آموزش کلیدی برای تمیز کردن گاز شیشه ای چرب+ترفند
راهنمای تمیزکردن گاز شیشه ای,ترفند های کلیدی برای تمیز کردن گاز شیشه ای,پاک کردن گاز شیشه ای با جوش شیرین,آموزش پاک کردن گاز شیشه ای,تمیزکردن گاز صفحه ای,ترفند

تميز كردن گاز شیشه ای

آکاآپ: بسیاری از افرادی که گاز شیشه ای دارند, برای برق انداختن و تمیزکردن اجاق گاز شیشه ای صفحه ای حالا چه از نوع شعله دار چه بدون شعله دچار مشکل میشوند و به راحتی نمیتوانند آنرا برق بیندازند! ما در این مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ، قصد داریم ترفندهایی عالی برای از بین بردن تمام چربی ها و رسوبات اجاق گازهاش شیشه ای و برق انداختن آنها به شما آموزش دهیم.

 

 گاز شیشه ای را چطور تمیز کنیم و برق بیاندازیم؟

تمیز کردن آشپزخانه بخصوص اجاق گاز برای خانم ها دشوار است و همیشه به دنبال راهی برای پاکسازی هستند در این بخش از نکات خانه داری نمناک به چند روش تمیز کردن اجاق گاز بخصوص اجاق گازهای شیشه ای می پردازیم .

اجاق های شیشه ای علاوه بر مزیت هایی از لحاظ صرفه جویی و استفاده بهینه فضا در آشپزخانه های امروزی معایبی هم از لحاظ تمیزی و مشکل در رفع لکه ها برای خانم های خانه دار دارند ؛ بهتر است بدانید که چگونه اجاق گازشیشه ای را بدون آن که روی صفحه خراش ایجاد شود تمیز کنید.

برای تمیز کردن لکه های اجاق گاز شیشه ای از نکات زیر استفاده کنید: 

گاهی اتفاق می افتد که به دلیلی گاز شما کثیف شده و نیاز به تمیز کاری دارد اما در همان لحظه به دلیل گرم بودن دستگاه امکان پذیر نیست و بعد از آن نیز فراموش می کنید که محل مورد نظر را تمیز کنید و پس از مدتی به نظرتان می آید که تمیز کردن گاز حالا دیگر کار سختی است و فکر می کنید چگونه می توانید به بهترین شکل گاز خود را تمیز کنید. راه های مختلفی برای اینکه گاز شیشه ای را تمیز کنید وجود دارد اما به نظر می رسد بهترین راه استفاده از جوش شیرین برای تمیز کرد.

گاز را درصورتی که خنک شده تمیز کنید:هرگز اجاق را در حالیکه سطح آن هنوز داغ است تمیز نکنید ؛ نیازی به جابجایی گاز سنگین و استفاده از مواد شیمیایی قوی نیست زیرا برای تنفس ضرر دارد. دستورالعمل سازنده را مطالعه کنید ، محدوده های مشخصی نیاز است تا از نوع خاصی از محصولات برای تمیز کردن استفاده کنید دستورالعمل های مراقبت را بررسی کنید. 

از ابزارهای ملایم استفاده کنید :

سطح گاز نسبتا مقاوم است، اما پدی که استفاده می کنید ممکن است خراش ایجاد کند مواد شوینده ملایم، دستمال های میکرو فایبرو یا اسفنج، استفاده کنید . 

 • یک بطری اسپری آب و یا سرکه سفید
 • دستمال میکرو فایبر 

بگذارید گاز خنک شود و آن را با سرکه و آب اسپری کنید مایع را با دستمال میکرو فایبر پاک کنید . 

تمیز کردن گاز شیشه ای خیلی کثیف  

مواد مورد نیاز

 • جوش شیرین
 • اسپری سرکه سفید
 • دستمال تمیز
 • سینک تمیز پر از آب گرم
 • دستمال میکرو فایبر 

هنگامی که گاز خنک شد سطح گاز را با سرکه اسپری کنید و مقداری جوش شیرین را داخل اسپری بریزید دستمال را داخل آب داغ فرو برید و آب اضافی آن را بگیرید و روی گاز بکشید و بعد از10 تا 15دقیقه خشک کنید و سپس از یک دستمال تمیز استفاده کنید تا سطح گاز کاملا تمیز شود.

اجاق شیشه ای

تمیز کردن گاز شیشه ای با سیب زمینی و نوشابه 

لوازم مورد نیاز:

 • تکه های سیب زمینی
 • سرکه
 • کوکا کولا
 • دستمال کاغذی 

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تکه های سیب زمینی روی لکه ها بمالید از انجام این کار نترسید بعد از اینکه سیب زمینی را روی لکه ها مالیدید سرکه را روی آن بریزید بعد از 5 دقیقه آن را بدون هیچ آبی پاک کنید و در آخر نوشابه را باز کنید و روی گاز بریزید بگذارید 15 دقیقه بماند سپس پاک کنید.

نوشابه برای تمیزکاری

کاسه را با آب داغ و چند قطره صابون پر کنید:مخلوط آب و صابون درست کنید تا حوله را به درون آن فرو برید صابون به طور شیمیایی با روغن ها واکنش می دهد تا از بین بردن آنها را آسان تر کند، آب داغ به تسریع فرآیند کمک خواهد کرد. 

اگر ترجیح می دهید، می توانید از مخلوط 50 / 50 مخلوط سرکه و آب به جای اضافه کردن صابون به آب استفاده کنید و چنانچه در نمناک گفته شده است از حوله ای بزرگ و نرم برای تمیز کردن گاز شیشه ای استفاده کنید تا گاز را خش نیندازد مقدار کافی جوش شیرین روی سطح گاز بریزید تا لکه ها بطور کامل از بین برود . 

دستمال را از آب و صابون بیرون آورید و آب آن را بگیرید تا کمی نم داشته باشد سپس روی گاز بکشید . 

دستمال را 15 تا 30 دقیقه روی گاز قرار دهید تا آلودگی ها را پاک کند سپس با حرکات دایره ای و دستمالی دیگر جوش شیرین ها را پاک کنید.

جوش شیرین

روش طبیعی دیگر برای تمیز کردن گاز شیشه ای در 8 مرحله

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن گاز شیشه ای

 • سرکه سفید
 • جوش شیرین
 • تیغ
 • حوله

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله اول: به سراغ گنجه بروید!

در مرحله اول تميز كردن اجاق گاز شيشه اي به جای اینکه هزینه زیادی را برای خرید وسایل گران قیمت مصرف کنید، با سرکه سفید و جوش شیرین به جنگ لکه ها بروید. با وجود اینکه ترکیب سرکه و جوش شیرین، گاز تولید می کند، ولی موثرترین راه تمیز کردن نخواهد بود. ما از این دو ماده طبیعی به صورت مجزا استفاده می کنیم.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله دوم: با سرکه سطح گاز شیشه ای را تمیز کنید

سطح اجاق گاز شیشه ای خود را با استفاده از سرکه سفید اسپری کرده و با یک دستمال مرطوب آن را تمیز کنید تا باقیمانده غذاها حذف شود. در این مرحله هر نوع اسپری پاک کننده سطوح می تواند این کار را انجام دهد، ولی سرکه ارزانتر بوده و همیشه در دسترس است.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله سوم: سطح گاز شیشه ای را با جوش شیرین بپوشانید

در این روش تميز كردن اجاق گاز شيشه اي ، جوش شیرین را روی تمان سطح اجاق گاز بپاشید. جوش شیرین یک تمیزکننده طبیعی بسیار عالی است به دلیل اینکه این ماده قلیایی ملایم جرم و لکه ها را راحت تر می شکند و به دلیل حالت سایندگی خفیف و اسکراب مانند بدون ایتکه سطح اجاق گاز را خط و خش بیاندازد، تاثیز بهتر و بیشتری می گذارد.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله چهارم: حوله را خیس کنید

در این مرحله از تمیز کردن گاز شیشه ای سینک آشپزخانه یا یک سطل را با آب داغ پر کنید و یک حوله قدیمی را درون آن بیاندازید.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله پنجم: حوله را روی سطح گاز شیشه ای پهن کنید

برای تميز كردن گاز روميزي شيشه اي حوله را خوب فشار داده و آن را روی سطح اجاق گاز پهن کنید تا تمام سطح آن را بپوشاند. می توانید از دو حوله کوچک هم استفاده کنید. 15 دقیقه صبر کنید تا خرده غذاهای متراکم شده را خیس کرده و شل تر کند.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله ششم: حوله را روی گاز بمالید

با کمی نیروی حاصل از زور بازو و ساینده ملایم که همان جوش شیرین است، سطح اجاق گاز را تمیز کنید. حوله را شسته و آن را بچلانید و مجدد روی سطح گاز بکشید تا زمانی که جوش شیرینی روی سطح گاز باقی نمانده باشد و کاملا تمیز شده باشد.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله هفتم: باقی مانده مواد غذایی را بتراشید

هر اندازه هم که با دقت باشید، سس، شیره یا مایع مواد غذایی روی سطح گاز می چکد. زمانی که سطح گاز هنوز مرطوب است، با احتیاط بسیار مواد غذایی سفت و سختی که سوخته و روی اجاق گاز چسبیده اند را با یک تیغ ظریف و کوچک بتراشید. بهتر است این کار را با ظرافت بسیار و برای هر لکه به صورت جداگانه انجام دهید تا شیشه دچار خراشیدگی نشود. دسته تیغ در کارکرد و راحتی استفاده از آن تاثیر بسیاری دارد.

تمیز کردن گاز شیشه ای

مرحله هشتم: اجاق گاز را صیقل بدهید

یکبار دیگر با مقداری سرکه و دستمال مرطوب سطح اجاق گاز را پاک کنید. تمیز کردن سطح اجاق گاز شیشه ای را با خشک کردن آن و برق انداختنش خاتمه بدهید.

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :