روش های از بین بردن لکه بنزین و گازوئیل از روی لباس
در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, قصد داریم چند راه‌حل خانگی برای پاک کردن لکه بنزین و گازوئیل به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

 

غيبت طولاني بنزين سوپر و يورو۴ در جايگاه هاي سوخت مازندران - ایرنا

آکاایران: افراد شیک‌پوش علاوه بر انتخاب مناسب لباس برای استایل خود، به تمیز بودن لباس اهمیت زیادی می‌دهند. لباس‌ها همیشه در معرض لکه‌ها قرار دارند و محافظت از تمیزی لباس امری مهم برای شیک پوشان محسوب می‌شود. یکی از سخت‌ترین لکه‌ها، لکه گازوئیل و بنزین است، که پاک کردن این لکه‌ها از روی لباس مهم و کمی دشوار به نظر می‌رسد. در این مقاله تلاش کرده‌ایم چند راهکار کاربردی برای پاک کردن لکه بنزین و گازوئیل از لباس به شما پیشنهاد دهیم. در ادامه مطلب با ما باشید.

نکاتی برای پاک کردن لکه بنزین یا گازوئیل از لباس

نحوه پاک کردن لکه بنزین و گازوییل روی لباس؛ روش‌های خاصی دارد، چون لکه بنزین و گازوئیل از بدترین نوع لکه روی لباس است. بنزین خود یک حلال و یک پاک کننده آدامس و چیزهای مثل چسب از لباس می‌باشد، بنابراین نحوه پاک کردن لکه بنزین و گازوییل روی لباس، مستلزم استفاده از روش های خاص و به شکل صحیح می‌باشد.
 

چه زمانی لباس‌ها در معرض لکه گازوئیل و بنزین قرار می‌گیرند؟

شاید پیش خودتان فکر کنید که این لکه‌ها فقط به سراغ مکانیک‌ها و کارکنان پمپ ‌بنزین می‌رود اما مواقعی پیش‌آمده که راننده‌ها در جایگاه سوخت، هنگام سوخت‌گیری اتومبیل سواری یا ماشین‌های سنگین به دلیل خراب بودن قطع کن نازل سوخت‌گیری، قطره‌هایی از بنزین یا گازوئیل روی لباسشان ریخته است. برای پیشگیری از این اتفاقات در هنگام سوخت‌گیری از نازل فاصله بگیرید و حتماً همان ابتدا از کارکنان جایگاه سوخت درباره سالم بودن قطع کن نازل سوخت سؤال بپرسید.

پس از لکه شدن لباس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

چگونه لکه گازوئیل را از روی لباس پاک کنیم

بلافاصله پس از آغشته شدن لباس به قطرات این مشتقات نفتی به نکات زیر توجه کنید:

  • به‌هیچ‌عنوان کبریت یا فندک روشن نکنید.
  • اگر در فضای سربسته هستید، به‌هیچ‌وجه از پریز برق استفاده نکنید تا الکتریسیته به جریان نیافتد. اگر این اتفاق در جایگاه سوخت اتفاق افتاد بلافاصله سوار ماشین نشوید و استارت نزنید.
  • پس از نفوذ این مشتقات نفتی به پارچه لباس، سعی کنید از پخش شدن آن به قسمت‌های دیگر لباس جلوگیری کنید.
  • در زودترین زمان ممکن اقدام به شستشو لباس کنید زیرا هرچه زمان بیشتری بگذرد پاک کردن لکه‌های روغنی سخت‌تر می‌شود.
  • پاک کردن لکه اگر به‌درستی انجام نشود امکان آسیب دیدن لباس بالا می‌رود. پس بهتر است شستشو لباس خود را به خشکشوییهای متخصص بسپارید.

اول باید توجه کنید که این لباس‌ها را نباید با لباس‌های دیگر بشویید. همین طور برای خشک‌کردن این لباس‌ها تلاش کنید از بخاری‌های برقی استفاده نکنید. بگذارید این لباس‌ها در فضای آزاد خشک شوند.

پیش از شستشوی لباس حتماً دستورالعمل شستشو لباس را ببینید. چنانچه در دستورالعمل لباس رنگی شما، شستشوی خشک یا همان خشک‌شویی پیشنهاد شده بود، به‌هیچ‌عنوان  شستشوی معمولی و روزانه لباس را به روی آن انجام ندهید؛ لباس شما باید به شیوه خشک‌شویی کردن تمیز شود.

روش های از بین بردن لکه بنزین و گازوئیل از روی لباس 

پاک کننده‌های لکه و آب داغ

مواد پاک کننده حلال در آب مثل اسپری‌های پاک کننده برای از بین بردن محصولات نفتی موثر هستند. بگذارید تا پاک کننده لکه لااقل ۱۵ دقیقه روی لباس بماند. آنگاه این لباس را در داغ‌ترین درجه حرارت بشویید. آب داغ برای از بین بردن کامل لکه بنزین یا گازوئیل بسیار مهم است.

مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی یکی از شوینده‌هایی است که برای پاک کردن لکه های روغنی و چربی روی ظرف ها به کار می‌رود و می تواند روی لکه‌های بنزین روی لباس هم موثر باشد. از مایع ظرفشویی دارای آنزیم‌های پاک کننده که غلظت بیشتری دارند استفاده کنید. مایع را روی لکه ریخته و با یک برس نرم روی آن بکشید. آنگاه بگذارید تا لباس به مدت ۵-۳۰ دقیقه در آب گرم بماند. در این قسمت نیز با توجه به نوع پارچه‌تان بهتر است برای شست و شو از آب گرم استفاده کنید.

 

پاک کردن لکه گازوئیل با نوشابه و جوش‌شیرین از روی لباس

پاک کردن لکه بنزین یا گازوئیل از روی لباس با نوشابه

گازوئیل ترکیب شیمیایی متفاوتی نسبت به بنزین دارد. پاک کردن لکه‌ای که گازوئیل روی لباس برجای می‌گذارد بسیار سخت‌تر از لکه بنزین است. یکی از روش‌های پرکاربرد که افراد برای پاک کردن لکه‌ گازوئیل از لباس امتحان می‌کنند، شستشو با نوشابه و جوش‌شیرین است.

در ابتدا لباس‌ها را به مدت ۲ ساعت در یک تشت محلول آب و ماده شوینده لکه بر مانند صابون قرار دهید و بعد از دو ساعت لباس را آب‌کشی کنید. سپس تشت یا لگن را تا نصف از آب پرکنید و ۲ لیتر نوشابه مشکی و دو قاشق جوش‌شیرین به آن اضافه کنید. اجازه دهید لباس در این محلول به مدت ۱۲ ساعت بماند و پس از آن شستشوی معمولی را انجام دهید. نوشابه مشکی پاک‌کننده قوی در برابر ماده روغنی چون گازوئیل محسوب می‌شود.

 

شیوه از بین بردن بوی بنزین و گازوئیل  از لباس

سرکه سفید:

سرکه را  بروی لباس بریزید  و آن را با دست فشار دهید تا بوی بد بنزین از بین برود.

 

آبلیمو:

نخست لباس را در محلول آبلیمو با آب خیس کنید. آنگاه آن را بشویید.

نمک و مایع ظرفشویی:

بعد از ریختن بنزین بر روی لباس شما، استفاده از این ترکیب می تواند راه حل خیلی خوبی باشد.

 

جوش شیرین و بیکینگ پودر:

این ترکیب را با دست بر روی لکه به طور کامل بکشید. تا بوی بد آن برطرف شود.

 

قرار دادن لباس در هوای آزاد:

لباس را در هوای آزاد بگذارید تا بوی آن کم شود.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :