تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان قبل از خانه تکانی عید
انواع مختلف مبلمان منزل از جمله مبل چستر، مبل راحتی، مبل کلاسیک و... هر یک از روکش‌های مختلفی تهیه و تولید شده‌اند که در شستشوی مبلمان باید حتما به این نکته توج

شستن مبل در خانه با روش ها و مواد شستشوی مختلف

مبل ها تأثیر زیادی در آراستگی منزل دارند اما در صورتی که مبل ها کثیف و پر از لکه باشند ، زیبایی منزلتان را از بین می برند . بسیاری از افراد روش تمیزکردن مبل در منزل را نمی دانند و نظافت مبل را یکی از مشکل ترین بخش های نظافت منزل می دانند.

انواع مبل پارچه ای و چرمی به عنوان مبل راحتی و زیبا انتخاب خوبی برای استفاده در منزل می باشند و نسبت به مبلمان های چوبی مانند انواع مدل مبلمان کلاسیک و سلطنتی (مبل استیل)، خیلی سریع تر و بیشتر کثیف می شوند، بنابراین تمیز کردن آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. شستشوی مبل اصولی دارد که اگر این اصول را رعایت نکنید و تمیز کردن مبل را به طور صحیح انجام دهید، به پارچه ی مبل آسیب می رسد .بنابراین روش تمیزکردن مبل در منزل را بیاموزید و با این روش اصولی به نظافت مبل های خود بپردازید.

شستشو مبلمان در منزل،مخمل،پارچه،چرم،سرکه،بخارشو،جوش شیرین | دکور پلاس

نحوه ی شستشوی مبلمان

مبل ها را به سه طریق می شود شست. یکی از آن ها استفاده از بخارشوی است. شما می توانید با بخارشوی، پارچه مبل هایتان را کاملا تمیز و ضدعفونی کنید. راه دوم استفاده از محلول آب ولرم و شامپو است. به این ترتیب شما پس از حاضرکردن این محلول باید ابر یا اسفنجی بزرگ را به آن آغشته کنید و روکش مبل ها را با این ابر کف آلود تمیز کنید. بعد از آن ابر خیس دیگری را روی پارچه مبل بکشید تا کف سطح پارچه از بین برود. در همه ی روش های شستشوی مبلمان باید مراقب باشید چوب مبل ها خیس نشوند. چوب در اثر مرطوب شدن به سرعت پوسته پوسته و سفید می شود و به مرور زمان ترک می خورد. روش سوم سپردن کار شستشوی مبل ها به مراکزی است که این کار را انجام می دهند. پس از شستن مبل ها سعی کنید آنها را بوسیله ی سشوار خشک کنید تا پارچه ها از بین نروند و چروک نشوند.

تمیز کردن و شستن مبلمان در منزل خانه پارچه ای سلطنتی چرم  راحتی

تمیز کردن و شستن مبلمان در منزل خانه پارچه ای سلطنتی چرم راحتی

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل سفید چرمی در منزل خانه

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل سفید چرمی در منزل خانه

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل راحتی پارچه ای چرم رنگ روشن طوسی

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل راحتی پارچه ای چرم رنگ روشن طوسی

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل مخمل و پارچه ای رنگ روشن

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل مخمل و پارچه ای رنگ روشن

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان اداری صندلی کامپیوتر رنگ روشن

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان اداری صندلی کامپیوتر رنگ روشن

مواد لازم جهت تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان رنگ روشن در منزل و خانه

مواد لازم جهت تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان رنگ روشن در منزل و خانه

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان با بخارشو راحتی سلطنتی چرمی پارچه ای

روش های شستن مبلمان پارچه ای

اگر با انواع مبل ها سر و کار داشته باشید متوجه میشوید که نظافت مبل و خصوصا تمیز کردن مبل پارچه ای از مشکل‌ترین بخش‌های نظافت منزل است. تمیز کردن مبل پارچه ای واقعا کار ساده‌ای نیست! اگر این کار را به‌طور صحیح انجام ندهید، علاوه بر کثیف‌تر کردن آن، ممکن است به پارچه‌ی مبل آسیب برسانید. اما ما شما را با روش های کارامد برای تمیز کردن مبل های پارچه ای آشنا می کنیم. برای نظافت سطح مبل روی سطح مبل را جارو کنید و از هرگونه گردوغبار و خرده‌ریزها بیالایید و تمام شیارهای مبل را با جاروبرقی تمیز کنید. برای زدودن گردوخاک از برس استفاده کنید برای زدودن موها و کرک‌ها از غلتک استفاده کنید. به جنس پارچه ی مبل توجه کنید. برای تمیز کردن این نوع مبل از هر سه روش گفته شده در قبل می توانید کمک بگیرید اما فراوش نکنید اگر قصد استفاده از شامپو داشتید حتما قبل از استفاده آن را تست کنید.

نحوه ی شستشوی مبل با دستگاه

شستشوی مبل با دستگاه توسط یک دستگاه مکانیزه انجام میشود که جهت نظافت و شستشوی انواع مبل طراحی و ساخته شده است. در این دستگاه مخازن آب تمیز و آب کثیف بصورت جدا از هم قرار دارد و یک کمپرسور به منظور تولید کف و یک موتور مکنده قدرتمند دو یا سه مرحله ای جهت مکش آلودگی ها در دستگاه وجود دارد. از مهم ترین ویژگی های دستگاه شستشوی مبل تولید فوم (کف) است که به دلیل داشتن چگالی کم روی سطوح باقی می ماند. کف تولید شده توسط کمپرسور غلظت بالایی دارد که به علت قدرت پاک کنندگی بالا باعث شستشوی قدرتمند سطوح می شود و از نفوذ آب به داخل صندلی یا مبل جلوگیری می نماید. این فوم به خوبی آلودگی ها را در خود حل می کند و با استفاده از قدرت مکش دستگاه مبل به سرعت خشک می شود. برخی از مدل های این دستگاه به سیستم گرمایش مجهزند که میتوانند کف با درجه حرارت بالا تولید کنند و کیفیت شستشوی مبل را افزایش می دهند زیرا آب گرم و یا فوم گرم از توانایی بالایی در حل کردن چربی ها و آلودگی های الکترواستاتیک برخوردار هستند.

 

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان پارچه ای نخی رنگ روشن

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان پارچه ای نخی رنگ روشن

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان ال راحتی پارچه ای چرمیرنگ روشن

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبلمان ال راحتی پارچه ای چرمیرنگ روشن

تمیز کردن مبلمان راحتی رنگ روشن چرم پارچه  در منزل

تمیز کردن مبلمان راحتی رنگ روشن چرم پارچه در منزل

شستن انواع مختلف مبلمان راحتی ال سلطنتی چرم پارچه ای با دستگاه در منزل سیار

شستن انواع مختلف مبلمان راحتی ال سلطنتی چرم پارچه ای با دستگاه در منزل سیار

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل راحتی رنگ روشن در منزل

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل راحتی رنگ روشن در منزل

شست و شو مبل راحتی و مخمل چستر در منزل

روش های شستن انواع مبل مخمل و مخمل سفید

بعد از کثیف شدن مبل مخمل اولین کاری که باید انجام دهید بررسی برچسب محصول است زیرا این محصولات غالبا دارای برچسب و کاتالوگ هستن و نکات مهم که باید رعایت شود در آن آورده شده است. اگر مبل مخمل شما دائما در دسترس و استفاده شما هست پیشنهاد ما این است که هر 6 یا 8 ساعت آن را تمیز کنید تا دچار مشکل نشوید. به این منظور به کمک مقداری پنبه و کشیدن آن روی مبل آلودگی های سطحی را از مبل پاک می کنید و تمام نقاط خارج از دید و باریک مبل هم با پنبه تمیز کنید. بعد از اینکه بل کثیف شد بدون درنگ سعی در تمیز کردن آن بنمایید زیرا با گذر زمان شست و شو سخت تر خواهد شد.

برای پاکسازی ابتدا آبلیمو و جوش شیرین را برداشته و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک کاسه پر آبلیمو ترکیب کنید و سپس یک پارچه نرم یا اسفنج برداشته و با حرکات آهسته و مستقیم و در جهت خواب مخمل روی مبل بکشید تا از آلودگی پاک شود. بعد از شستشو از سشوار جهت خشک کردن مبل استفاده نمایید.

شست و شو مبل راحتی سلطنتی چرمی پارچه ای با بخارشور در منزل خانه

شست و شو مبل راحتی سلطنتی چرمی پارچه ای با بخارشور در منزل خانه

تمیز کردن انواع مختلف مبلمان با دستگاه در منزل خانه

تمیز کردن انواع مختلف مبلمان با دستگاه در منزل خانه

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل رنگ روشن در منزل خانه

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل رنگ روشن در منزل خانه

تمیز کردن و شستن انواع مختلف مبل راحتی و ال رنگ روشن در خانه و منزل

تمیز کردن انواع مبل چرم و چرم سفید

برای تمیز کردن این مدل از مبل ها ابتدا باید مبل را به خوبی جاروبرقی بزنید و آنها را همیشه تمیز نگه دارید. سپس برای تمیز ماندن دائمی آن بهتر است هر هفته دستمال خشک و جاروبرقی را برای تمیز کردن آن استفاده کنید و به محض ریختن مواد غذایی آن را تمیز کنید و نگذارید لکه ها برای مدت طولانی روی آن باقی بماند. بهتر است در صورت کثیف شدن مبلمان نوع چرم و نوع لکه را بدانید زیرا به طرق مختلفی پاک می شود، به طور مثال لکه های چربی به راحتی توسط دستمالی نرم و خشک از بین می روند.  برای از بین بردن لکه های جوهر از مبل چرم باید از دستمالی کتانی همراه الکل استفاده کنید. برای تمیز کردن مبل چرم سفید بهتر است مقدار مساوی از آب لیمو و عصاره تارتار را به هم مخلوط کنید و با پارچه ای نمدار به آرامی روی لکه بکشید، تفاله ها را پاک کنید و محل مورد نظر را خشک کنید. یادتان باشد که برای تمیز کردن مبل چرم هر گز از آب زیاد، حلال های تمیزکننده، صابون و... استفاده نکنید زیرا باعث بدتر شدن شرایط و سخت تر شدن شستشو خواهد شد. اگر هم میخواهید از مواد صنعتی استفاده کنید میتوانید از واکس مخصوص مبل چرم موجود در بازار استفاده نمایید.

طریقه ی شستن مبل با بخارشو

یکی از ابزارهای بسیار مفید برای شست و شوی مبلمان بخارشو است. برای استفاده از بخار شو باید قسمت شامپو را روی مبل قرار داده و نازل را روی پارچه قرار دهید و سپس دکمه را فشار دهید تا مواد پاک کننده آزاد شوند و سپس مانند کشیدن جارو برقی، در سطح مبل حرکت کنید. باید توجه کنید که به آرامی حرکت کنید تا توزیع شامپو در سطح مبل متعادل باشد.

شست و شو لبه مبل با بخارشور رنگ روشن در خانه

طریقه ی شستن مبل با سرکه

یکی از پاک کننده های بسیار قوی و در عین حال طبیعی سرکه است. این ماده پاک کننده به علت طبیعی بودن مضراتی که مواد شوینده صنعتی می‌توانند به الیاف پارچه مبلمان شما وارد کنند را ندارند. مواد صنعتی غالبا بوی آزار دهنده ای دارند. پاک کردن مبلمان و زمین خانه‌تان با سرکه به شما کمک می‌کند که هم وسایلی تمیز داشته باشید و هم آسیب کمتری به خود و محیط وارد کنید.

طریقه ی شستن مبل با سرکه در منزل

طریقه ی شستن مبل با سرکه در منزل

طریقه ی شستن مبل چرم با سرکه

طریقه ی شستن مبل چرم با سرکه

طریقه ی شستن مبل چرم قهوه ای با سرکه

استفاده از شامپو برای شستن مبل

یکی از موادی که برای شست و شوی مبل ها مورد استفاده قرار میگیرد شامپوی مخصوص مبلمان است. در انتخاب شامپو باید توجه کنید که شامپویی که استفاده می‌کنید، با الیاف و مواد سازنده‌ی مبلمان یا فرش‌های شما سازگاری داشته باشد و دارای فرمولاسیون مناسبی باشد تا تار و پودشان خراب نشود و رنگ‌های مختلف الیاف باهم ترکیب نشوند و سلامت و لطافت مبل‌ها حفظ شود.

برای شست وشوی مبل های پارچه ای بهترین روش همین استفاده از شامپو است. برای این کار در یک ظرف مقداری شامپو مبل ریخته و با یک پارچه نرم و مقاوم، مبلمان را شست وشو دهید. باید در نظر داشته باشید که شامپو آلودگی را از بین می برند اما چون مبل پس از آن دیگر آب کشی انجام نمی شود و در آن مواد شوینده باقی می ماند و خشک می شود، این می تواند باعث پخش ذرات آلودگی در سطح مبل شود. لذا توصیه می شود بعد از شامپو کردن مبل هایتان، با یک بخارشور یا جاروبرقی معمولی، ذرات آلوده روی مبل ها را از بین ببرید. توجه داشته باشید قبل از شستن تمام مبلمان قسمتی از مبل را شسته و امتحان کنید که پارچه مبل رنگ ندهد.

شست و شو مبل راحتی چرمی و پارچه ای رنگ روشن با دستمال در منزل

بهترین مواد شوینده مبل

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام مراجعه به یک فروشگاه با تعداد زیادی از انواع مواد شوینده مواجه شده باشید و در انتخاب محصول بهتر سردرگم شده باشید. واقعا بهترین مواد شوینده کدام است؟ باید بدانید که در حال حاضر بهترین مواد شوینده و محافظت کننده مبل و فرش در جهان موادی هستند که در درجه اول اصل باشند و دوم اینکه بر اساس تکنولوژی نانو ساخته شده باشند. مواد شوینده نانو هر چند قیمت بالایی دارند ولی از لحاظ کاربردی و کیفیت جزو بهترین مواد شوینده در جهانند.

مفاهیم برچسب‌های روی مبل

اصولا هنگام خرید مبل به شما دستورالعمل یا کاتالوگ همراه داده می شود که در آن نحوه شستشو و تمیز کردن مبل کاملاً توضیح داده شده است. گاهی ممکن است روی برچسب موجود بر روی محصول نیز اطلاعاتی قرار داشته باشد که معمولا این اطلاعات در رابطه با نوع پارچه، دمای مناسب برای شستشو و یا مواد شوینده مناسب برای مبل است. بر روی این برچسب‌ها معمولاً علائم اختصاری وجود دارند که به شرح زیر هستند:

 

معنی علامت اختصاری برچسب مبلمان

W: یعنی این محصول را میتوانید با آب شستشو کنید.

WS: یعنی هم می‌توانید از شوینده‌های مایع همراه با بخارشو استفاده کنید و هم از شوینده‌های خشک.

S: یعنی برای شستشوی محصول بایستی از شوینده‌های خشک استفاده کنید و از آب نمی‌توان استفاده کرد.

O: یعنی از مواد ارگانیک ساخته شده است و فقط باید از آب سرد برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

X: یعنی نمی‌توانید از شوینده استفاده کنید. مبل فقط باید با جارو یا برس تمیز شود.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :