روش های اصولی برای شستشو و نگهداری زیورآلات طلا
شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه طلا را براق کنیم؟ طلا از آن دسته از فلزاتی است که بسیار با ارزش و گرانبهاست و البته به مراقبت زیادی هم نیاز دارد به همین نح

آکاایران: آیا تا حالا به این مورد برخورد کرده این که طلای شما بر اثر استفاده در طولانی‌مدت کثیف شده باشد و جلای خود را ازدست‌داده باشد؟ در این موارد حتماً به این فکر کرده‌اید چگونه می‌توانم براي تميز كردن طلای خودم شروع کنم؟ چگونه می‌توانم بدون مراجعه به طلا فروشی در طلا و جواهرات خودم را تمیز کنم؟ 

تمیز کردن طلا

بر خلاف نقره، طلا در طول زمان سیاه و غیر قابل استفاده نمی شود. شما می توانید خیلی راحت و سریع جلا و درخشندگی را جایگزین طلای خاک و دود گرفته خود کنید. برای بازگرداندن درخشش به حلقه های طلا، دستبند طلا، آویز طلا، انگشترطلا، گوشواره طلا و سایر طلا و جواهرات خود می توانید از روش صحیحی که در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا گردآوری کرده ایم استفاده کنید. با ما همراه باشید.

روش‌های تمیز کردن طلا

به چندین روش مختلف می‌توان طلا و جواهرات را تمیز کرد. البته روش برق انداختن جواهرات با طلا کمی متفاوت است. چون سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی بافت حساسی دارند و ممکن است با مواد اسیدی یا قلیایی آسیب ببینند. بنابراین، به غیر از روش تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی، بقیه موارد که در زیر آموزش داده‌ایم را برای جواهرات و سنگ‌های قیمتی به کار نگیرید.

تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی

۱- برای پاک کردن هر نوع سیاهی از روی طلا می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی ملایم که فسفات ندارد را درون آب ولرم بریزید. هم بزنید. یک کاسه کوچک را با ۱ تا ۲ پیمانه آب ولرم (۲۴۰ تا ۴۷۰ میلی‌لیتر) پر کنید. چند قطره مایع ظرفشویی بریزید و حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند. حتما حواستان باشد که مایع ظرفشویی نباید «فسفات» داشته باشد وگرنه سطح طلا را می‌خورد.

۲- طلا را به مدت ۱۵ دقیقا درون کاسه قرار دهید تا خیس بخورد. این کار باعث می‌شود تا هر نوع کثیفی یا سیاهی از سطح طلا جدا و پاک شود. پس از ۱۵ دقیقه آن را با دستمال تمیز کنید.

۳- با مسواک بسیار نرم سطح طلا را برس بکشید. اگر سیاهی‌ها با دستمال پاک نشدند، مسواک نرم را به محلول آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید. آن را روی جاهایی که سیاه و کدر شده بکشید. فقط حواستان باشد که خیلی فشار نیاورید تا سطح طلا خراش برندارد.

۴- طلا را زیر آب شیر آبکشی کنید تا مایع ظرفشوئی از سطح آن کاملا شسته و تمیز شود. برای اطمینان از نیفتادن طلا از دست و گیر نکردن آن در چاه سینک، توصیه می‌کنیم حتما یک آبکش یا سبد با سوراخ‌ها بسیار ریز درون سینک بگذارید و سپس طلا را زیر شیر بشویید.

۵- پس از شستن طلا، آن را با دستمال نرم و بدون پرز (مثل دستمال عینک یا دستمال‌های جیر مخصوص جواهرات) خشک کنید. سپس طلا را در معرض هوا قرار دهید و بگذارید یک شب تا صبح بماند تا کاملا خشک شود.

در آخر می‌توانید با دستمال مخصوص برق انداختن جواهرات سطح آن را دستمال بکشید تا درخشش طلا به آن بازگردد.

تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی

 

تميز كردن طلا با جوش شيرين

۱- دو پیمانه (۴۷۰ میلی‌لیتر) آب را درون قابلمه یا شیرجوش بزرگ بجوشانید. داخل یک تابه پیرکس یا ظرف شیشه‌ای، یک لایه فویل آلومینیومی قرار دهید. فویل را فشار دهید تا کاملا روی سطح پیرکس ثابت شود. لبه‌های فویل را به سمت بیرون لبه‌های ظرف تا کنید.

۲- حواستان باشد که سمت براق فویل آلومینیومی باید رو به بالا باشد. همچنین مراقب باشید که ظرف شیشه‌ای حتما پیرکس باشد زیرا قرار است آن را روی حرارت قرار دهید و اگر در برابر گرما مقاوم نباشد، خواهد شکست.

۳- برای تميز كردن طلا با جوش شيرين طلایی که سیاه و کدر شده را درون پیرکس روی فویل بگذارید. پودر جوش‌شیرین را روی آن بپاشید. حدود ۱ تا ۱.۵ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین (حدود ۱۴ تا ۲۱ گرم) باید روی هر قطعه طلایی که سیاه شده بریزید.

۴- حدود ۲ پیمانه (۴۷۰ میلی‌لیتر) آب جوش را درون پیرکس، روی آلومینیوم بریزید و بگذارید ۵ دقیقه به حال خود باقی بماند. باید طلا درون محلول آب جوش و جوش‌شیرین غرق شود. لازم نیست هیچ ماده دیگری اضافه کنید. ورقه آلومینیومی باعث می‌شود تا جوش‌شیرین و آب داغ با هم وارد واکنش شیمیایی شوند.

۵- طلا را با چنگال یا انبر آشپزی بردارید و زیر شیر آب سرد بگیرید. یا می‌توانید یک کاسه را پر از آب سرد کنید و طلا را درون آن بیندازید و اجازه دهید حداقل ۴۵ ثانیه یا ۱ دقیقه در آب بماند تا مطمئن شوید که محلول جوش‌شیرین روی سطح آن باقی نمانده است.

۶- قطعه طلایی که با جوش‌شیرین تمیز کرده‌اید را با کمک یک دستمال بدون پرز و نرم خشک کنید. طلا را درون دستمال بگذارید و همه‌ی قسمت‌های آن را با انگشتان دست و دستمال خشک کنید تا مطمئن شوید هیچ ماده‌ای روی سطح آن باقی نمانده است. پس از خشک کردن طلا با دستمال بهتر است ۵ تا ۱۰ دقیقه هم آن را در معرض هوای آزاد بگذارید تا مطمئن شوید رطوبتی باقی نمانده است.

توجه داشته باشید این روش برای جواهراتی که سنگ‌های قیمتی روی آنها کار شده به هیچ وجه مناسب نیست. جوش‌شیرین به بافت، استحکام و درخشش سنگ‌های جواهر آسیب جدی وارد می‌کند. پس فقط طلاهایی که سنگ و نگین ندارند را با جوش‌شیرین تمیز و براق کنید.

تمیز کردن طلا  با جوش شيرين

تمیز کردن طلای سیاه شده با آمونیاک

توجه داشته باشید که آمونیاک می‌تواند باعث حساس شدن پوست و خارش و سوزش آن شود. بنابراین هنگام انجام مراحل زیر حتما دستکش به‌دست داشته باشید.

۱- داخل یک کاسه شیشه‌ای یک پیمانه (۲۴۰ میلی‌ لیتر) آب ولرم بریزید و یک قاشق چایخوری (۴.۹ میلی لیتر) مایع ظرفشویی / صابون ظرفشویی به آن اضافه کنید.

۲- نصف قاشق چایخوری (۲.۵ میلی لیتر) آمونیاک به محلول آب و صابون اضافه کنید و با یک اسفنج آن را هم بزنید. حواستان باشد که آمونیاک بوی بسیار تند و زننده‌ای دارد و بهتر است این کار را در یک فضای باز در خانه انجام دهید؛ مثلا در بالکن یا کنار پنجره که هوا در جریان باشد. اگر امکان باز کردن پنجره را ندارید، حداقل ماسک بزنید تا گاز آمونیاک وارد ریه‌هایتان نشود.

۳- قطعه طلایی که سیاه شده و می‌خواهید براقش کنید را درون کاسه بیندارید و اجازه دهید ۱۰ ثانیه بماند. برای اینکه طلا را در محلول آمونیاک بیندازید، توصیه می‌کنیم آن را چند سانتی‌متر بالاتر از کاسه بگیرید و سپس به آرامی درون محلول پرت کنید. مراقب باشید محلول آمونیاک به بیرون نپاشد. پس از ۱۰ ثانیه با یک انبر، طلا را بیرون بیاورید. مطمئن شوید که همه جای قطعه‌ی طلای موردنظر به طور کامل در محلول آمونیاک قرار داشته.

۴- با کمک مسواک، جاهایی که سیاه و کدر شده را برس بکشید. این کار را حتما در بالای کاسه انجام دهید تا محلول آمونیاک روی جاهای دیگر چکه نکند. حتما در طول این کار دستکش به دست داشته باشید. در غیر این صورت پوستتان آسیب خواهد دید.

۵- پس از مسواک زدن قطعه طلا را حدود ۳۰ تا ۴۵ ثانیه زیر آب سرد بگیرید تا همه مواد از سطح آن پاک شود. سپس آن را با کمک حوله یا دستمال نرم، خشک کنید.

طلای شسته شده با آمونیاک را با کمک اسفنج و مایع ظرفشویی دوباره بشویید تا مطمئن شوید که هیچ‌گونه آمونیاکی روی سطح طلا باقی نمانده است.

تمیز کردن طلا با آمونیاک

 

تميز كردن طلا با سركه

تميز كردن طلا با سركه را ما به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم. چون سرکه حالت اسیدی دارد و باعث خورندگی طلا می‌شود. اما یک دستورالعمل عمومی برای از بین بردن سیاهی طلا با سرکه وجود دارد که در زیر نوشته‌ایم:

۱- دو قاشق چایخوری نمک را درون نصف لیوان سرکه‌ی سفید بریزید و هم بزنید.

۲- طلا را درون این محلول قرار دهید تا چند دقیقه بماند. سپس آن را از درون سرکه بیرون بیاورید و بررسی کنید که آیا سیاهی‌ها از بین رفته یا خیر.

۳- اگر از بین رفته بود طلا را زیر آب ولرم آبکشی کنید. سپس آن در فضای اتاق بگذارید تا خودش خشک شود.

تمیز کردن طلا با سركه

 

 

روش های مراقبت و نگهداری صحیح از طلا

بعد از استفاده و تمیز کردن طلا، گام بعدی مربوط به مراقبت و نگهداری صحیح آن است.

از جعبه جواهرات استفاده کنید

جعبه جواهرات تمیز، خشک و با آستر پارچه ای بهترین گزینه است.

هر قطعه را در یک پارچه نرم بپیچید

اگر جعبه جواهرات ندارید، ازپارچه های نرم برای بسته بندی هر تکه از جواهرات خود استفاده کنید.

مراقب از طلا

قطعات را جداگانه نگهداری کنید

این کار از گره خوردن یا خراشیدن جواهرات روی یکدیگر جلوگیری می کند.

تمام نکات بالا روش های عالی برای مراقبت از طلا هستند. با این حال، انجام آن کارها به تنهایی کافی نیست و توصیه می کنیم هر شش ماه جواهرات خود را به صورت حرفه ای تمیز و سالانه قسمت های آسیب دیده را بررسی کنید.

طلا فلزی نرم است پس مراقبت باشید

در حالی که طلا درخشش و درخشندگی خاص خود را دارد، فلز نرمی است که مستعد ضربه، خراش و فرورفتگی می باشد پس هنگام استفاده از انگشتر، ساعت‌ و دستبندهای طلایی خود مراقب باشید و در حین انجام ورزش‌ آنها را کنار بگذارید.

کلر بدترین دشمن طلا است

با قرار گرفتن مکرر در معرض کلر ساختار جواهرات طلا ضعیف و در نهایت می شکند پس قبل از رفتن به استخر حتما طلاو جواهرات خود را خارج کنید.

استخر دشمن طلا

هنگام نظافت منزل جواهرت را بپوشانید یا در آورید

پاک کننده های خانگی اسیدی به روکش جواهرات آسیب می رساند پس حتما در حین تمیز کردن از دستکش لاستیکی استفاده کنید یا جواهرات خود را به طور کلی بیرون آورید.

جواهرات را در به موقع استفاده کنید

آرایش، عطر، اسپری مو و لوسیون ها می توانند به طلای شما آسیب برسانند حتما این کارها را قبل استفاده از زیورآلات انجام دهید.

جواهرات را قبل از حمام در آورید

استفاده از جواهرات در حین حمام کردن می تواند منجر به تجمع صابون و ایجاد جرم روی آنها شود.

حمام کردن

از نور و رطوبت دور نگه دارید

جواهرات را نباید زیر نور مستقیم آفتاب، رطوبت، گرما و سرمای شدید بگذارید. مکانی را برای نگهداری زیورآلات انتخاب کنید که رطوبت پایینی داشته باشد تا از ایجاد لک و تغییر رنگ زودرس آنها جلوگیری شود.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :