معرفی آلوده ترین قسمتهای آشپزخانه که شما را شوکه میکند!!!
در این مقاله از آکاایران, آلوده ترین قسمتهای آشپزخانه را به شما معرفی میکنیم که مطمینا شما را شوکه میکند! با ما همراه باشید.

آکاایران: آشپزخانه ها به دلیل نوع فعالیت و کاربری که دارند به عنوان شلوغ ترین فضاهای خانه شناخته می شوند و اگر بهداشت و نظم در آن ها رعایت نشود به سرعت می توانند به آلوده ترین بخش خانه نیز تبدیل گردند. اما در همین فضا نیز قسمت های مختلفی وجود دارد که از لحاظ میزان کثیفی و آلوده بودن با یکدیگر متفاوتند. شاید اگر نسبت به این قسمت ها آگاهی و دانش بیش تری داشته باشیم راحت تر بتوانیم به آشپزخانه رسیدگی کرده و نظم لازم را در آن به وجود بیاوریم.

طبق مطالعه ای که توسط بنیاد ملی بهداشت آمریکا درباره 30 محل با میزان لمس بالا در 17 خانه انجام شد، نشان داد که آشپزخانه میزبان بیشترین تعداد باکتری در یک خانه است و اسفنج ها آلوده‌ترین شی محسوب می شوند.در این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران, آلوده ترین و کثیف ترین قسمت هایی از آشپزخانه را معرفی میکنیم که باورش برایتان سخت است . در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

Image result for ‫آشپزخانه آلوده‬‎

مواردی که در زیر مطالعه خواهید کرد , آلوده ترین و کثیف ترین قسمت های آشپزخانه را تشکیل میدهند!!!

اسفنج:

اسفنج ها و سيم هاي ظرفشويي محل مناسبي براي تجمع ميكروب هاست. بنابراين نبايد آنها را پس از شستن ظرف هاي خيس روي سينك بگذاريد. البته اين راه نمي تواند كمكي به پيشگيري از تجمع ميكروب ها كند؛ توصيه مي شود حداقل هفته اي يك بار اسفنج ها را پنج دقيقه داخل ظرف پر از مايع ضدعفوني كننده بگذاريد يا دو دقيقه داخل مايكروفر قرار دهيد.

توصیه ما:دور انداختن آن و خرید اسفنج جدید

Related image

نمکدان:

اغلب چند وقت یکبار نمکدانها را می شویید ؟ آن ها در آشپزخانه بیشتر استفاده می شوند و ما هرگز به میکروب هایی که در آن ها زندگی می کنند فکر نمی کنیم. قبل از اینکه دوباره آن ها را پر کنید آن ها را در ماشین ظرفشویی خود قرار دهید فقط آن ها را با دست نشویید آب داغ باید به دمای 140 درجه سانتیگراد برسد تا کاملا استریل شوند ماشین ظرفشویی به راحتی می تواند با آن برخورد کند می توانید بیرون آن ها را با پاک کننده های ضد باکتری تمیز کنید.

سينك ظرفشويي:(استخر ميكروب ها)

Image result for ‫آشپزخانه آلوده‬‎
سينك هاي ظرفشويي سه برابر از كاسه توالت كثيف ترند؛ البته حق هم دارند چون تقريباً همه ما با قوي ترين شوينده ها و سفيدكننده ها و خلاصه هر چه دست مان بيايد به جان كاسه هاي توالت مي افتيم و حسابي از خجالت شان در مي آييم اما ۹۰ درصد اوقات سينك هاي ظرفشويي را تنها با آبي خابي آبكشي مي كنيم. سينك ظرفشويي هم مانند دستمال آشپزخانه هميشه مرطوب و پر از باقيمانده هاي غذا است؛ بنابراين محيط ايده آلي براي رشد ميكروب هاست و بايد آن را به طور مرتب با مواد ضدعفوني كننده تميز كنيد.

دستگیره های آشپزخانه از آلوده ترین وسایل آشپزخانه:

در حالی که نمکدان ها را با پاک کننده های ضد عفونی پاک می کنید، دستگیره ماشین ظرفشویی، یخچال، کابینت ها و در آشپزخانه را تمیز کنید این ها مناطق دیگری در آشپزخانه هستند که به مقدار زیادی دست زده می شوند و باید با یک ضد عفونی کننده سریعا آن را تمیز کنید.

ظروف آشپزخانه از آلوده ترین وسایل آشپزخانه:

همانطور که قبلا گفتیم، ماشین ظرفشویی به راحتی می تواند دمای استریل را با بیش از 140 درجه کنترل کند. بنابراین به جای شست و شو انبر، قاشق های چوبی و سایر لوازم آشپزی با دست از ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

توصیه ما:آن ها را ماهی یک بار در ماشین ظرفشویی بگذارید و برای شستشو از تنظیمات استریل کردن استفاده کنید.

Image result for ‫ظروف آشپزخانه آلوده ترین‬‎

جاظرفي:(پاركينگ ميكروب ها)


جاظرفي هاي كنار سينك ظرفشويي دست كمي از خود آنها ندارند؛ بنابراين بايد حداقل ماهي يك بار زير آنها را با مواد شوينده و ضدعفوني كننده بشوييد.

 

دستمال ظروف از وسایل آلوده آشپزخانه :

همه دستمال ها در خانه کثیف هستند. زمانی که میز یا اپن آشپزخانه را پاک می کنید احتمالا میکروب ها را پخش می کنید. متخصصان توصیه می کنند که آن ها را در سفید کننده رقیق و آب بعد از هر مصرف بشویید.

توصیه ما:برای هر روز هفته یک دستمال داشته باشید هفته ای یک بار آنها را در آب داغ و مقدار کمی سفید کننده بشویید.

 

تخته گوشت:

اگر اسفنج یکی از وسایل کثیف آشپزخانه باشد بی شک تخته برش یکی دیگر از آنهاست اختراع خوبی است اما باکتری زیادی را انتقال می دهد.با ضدعفونی نکردن تخته برش بعد از بریدن مرغ، خطر آلوده کردن هر نوع غذایی که روی آن می گذارید وجود دارد.

آیا پلاستیک بهتر از چوب است؟ محقق ایمنی غذایی در ایالت کارولینای شمالی می گوید لزوما پلاستیک برای برش آسان تر است اما شیارهایی را ایجاد می کند که باکتری ها می توانند در آن پنهان شوند چوب یک سطح سخت است اما تمیز کردنش مشکل است.

برای تمیز کردن تخته برش های پلاستیکی فقط آن ها را در ماشین ظرفشویی بیندازید. درجه حرارت بالا و سفید کننده می تواند تخته برش چوبی را خراب کند چاپمن پیشنهاد استفاده از ضد عفونی کننده آمونیوم چهارمنظوره را می دهد.

توصیه چاپمن:از پلاستیک برای برش گوشت و چوب برای برش سبزیجات استفاده کنید.

Image result for ‫تخته گوشت آلوده ترین‬‎

در بازکن ها از آلوده ترین وسایل آشپزخانه :

زمینه دیگری از پرورش باکتری در کشوی آشپزخانه نشسته است. غذا و کثیفی از قوطی کنسرو می تواند روی تیغه آن جمع شود یک آبکشی سریع زیر شیر آب تمام باکتری ها را از روی تیغه از بین نخواهد برد.بهترین راه برای ضد عفونی کردن این است که آن را در کاسه بریزید و آن را با سرکه بپوشانید بگذارید چند ساعتی بماند می توانید از یک مسواک برای پاک کردن هر نوع آلودگی که در طول زمان ایجاد شده استفاده کنید.

توصیه ما:ضد عفونی کردن در بازکن ها ماهی یکبار انجام شود.

جا چاقویی از آلوده ترین وسایل آشپزخانه:

باید این را هم ضد عفونی کنید !در طول زمان، ذرات مواد غذایی می توانند در داخل شکاف و روی سطح چوب جمع شوند توصیه می کنیم آن را روی سینک بچرخانید و تکان خوب به آن بدهید سینک را با آب ولرم و چند قطره صابون مایع پر کنید و اجازه دهید چند دقیقه آنجا بماند توصیه می شود از یک برس نوک پستانک نوزاد برای تمیز کردن شکاف ها استفاده شود در نهایت، آن را به طور کامل آبکشی و خشک کنید.

قهوه ساز از وسایل آلوده آشپزخانه:

Image result for ‫قهوه ساز آلوده‬‎

باکتری ها دوست دارند در فضاهای تاریک، منحصر به فرد رشد کنند و مخزن برای باکتری ها و رشد کپک مناسب است.مخزن را با نصف سرکه سفید و آب پر کنید بجوشانید تا زمانی که به نصف برسند جوشاندن را بعد از 30 دقیقه متوقف کنید. فرآیند جوشاندن را تمام کنید و قابلمه را خالی کنید. مخزن را با آب تمیز پر کنید و دوباره دم کنید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :