صرفه جویی و نقش کلیدی خانواده
اصلاح الگوی مصرف آب,اصلاح الگوی مصرف+مقاله,اصلاح الگوی مصرف چیست,اصلاح الگوی مصرف گاز,اصلاح الگوی مصرف,اصلاح الگوی مصرف,اصلاح الگوی مصرف در مدارس,اصلاح الگوی مص

نقش کلیدی خانواده در اصلاح الگوی مصرف

کارشناسان کشورمان در سال های اخیر به منظور مصرف بهینه انرژی آمارهای بسیاری ارائه کرده اند که تنها توجه به برخی از آن ها می تواند اهمیت اصلاح الگوی مصرف و فرهنگ سازی در این زمینه را نشان دهد.جالب است بدانیم «ایرانیان یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند اما 2 درصد فرآورده های نفتی را مصرف می کنند» و یا «در ایران در مقایسه با میانگین جهانی 4 تا 5 برابر بیشتر سوخت مصرف می شود» و یا این که «رشد مصرف انرژی در کشور ما طی 10 سال گذشته 3 برابر نرخ جهان بوده است»!

همه ما می دانیم که برخورداری از رفاه و آسایش در زندگی حق تمام افراد جامعه است و رسیدن به این مهم میسر نیست مگر فرد فرد ما شیوه های «درست مصرف کردن» را بیاموزیم و خانواده ها در آموزش فرهنگ صحیح مصرف به فرزندان خود بکوشند.


مصرف گرایی نشانه تشخص نیست
یک جامعه شناس عقیده دارد: «مصرف گرایی» یکی از ضعف های فرهنگی عصر حاضر است و این که تصور شود مصرف زدگی و اسراف نشانه اشرافی گری و برتری اقتصادی خواهد بود، اشتباهی محض است.

«حسینی» می گوید: ساخت استخر و جکوزی در منزل، استفاده از لوسترها و چلچراغ های مجلل و چندین شعله و شومینه های بزرگ نه تنها «ارزش» نیست بلکه ضد ارزش هایی هستند که تنها ثمره آن ها مصرف بیش از حد انرژی است.


مشکل ما «بد مصرف کردن» است!
یک کارشناس علوم اجتماعی عنوان می کند: مصرف صحیح به معنای «کم مصرف کردن» نیست بلکه به معنای «استفاده مناسب و به جا» از منابع مختلف است.«اکرمی» تصریح می کند: شاید مردم جامعه ما در بیشتر موارد زیاد مصرف نکنند بلکه بد مصرف کنند به عنوان مثال مصرف لبنیات و ماهی در کشور ما کمتر از میانگین جهانی است اما در مصرف نوشابه و شکر و استفاده از لوازم آرایشی در زمره کشورهای پر مصرف هستیم!


یک سوم مصرف برق کشور مربوط به مصارف خانگی است!
یک کارشناس مطالعات خانواده می گوید: مطابق آمار یک سوم مصرف برق کشور مربوط به مصارف خانگی است و زنان نقش مهمی در کنترل و کاهش مصرف بی رویه این انرژی دارند.

«افتخاری» یادآور می شود: با تمیز نگاه داشتن یخچال و فریزر از برفک و باز و بسته کردن به اندازه در این وسایل الکترونیکی، ضمن مصرف به اندازه برق به عمر این دستگاه ها نیز افزوده می شود.

وی می افزاید: کدبانوهای خانه باید برای حجم مناسبی از لباس ها و ظرف ها ماشین لباسشویی یا ظرفشویی را روشن کنند و از کلیدهای زمان دار به ویژه در راه پله ها و مناطق کم تردد که امکان روشن ماندن چراغ در آن ها بیشتر است استفاده شود تا بتوان به کاهش مصرف برق کمک کرد.

به گفته وی می توان دکوراسیون منزل را به گونه ای انتخاب کرد که فضا روشن تر جلوه کند و بتوان از نور طبیعی نیز تا حد امکان بهره برد.

کدبانوگری در مصرف هم تجلی پیدا می کند!
یک بانوی خانه دار در مورد راه های مصرف بهینه می گوید: باید در خرید وسایل و نیازهای خانه از اسراف پرهیز و به اندازه خرید کنیم تا به طور نمونه مقادیر مازاد بر نیاز مواد غذایی فاسد و غیر قابل استفاده نشوند.

«صدیق زاده» عنوان می کند: می توان از نایلون وسایل خریداری شده به عنوان کیسه زباله استفاده کرد و یا از میوه های اضافه بر نیاز خانواده مربا و ترشی تهیه کرد و آب حاصل از شست وشوی میوه و سبزی را پای گل ها و گیاهان خانه ریخت.

وی تأکید می کند: زنان به عنوان مدیر خانه می توانند از اسراف و مصرف گرایی سایر اعضای خانواده جلوگیری کنند و روش های صحیح مصرف را به فرزندان بیاموزند.


75 درصد آب خانه ها در سرویس های بهداشتی مصرف می شود
یک تکنیسین تأسیسات نیز در مورد اصلاح الگوی مصرف در خانه ها می گوید: اگر چه سرویس های بهداشتی کوچک ترین فضا را در خانه ها اشغال می کنند اما75 درصد آب منازل در این فضا مصرف می شود و در طی یک دوش گرفتن 5 دقیقه ای، حدود 60 لیتر آب استفاده می شود.

«احمدی» تصریح می کند: برای جلوگیری از هدر رفتن آب در حمام می توان از شیرهای آب با دریچه قطع و وصل خودکار استفاده کرد و به طور کلی باید به تعمیر به موقع شیرهای آب نیز توجه داشت چرا که اگر شیر آبی در هر ثانیه یک بار چکه کند می تواند سالانه 6 هزار لیتر آب هدر دهد!

وی تذکر می دهد: باید سلامت دستگاه های الکترونیکی و سایر ابزارهای برقی را در خانه جدی گرفت و در اسرع وقت مشکل آن ها را برطرف کرد به عنوان مثال تعویض سالانه پوشال کولرهای آبی، عوض کردن به موقع کیسه جارو برقی یا فیلتر هواکش آشپزخانه و تنظیم ترموستات یخچال، فریزر و کولر متناسب با دمای هوا و هم چنین استفاده از لامپ های کم مصرف راه های مناسبی برای کاهش مصرف انرژی است.

«اکرمی» کارشناس علوم اجتماعی یادآور می شود: با توجه به این که بیشتر جمعیت جهان مصرف کننده هستند و درصد کمی به تولید مشغولند، باید الگوی مصرف اصلاح و در جامعه نهادینه شود.

وی تصریح می کند: الگوسازی صحیح در امر مصرف منابع و انرژی باید از خانواده آغاز شود و والدین می توانند با نشان دادن رفتارهای صحیح از خود، تذکرهای به جا و منطقی، شرکت دادن فرزندان در گفت و گوها و تصمیم گیری های کاربردی و مشخص کردن انتظارات و خواسته های خود از آنان و بالا بردن آگاهی های همه اعضای خانواده در زمینه مصرف بهینه، فرزندانشان را از کودکی به درستی پرورش دهند.


اصلاح الگوی مصرف یک رسالت ملی است
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی تأکید می کند: اصلاح الگوی مصرف یک رسالت ملی و برگزار کردن آن تنها به صورت یک شعار خیانتی بزرگ است.

«محمودی مظفر» می گوید: باید با پیروی از ارزش های اخلاقی و اسلامی و توجه به مفهوم قناعت و بهینه سازی الگوی مصرف، تا جایی که امکان دارد از اتلاف مواهب الهی جلوگیری کنیم.

به عقیده وی باید از خودمان شروع کنیم و اگر هر نفر به اندازه وسع و توان خود در این راه گام بردارد و خشتی بر دیوار این بنا بگذارد، می توانیم با اصلاح الگوی مصرف به استمرار استفاده از منابع و انرژی ها کمک کنیم.

وی تصریح می کند: زنان و مادران در آموزش سایر افراد خانواده نقش اساسی دارند و با اصلاح الگوی مصرف در خانواده ها و توجه به عوامل ریشه ای و ساختاری در جامعه می توان فرهنگ مصرف را در کشور تغییر و ارتقا داد.
منبع : روزنامه خراسان

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :