چند دلیل محکم برای شستن ظرفها در ماشین ظرفشویی+معایب
در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات خانه داری آکا, دلایلی برای شستن ظرفها در ماشین ظرفشویی را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.
استفاده از ماشین ظرفشویی نسبت به شستن دستی ظروف کارآمدتر است؟ | فست دراپ
آکاایران: اگر فکر می‌کنید با شستشوی دستی ظروف در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنید، در اشتباه هستید. شستن ظرف‌ها با دست به‌طور متوسط 5 برابر ماشین ظرفشویی آب مصرف می‌کند. یک مطالعه غیررسمی نشان داد که برای شستشوی دستی 4 دست سرویس غذاخوری، به‌طور متوسط 45 لیتر آب مصرف می‌شود.
شستن ظرف‌ها با دست از برق استفاده نمی‌کند، اما ماشین‌های ظرفشویی به‌طور کامل به برق متکی هستند. با این حال، میزان برق مصرفی ماشین ظرفشویی به سختی در قبض برق شما به چشم خواهد آمد. 
 
مهمترین چیز که باید حتما بدانید این است که بررسی ها نشان می دهد که همه میکروارگانسیم ها با شستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی از بین می روند ولی موقع شستن ظرف با دست فقط قسمتی از میکروب ها از میان خواهد رفت.

اشتباهاتی که هنگام ظرف شستن مرتکب می شویم!

 

دلایلی برای شستن ظرفها در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ظرفها را تمیزتر می کند

شیر آب را باز نموده و درجه آبگرم کن را روی بالاترین اندازه ای که امکان دارد، بگذارید. حتما دستان شما داغی بیش از اندازه آب را نخواهد داشت و این درجه برای تمیزکردن کامل ظرفها کافی نیست. برای ازبین بردن کامل میکروب ها دمای آب باید حداقل 70 درجه سانتی گراد باشد و هیچ آبگرمکنی آب را تا این درجه گرم نخواهد کرد ولی ماشین ظرفشویی ظروف را در این دما تمیز می کند.

 

ابر یا اسفنج های ظرفشویی زبر و آلوده هستند

به جز زبر بودن، ابر ظرفشویی دارای مقدار زیادی باکتری است و امکان دارد استفاده از آن سبب انتقال ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا بشود. مطابق بررسی های انجام شده در دانشگاه آریزونا، در هر 2 سانتی متر مکعب یک ابر ظرفشویی، حدود 10 میلیون باکتری وجود دارد که کثیف تر از سنگ توالت خانه شماست و حتما نمی خواهید این همه میکروب و باکتری را به ظروفی که در آن ها غذا می خورید انتقال دهید! درست است که روش هایی برای تمیز و ضدعفونی کردن ابر و اسفنج های ظرفشویی وجود دارد ولی چه کسی می تواند هر روز این کار را انجام دهد؟

شستشوی ماشینی ظروف

ماشین ظرفشویی با برچسب انرژی، در هزینه های خانه صرفه جویی می کند

امکان دارد به این علت که ماشین ظرفشویی شما قدیمی و پر سر و صداست از آن استفاده نمی کنید. ولی چنانچه آن را با یک ماشین ظرفشویی جدید با برچسب انرژی مناسب عوض کنید خواهید دید که هر ماه مبلغ قبض برق شما کمتر می شود و این مقدار سالانه رقم بسیاری خواهد شد. بنابراین در قیاس با شستن ظروف با دست، به این روش ماهیانه مقداری پول برای چیزهای دیگر باقی خواهد ماند.

تفاوت شستن ظرف با دست و ماشین ظرفشویی

با شست و شوی دستی، هزاران کیلوگرم آب را مصرف می شود

زمانی که ظرف ها را با دست می شویید، مقدار زیادی آب به هدر می رود. چنانچه دو سری ظرف هم اندازه داشته باشید و یک سری از آن ها را با دست و سری دیگر را با ماشین ظرفشویی بشویید می بینید که نه فقط شستن با ماشین ظرفشویی آب کمتری مصرف می کند، بلکه در زمان شما نیز صرفه جویی می شود. به جز این ماشین ظرفشویی برنامه های گوناگون متناسب با مقدار ظروف، زمان شست وشو، تنظیم درجه حرارت آب و ... هم دارد.

می توانید این وقت را صرف کار دیگری کنید!

به جز صرفه جویی در مصرف آب و برق، با استفاده از ماشین ظرفشویی در زمان خود هم  می توانید صرفه جویی می کنید. تنها کافی است فکر کنید هر روز چند دقیقه زمان صرف شستن ظروف با دست می کنید، یک ساعت یا بیشتر؟ و تازه کاملا تمیز و ضد عفونی هم نخواهند شد! بنابراین به جای ایستادن پای سینک ظرفشویی و شستن ظرفها با دست که کار سخت و خسته کننده ای هم هست می توانید این زمان را صرف خود و کارهایی که دوست دارید بکنید.

معایب شستشوی ظروف به روش ماشینی نسبت به دستی چیست؟

  • یکی از اولین مواردی که به عنوان مشکل ماشین ظرفشویی می توان در نظر گرفت، میزان مصرف برق آن است. در صورتی که در روش دستی، دغدغه مصرف برق وجود ندارد. بنابراین در صورتی که از لحاظ میزان مصرف برق این دو روش را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که روش دستی به صرفه تر است البته اگر حواسمان به میزان مصرف آب نیز باشد.
  • همان طور که استفاده از چند ماده تمیز کننده در ماشین ظرفشویی موجب تمیز شدن هرچه بهتر ظروف می شود، اما از طرفی هزینه های زیادی برای مصرف کننده، ایجاد می کند. چرا که اگر بخواهید از بهترین نمک ماشین ظرفشویی، مایع جلادهنده و … استفاده کنید باید هزینه زیادی بپردازید.

در کدام روش از شستشوی ظروف آب بیشتری مصرف می شود؟

بر اساس آزمایشاتی که انجام شده است، هنگامی که یک میزان ظروف به اندازه یکسان با استفاده از دو روش شسته می شود، میزان مصرف آب در شستشوی ظروف به شکل دستی چیزی حدود 3.5 برابر در حالت ماشین ظرفشویی است. بنابراین اگر صرفه جویی در آب برایتان از اهمیت زیادی برخوردار است، مسلما باید از ماشین برای شستشوی ظروف استفاده کنید.

نتیجه گیری

با وجود این که ماشین ظرفشویی به نسبت روش دستی برای شستشوی ظروف معایبی دارد، اما اگر یک نگاه کلی به مقایسه این دو روش داشته باشیم به سادگی می توانیم نتیجه بگیریم که شستشوی ماشینی ظروف صرفه تر است. چرا که با استفاده از چند راهکار ساده می توان به شکل بهتری از ماشین استفاده کرد و هزینه ها را تا حد زیادی کاهش داد. به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از تنظیماتی که هر ماشینی به صورت منحصر به فرد دارد، می توانید تنظیم کنید که چه زمانی از روز ماشین کار کرده و روشن شود. بنابراین با انجام این کار، از روشن شدن دستگاه در ساعات پرمصرف برق خودداری می کنید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :