معرفی چند روش عالی و کارآمد برای سفید کردن ظروف روحی در منزل
ظروف روحی همیشه در آشپزخانه‌های ما حضور دارند و فرایند پخت و پز را برای ما آسان می‌کنند. این وسایل نیز، بعد از مدتی استفاده سیاه شده و تغییر رنگ می‌دهند. روش ها

 

9 روش برای سفید کردن قابلمه روحي | جلوگیری از سیاه شدن قابلمه روحي |  کالامان ایزد

آکاایران:امروزه ظروف روحی به واسطه وزن سبک و قیمت مناسبی که دارند نسبت به سایر قابلمه‌ها پرطرفدارتر هستند امروزه با وجود اینکه قابلمه‌هایی با جنس و مدل‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شود، قابلمه‌های روحی مثل سابق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از آنجایی‌که ظروف روحی بعد از مدتی که مورد استفاده قرارمی‌گیرند آن ظاهر اولیه خود را از دست می‌دهند و به مرور این ظروف مثل ماهیتابه، قابلمه و یا هر ظرف روحی دیگری سیاه می شوند و آن درخشندگی و تمیزی سابق خود را از دست می‌دهند. ما در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, قصد داریم شما را با چند روش عالی و کارآمد برای تمیزکردن این ظروف آشنا کنیم.

چند روش خانگی برای سفید و براق کردن ظروف رویی یا روحی

سفید کردن قابلمه روحی با مواد شوینده

چنانچه سیاهی درون قابلمه روحی کم باشد و مدت استفاده از آن کوتاه بوده باشد می توان با ریختن آب گرم و همچنین مواد شوینده و نگهداشتن آن به مدت 5 دقیقه در قابلمه، سیاهی ها را سفید کرد در این شیوه می توانید از سیم ظرفشویی برای سفیدتر شدن هم استفاده کرد.

آبلیمو و مایع ظرفشویی

یکی دیگر از شیوه های سفید کردن داخل قابلمه روحی، ریختن مخلوط آبلیمو و مایع ظرفشویی درون قابلمه و قرار دادن روی شعله به مدت چند ساعت، در این شیوه اول قابلمه سیاه می شود که نباید نگران این مسئله بود چون بعد از گذشت چند ساعت قابلمه به طور کامل سفید می شود.

سفید کردن قابلمه روحی با سرکه و جوش شیرین

برای تمیز کردن ظروف روحی با این روش نیاز به سرکه، جوش شیرین و سیم ظرفشویی دارید.

  1. بدنه ظرف را با آب داغ مرطوب کرده و روی آن جوش شیرین بریزید.
  2. روی جوش شیرین سرکه بریزید. با انجام این کار سرکه و جوش شیرین با یکدیگر واکنش می‌دهند و کف ایجاد می‌شود.
  3. چند دقیقه اجازه دهید تا سرکه و جوش شیرین به‌خوبی روی ظرف روحی اثر کنند. بعد از گذشت حدود 15 دقیقه با استفاده از مایع ظرفشویی و سیم ظرفشویی ظرف روحی را بشویید. در نهایت آبکشی کنید تا ظرفی سفید و زیبا و بدون هر گونه لکه تحویل بگیرید.

سفید کردن ظروف روحی, سیاه شدن قابلمه روحی,برق انداختن و سفید کردن ظروف روحی

جوش شیرین و لیمو

لیمو یک راه فوق العاده برای تمیز کردن و درخشندگی ظروف می‌باشد. همراه با قدرت جوش شیرین، می‌توانید لکه‌های اکسیداسیون سیاه، زرد را از بین ببرید و به  سفيد كردن قابلمه روحي سوخته کمک کنید. برای این کار مرحله های زیر را دنبال کنید:

تا آنجا که امکان دارد مواد غذایی و خرده ذرات باقیمانده را از قابلمه بیرون بریزید. کمی نازک آب در قابلمه بریزید، بعد کف آن را به مقدار زیاد با جوش شیرین بپوشانید.

یک لیمو را از وسط نصف کنید و از قسمت گوشتی آن برای تميز كردن قابلمه روحي با خمیر جوش شیرین استفاده کنید. ترکیب امکان دارد کف کند و این علامت خوبی است.

چنانچه اطراف بدنه قابلمه نیز سیاه یا کدر شده است، قابلمه را زیر و رو کنید و از این شیوه برای پاک کردن لکه‌ها و برگرداندن درخشش آن استفاده کنید.

جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

جوش شیرین را با هیدروژن پراکسید به نسبت یک به سه ترکیب کنید. محلول را داخل قابلمه بریزید و یک ساعت مکث کنید.

آنگاه محلول را با استفاده از اسپری، بر روی بدنه و کفه زیر قابلمه اسپری کنید و یک ساعت دیگر صبر کنید. آنگاه قابلمه را با آب ولرم آبکشی کنید.

سفید کردن ظروف روحی, سیاه شدن قابلمه روحی,سفید کردن قابلمه روحی

نکته هایی برای پیشگیری از سیاه شدن قابلمه روحي

- موقع پختن سوپ، آش و یا خورشت در ظروف روحی، چند قطره آبلیمو یا سرکه به محتویات داخل آن بیفزایید. این کار در زمان جوشیدن غذا باعث می‌شود تا داخل ظروف روحی شما سیاه نشود.

- از گذاشتن ظروف روحی بر روی شعله و حرارت مستقیم پرهیز کنید. در صورت لزوم، بهتر است پیش از این کار کف و بدنه اطراف قابلمه را به مایع ظرف‌شویی آغشته کنید تا از سیاه شدن بدنه قابلمه پیشگیری شود.

- بعضی وقتها امکان دارد سیاهی کف قابلمه به علت کثیف و چرب بودن شعله اجاق باشد؛ پس بهتر است شعله اجاق گاز را تا حد ممکن تمیز نگه دارید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :