صرفه جویی در مصرف برق ماشین لباسشویی - خانه داری آکا
خانه داری صرفه جویی صرفه جویی در مصرف,جمله لوازمی است که ظرف چندین سال اخیر,وجود دارد,امروزه در حدود,معرفی,دارند,جمله لوازمی است که ظرف,جمله لوازمی است

خانه داری - صرفه جویی - صرفه جویی در مصرف برق ماشین لباسشویی

معرفی ماشین های لباسشویی

ماشین لباسشویی از جمله لوازمی است که ظرف چندین سال اخیر جزء لاینفک زندگی شده است. به طوریکه امروزه در حدود 75% از خانواده‌های ایرانی ماشین لباسشویی دارند.

به طور کلی دو نوع متفاوت از ماشین لباسشویی وجود دارد...

 - مدل درب از جلو: در این مدل، محور چرخش افقی است و مصرف آب و برق کمتری دارند.

- مدل درب از بالا: در این مدل، محور چرخش عمودی است و مصرف آب و برق بالاتری دارند. مزیت این نوع ماشینها که اغلب سازندگان آن آمریکایی می‌باشند سهولت بارگذاری آن است.

ماشین‌های ظرفشویی با توجه به ظرفیت به دو گروه ماشین­های ظرفشویی فشرده و ماشین­های ظرفشویی معمولی تقسیم می­شوند. گروه اول دارای ظرفیتهای 38 پارچه (4 نفره)، 72 پارچه (6 نفره) و 96 پارچه (8 نفره) می­باشد. گروه دوم ماشین ظرفشویی با ظرفیت 144 پارچه (12 نفره) می­باشد.

مدل‌های با ظرفیت فشرده، انرژی کمتری مصرف می‌کنند ولی گنجایش کمتری نیز دارند. اما اگر از مدل فشرده زیاد استفاده شود، مصرف انرژی آن نسبت به نوع دیگر بیشتر می‌شود.

ماشینهای ظرفشویی نیز امروزه در حال گسترش هستند. سیستم و سازوکار این وسیله مانند ماشین لباسشویی می‌باشد.


اطلاعات نوعی ماشین لباسشویی

عمر یک ماشین لباسشویی ساخت داخل حدود 1000 ساعت برآورد شده است که با استفاده مناسب از آن (به طور متوسط 2 بار و هر بار 1 ساعت در هفته) می‌توان لااقل 10 سال کار با خرابی کم را از آن انتظار داشت.

میزان زیادی از مصرف برق در ماشینهای لباسشویی (در حدود 80%) صرف گرم کردن آب ورودی به ماشین می‌شود. لذا شستشو با آب سرد و نیز الگوی مصرف تأثیر زیادی بر مقادیر ذکر شده خواهد داشت. استفاده از ماشینهای لباسشویی با ورودی آب گرم به میزان قابل توجهی مصرف برق را پائین می­آورد.

اطلاعات نوعی ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی برای یک برنامة شستشوی معمولی که 1 تا 5/1 ساعت طول می‌کشد، بین 6/1 تا 2 کیلووات ساعت برق و برای یک برنامة کوتاه که حدود 45 دقیقه طول می‌کشد، بین 8/0 تا 2/1 کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند. گرمایش آب تقریباً عمده‌ترین درصد انرژی مصرفی در ماشین لباسشویی می‌باشد. بنابر محاسباتی که در کشورهای صنعتی برای انواع ماشین‌های ظرفشویی انجام شده است، میزان برق مصرفی انواع این دستگاه‌ها از 6/1 تا 2 کیلووات ساعت و میزان آب از 26 تا 40 لیتر متغیر است.

نحوه استفاده صحیح برای کاهش مصرف برق ماشین های لباسشویی


- دستگاه را حتی‌الامکان در ساعت‌های اوج مصرف روشن نکنید.

- دفترچة راهنمای استفاده از دستگاه را که توسط کارخانة سازنده تهیه می‌شود با دقت مطالعه نمایید و نکات پیشنهادی آن را در استفاده از دستگاه، مورد توجه قرار دهید.

- بسیاری از ماشین‌های لباسشویی دارای یک برنامه شستشوی اقتصادی هستند که لباس‌ها را با کمترین آب، پودر و حرارت ممکن می‌شوید و مصرف برق دستگاه را کاهش می‌دهد. تا حد امکان از این برنامه و یا از برنامة شستشو با آب سرد استفاده کنید. کم کردن درجة حرارت آب برای شستشو، مثلاً از درجه به 60 درجه نیز به میزان بسیار زیادی از مصرف برق می‌کاهد.

- درجة حرارت درجه را معمولاً فقط برای لباس‌ها و پارچه‌های سفید و بسیار کثیف به کار می‌برند.

- لکه‌گیری لباس‌ها، در اغلب موارد به شما این امکان را می‌دهد که از برنامه‌های با آب سرد یا‌ آب 40 تا 60 درجه استفاده کنید.

- لباس‌های خیلی کثیف و با رنگ‌های روشن را از لباس‌هایی که رنگ‌های تیره‌ای دارند و کمتر کثیف شده‌اند تفکیک کنید و آنها را به طور جداگانه شستشو دهید.

- فیلتر و دهانة پودر را به طور منظم تمیز کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن این قسمتها در ماشین‌ لباسشویی به کاهش مصرف برق و افزایش عمر مفید آن کمک می‌کند.

- هر اندازه تعداد دورهای آبکشی در دقیقه بیشتر باشد اگر چه خشک شدن سریع‌تر لباس‌ها را موجب می‌شود، اما این کار منجر به افزایش مصرف انرژی ماشین لباسشویی خواهد شد. بنابراین اگر امکان خشک کردن لباس‌ها را در هوای آزاد و در زمانی طولانی‌تر دارید، بهتر است از دور کم آبکشی استفاده کنید.

- استفاده از لوله‌کشی آب گرم برای استفاده در ماشین لباسشویی بسیار مفید خواهد بود.

- ماشین لباسشویی را تا حد ظرفیت کامل آن پر نمایید.

- ظرفیت ماشین لباسشویی را برحسب کیلوگرم بخوانید و لباس‌ها را متناسب با ظرفیت دستگاه بارگذاری نمایید. در صورت بکارگیری ماشین با ظرفیت غیر کامل علاوه بر استفاده از ماشین در دفعات بیشتر باعث استهلاک ماشین و هدر رفتن انرژی خواهیم شد.

- در استفاده از خشک‌کن هرگز لباس‌ها را بیش از حد خشک ننمایید آنها را وقتی کمی مرطوب هستند خارج کنید، در غیر این صورت چروک می‌شوند.

- سعی کنید لباس‌ها را به طور طبیعی خشک نمایید.
منبع : دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر

ویرایش و تلخیص:آکاایران 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :