکه از روی لباس استفاده نکنید، به‌ خصوص اگر لباس مورد نظر از موادی ازجمله استات یا تری استات ساخته شده است. استون می‌تواند به این مواد آسیب برساند.

از طرفی دیگر، هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) یک نوع ماده سفیدکننده بی‌ضرر برای رنگ لباس است، به همین دلیل احتمالاً به لباس شما آسیبی نمی‌رساند. با این‌ حال، بهتر است بدانید گذاشتن آن بر روی پارچه لباس به مدت‌ زمان نامناسب و بدون آبکشی بعدی، ممکن است منجر به آسیب‌رسیدن به رنگ لباس شما شود.

اگر مطمئن نیستید که لباس شما از چه موادی ساخته است، یا می‌خواهید۱۰۰ درصد مطمئن شوید آسیبی به لباستان وارد نمی‌شود، می‌توانید در ابتدا ماده پاک‌کننده مورد نظر خود را روی یک قسمت کوچک از لباس که زیاد معلوم نیست امتحان کنید. به‌ عنوان‌ مثال، می‌توانید از بخشی از یقه لباس که در امتداد ناحیه گردن قرار دارد استفاده کنید که با موهای بلند پوشانده می‌شود. یا اگر لباس شما پیراهنی است که آن را داخل شلوار قرار می‌دهید، می‌توانید ماده پاک‌کننده را روی قسمت پایین پیراهن خود تست کنید.

پاک کردن لاک از روی لباس

پاک کردن لکه لاک ناخن از روی لباس نخی

برای تمیز کردن لکه لاک ناخن از روی الیاف طبیعی و لباس های نخی می توانید از استون استفاده کنید. نخست چند برگ دستمال کاغذی را روی هم بگذارید. این دستمال ها زیر لباس لکه دار بگذارید تا استون و رنگ اضافی را به خود بگیرد و از پخش شدن لاک در دیگر بخش هایی های لباس پیشگیری گردد.

سپس مقداری پنبه را به استون آغشته کنید و به آهستگی از بخش های خارجی لکه به سوی داخل، آن را تمیز کنید تا لکه بیشتر از قبل در لباس پخش نگردد. برای تمیز کردن لکه لاک ناخن تلاش کنید به جای کشیدن پنبه روی پارچه، ازحرکات ضربه ای استفاده کنید. چنانچه در هنگام کار دستمال کاغذی ها خیس شدند، آنها را با چند تکه دستمال جدید عوض کنید.

 

پاک کردن لاک ناخن از روی لباس سفید

پاک کردن لاک از روی لباس

اگرچه رنگ لاک ناخن روی لباس سفید، به چشم می‌آید، اما پاک کردن آن ساده‌تر از لباس رنگی و مشکی است، چرا که با مشکل رنگ رفتگی لباس مواجه نخواهید بود. برای پاک کردن لاک ناخن از روی لباس سفید باید از استون، گوش پاک‌کن و دستمال کاغذی حوله‌ای استفاده کنید.

در صورتی که می‌خواهید پاک کردن لاک ناخن از روی لباس رنگی را با همین روش صورت دهید، حتماً گوشه‌ای از لباس، مقداری استون بزنید. در صورتی که رنگ لباس تغییر نکرد، می‌توانید برای پاک کردن لاک از روی لباس رنگی با همین روش اقدام کنید.

ابتدا یک دستمال کاغذی ضخیم یا دستمال کاغذی حوله‌ای زیر لباس (در قسمت لکه لاک) قرار دهید. مقداری استون را به گوش پاک‌کن بزنید و آن را به لکه لاک روی لباس بمالید. در واقع شما باید گوش پاک‌کن را از گوشه لکه لاک به داخل بکشید تا لکه پخش نشود.

به منظور ادامه پاک کردن لکه لاک از روی لباس، باید دستمال حوله‌ای زیر لکه را تعویض کنید تا پاره نشود و رنگ لاک به بخش دیگر پارچه لباس نفوذ نکند. همچنین در صورتی که گوش پاک‌کن رنگی شد، باید آن را نیز عوض کنید تا لباس را رنگی نکنید.

در صورتی که لکه لاک روی لباس نخی پاک نشد یا اثر لکه باقی ماند، می‌توانید از مقداری الکل صنعتی نیز بهره‌مند شوید. مقداری الکل صنعتی را روی گوش‌ پاک‌کن بریزید و لکه را از خارج به داخل پاک کنید تا پخش نشود.

توصیه می‌کنیم به منظور پاک کردن لاک از روی لباس‌های رنگی، از الکل صنعتی استفاده نکنید، چرا که ممکن است رنگ و بافت لباس از بین برود. از این جهت توصیه می‌کنیم برای از بین بردن لاک روی لباس رنگی از لاک پاک‌کن یا استون بهره‌مند شوید.

پاک کردن لاک از روی لباس مشکی

پاک کردن لاک از روی لباس

برخی از لباس‌های مشکی ممکن است رنگ بدهند، از این جهت پاک کردن هرگونه لکه از روی لباس مشکی کمی دشوار خواهد بود. برای پاک کردن لاک از روی لباس مشکی، ابتدا مقداری استون یا لاک پاک‌کن را روی گوشه‌ای از لباس امتحان کنید.

در صورتی که رنگ لباس مشکی هیچ تغییری نکرد، شما می‌توانید برای پاک کردن لاک از روی لباس مشکی اقدام کنید. ابتدا مقداری پنبه را به کمی استون آغشته کنید، سپس پنبه را به روش ضربه‌ای روی لکه لاک بزنید.

به بیان دیگر پنبه کوچک را روی لکه لاک قرار دهید و به سرعت آن را بردارید تا روش پاک کردن لاک از روی لباس مشکی را به درستی انجام دهید. همچنین در صورتی که می‌خواهید از پد لاک پاک‌کن استفاده نمایید، همان روش ضربه‌ای کارآمد خواهد بود.

 

پاک کردن لاک ناخن از روی لباس عروس

اگر می‌خواهید لاک ناخن را از روی پارچه ساتن، حریر و توری پاک کنید، توصیه می‌کنیم هیچ وقت از لاک پاک‌کنی که شامل استون است، استفاده نکنید. اغلب بعضی از لاک پاک‌کن‌ها بدون استون هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

برای این کار قدری از لاک پاک‌کن بدون استون را روی گوش ‌پاک‌کن بزنید و آن را از قسمت خارجی تا داخلی، روی لکه لاک لباس عروس بکشید. البته اگر در پاک کردن لاک از روی پارچه ساتن یا حریر شک دارید، حتماً آن را به خشکشویی بدهید، چون امکان دارد بافت پارچه ساتن، تور یا حریر از بین برود. با این حال لکه لاک از روی لباس عروس هم مانند لکه‌های دیگر پاک می شود.

پاک‌ کردن لکه لاک ناخن با اسپری مو

 

جنس و بافت پارچه را بشناسید

اگر می‌خواهید کاملاً مطمئن باشید آسیبی به لباس‌تان وارد نمی‌شود، می‌توانید در ابتدا ماده پاک‌کننده مورد نظر خود را روی یک قسمت کوچک از لباس که زیاد معلوم نیست امتحان کنید. بهتر است ماده پاک‌کننده را روی نوک یک گوش‌پاک‌کن بزنید تا مقدار آن تحت کنترل باشد. اگر هنگام تست کردن، گوش‌پاک‌کن به رنگ لباس شما آغشته نشد، به این معناست که می‌توانید با خیال راحت فرآیند پاک کردن لکه را آغاز کنید.

 

اسپری مو را مستقیماً روی لکه لاک ناخن اسپری کنید

در این مرحله، مقدار مناسبی از ماده پاک‌کننده را روی لکه لاک ناخن اسپری کنید. این مقدار باید به‌ قدری باشد که لکه را به‌خوبی احاطه کند.

 

حالا لکه را پاک کنید

با استفاده از یک مسواک قدیمی، لکه لاک ناخن را از روی پارچه به‌ آرامی پاک کنید.

 

در مرحله بعدی، یک توپک پنبه را روی لکه فشار بدهید

در این مرحله، برای این‌که لکه لاک ناخن به جاهای دیگر لباس منتقل نشود، یک توپک پنبه را روی آن فشار بدهید (یادتان باشد که پنبه را روی لکه نمالید). هر زمان که توپک پنبه به‌ طور کامل به لاک ناخن آغشته شد، باید از یک پنبه تمیز و جدید استفاده کنید.

 

درنهایت لباس خود را در آب گرم خیس کنید و سپس آن را داخل ماشین لباس‌شویی بشویید

لباس را داخل لگن قرار داده و آب گرم را روی آن باز کنید. برای اطمینان از این‌که تمام مواد شیمیایی اضافی، ازجمله لاک ناخن یا اسپری مو از روی لباس شما پاک شده است، پس از اتمام کار و لکه‌گیری، لباس خود را با استفاده از ماشین لباس‌شویی بشویید. اگر هنوز هم کمی از لاک ناخن روی لباس شما باقی مانده است، به تعداد دفعات لازم، مرحله زدن اسپری و پاک کردن لکه با استفاده از مسواک و مرحله آبکشی لباس خود را تکرار کنید تا لکه لاک ناخن به‌ طور کامل از روی لباس پاک شود. پس از اتمام کار و لکه‌گیری، حتماً لباس خود را با ماشین لباس‌شویی بشویید.

 

پاک کردن لاک از روی لباس,از بین بردن لکه لاک ناخن از روی لباس,پاک کردن لکه لاک از روی پارچه‌های مصنوعی

پاک کردن لکه لاک از روی پارچه‌های مصنوعی

چنانچه لباس شما یکی از پارچه‌های مصنوعی متداول مثل نایلون یا پلی استر است، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید. فراموش نکنید که پاک کردن لکه لاک از روی الیاف مصنوعی می‌تواند به همین راحتی باشد.

قدری یخ را روی لکه بگذارید تا سفت شود. کار کردن روی لکه‌های خیس، تنها سبب پخش شدن بیشتر لکه می‌شود.

یک پارچه میکرو فیبری را در یک پاک کننده حاوی استون خیس کنید و روی قسمت پنهان لباس آزمایش کنید. اطمینان پیدا کنید که محلول رنگ پارچه را عوض نمی کند. پیش از هر کاری ابتدا برچسب روی لباس را بخوانید.

با پارچه آغشته به الکل روی پشت پارچه کار کنید تا لکه از بین برود. آنگاه پارچه را با آب بشویید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :