معرفی انواع قالب کمربندی و طرز کار با آن
قالب های کمربندی وسیله ای عالی برای پختن کیک یا فریز کردن دسرها می باشند اما باید روش صحیح استفاده از آن را بدانید تا کیک یا دسر را بدون چسبیدن دربیاورید.

 

آکاایران: قالب کمربندی اشکال گوناگون برای کیک است که کف و بدنه آن قابلیت جدا شدن از هم را دارند. دیواره‌های قالب کمربندی با یک گیره به هم چفت شده‌اند و این امکان را به شما می‌دهند که بعد از پخت کیک به راحتی قالب را باز کنید و کیک را از آن جدا کنید. قالب‌های کمربندی ریسک خراب شدن کیک زمان جدا کردن آن را به حداقل می‌رسانند. چنانچه به شیرینی پزی علاقه دارید حتما باید چند اندازه از این قالب‌ها را برای درست کردن چیزکیک، کیک‌های اسفنجی و کیک بستنی تهیه کنید.

قالب کمربندی,قالب کمربندی چیست,چگونگی استفاده از قالب کمربندی

انواع قالب کمربندی 

قالب های کمربندی دارای مدل های و شکل های مختلفی دارند. قالب سیلیکونی، قالب تفلون، قالب گالوانیزه از نمونه های معروف این قالب ها هستند.

اغلب این مدل قالب ها برای پیشگیری از چسبندگی مواد از جنس تفلون می باشند . شما می توانید برای درست کردن چیز کیک از قالب های کمربندی سیلیکونی استفاده کنید .

قالب های کمربند دار می توانند به اشکال دایره – مستعطیل – قالب و مربع باشند .

قالب کمربندی,قالب کمربندی چیست,چگونگی استفاده از قالب کمربندی

 

قالب کمربندی برای تهیه چه چیزی استفاده می شود؟

این قالب ها اساساً برای مواد غذایی استفاده می شوند که در قسمت کناره ها ارتفاع بیشتری دارند و ضخامت آن ها بالاست. معمولاً موارد زیر داخل قالب کمربندی تهیه می شود:

 • چیز کیک
 • پیتزای ضخیم
 • تارت
 • کیک بستنی
 • کیک ضخیم
 • پاستا قالبی
 • کیک گوشت

کاربرد قالب کمربندی

چگونه از قالب کمربندی استفاده کنیم؟

استفاده از قالب کمربندی کار آسانی است. برای استفاده از قالب:

 1. قالب را باز کنید.
 2. کف قالب را خارج کنید.
 3. قالب را وارونه کنید.
 4. روی کف قالب یک تکه کاغذ روغنی قرار دهید. میتوانید کاغذ را دو لایه بیاندازید.دیواره قالب را روی کاغذ روغنی گذاشته و قالب را ببندید.
 5. بعد از بستن کمربند کاغذ را مقداری کشیده تا صاف شود.
 6. مایه کیک را در قالب میریزیم.
 7. بعد از سرد شدن کیک قالب را باز می کنیم.

سایزهای قالب کیک

 

تزیین کیک با قالب کمربندی چگونه است؟

شما میتوانید با استفاده از قالب کمربندی کیک را به آسانی تزیین کنید. از آنجا که قالب کمربندی به آسانی از کیک جدا می شود، احتیاجی به برگرداندن کیک نیست. و شما می توانید بدون خراب شدن تزیین کیک، روی کیک را تزیین کنید.

قالب کمربندی,قالب کمربندی چیست,چگونگی استفاده از قالب کمربندی

نکاتی برای استفاده از قالب کمربندی 

- اگر میخواهید از این نوع قالب داخل فر استفاده کنید، بهتراست کف قالب کاغذ روغنی قرار بدهید؛ شیوه قرار دادن کاغذ روغنی به این شکل است که روی کف قالب یک ورق کاغذ روغنی قرار میدهیم و دیواره قالب را روی کف و کاغذ روغنی میگذاریم و قالب را میبندیم.

- نکته مهم در خرید قالب کمربندی کیفیت و چفت شدن کامل دیواره (کمربند) قالب است.

در استفاده از قالب کمربندی از دستور هایی که مایه کیک خیلی رقیق و شل هست استفاده نکنید زیرا امکان درز کردن مایه کیک به بیرون از قالب وجود دارد.

- پیش از این که مواد را داخل آن بریزید، ابتدا باید کمربند ها و قطعات گوناگون را به یکدیگر به خوبی چفت کرده باشید.

- چنانچه کناره ها یا بیس این قالب از یکدیگر جدا هستند، حتماً آن را روی یک سطح مسطح بگذارید و رینگ های اطراف را ببندید.

- پیش از ریختن مواد، مجددا یک بار دیگر قفل ها را چک کنید و به پایه و بیس قالب فشار بیاورید تا اطمینان پیدا کنید که کاملا سفت بسته شده است.

- می توانید به جای کاغذ روغنی از فویل نیز استفاده کنید که البته پوشش دادن کیک با فویل، کار دشواتری است. حتماً فویل را به اندازه کیک برش دهید و کناره ها را بپوشانید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :