آبگرمکن برقی و کاهش مصرف برق
مهمترین منابع مصرف انرژی,صرفه جویی در مصرف,منازل هستند,زمان پیک بار,میزان دلخواه,معرفی,گرمایش,خرید

راهنمای خرید آبگرمکن برقی و صرفه جویی در مصرف برق

معرفی

گرمایش و سرمایش از مهمترین منابع مصرف انرژی الکتریکی در منازل هستند. آبگرمکن‌های برقی با استفاده از انرژی الکتریکی آب را به میزان دلخواه مصرف­کننده گرم می­کنند. این لوازم از جمله لوازم پرمصرف انرژی الکتریکی هستند، لذا استفاده از آنها در زمان پیک بار بسیار نامناسب است. آب­گرمکن­های برقی انواع مختلفی به شرح ذیل دارند:

 

 آبگرمکن‌های مخزنی: در این مدل، آب در محفظه‌ای جمع شده و گرم می‌شود. آب سرد از زیر وارد و آبگرم از بالای مخزن خارج می‌شود. این نوع آبگرمکن معمولی‌ترین نوع مورد استفاده است.

 آبگرمکن‌های آنی: در این گونه آبگرمکن‌ها مخزن وجود نداشته و آب در صورت نیاز گرم می‌شود. این لوازم از توان نسبتاً بالایی برخوردارند.

 آبگرمکن‌های پمپ حرارتی: در این مدل‌ انرژی الکتریکی برای جابجایی حرارت از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می‌شود. در این نوع آبگرمکن‌ها یک ماده واسطه با گرفتن حرارت از یک نقطه محیط آنرا به آب می­دهد. این نوع آبگرمکن‌ها نسبتاً مصرف پایین‌تری دارند.

 

اطلاعات نوعی آبگرمکن برقی
آبگرمکن‌های برقی در ظرفیت‌های مختلف استفاده می‌شوند. در کشور ایران این لوازم به طور میانگین توانی برابر 2000 وات دارند و در هر دوره قرائت کنتور در حدود 180 کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند. عمر مفید این گونه لوازم به صورت تقریبی 10 تا 15 سال درنظر گرفته می‌شود.

 

 نحوه استفاده صحیح برای کاهش مصرف برق آبگرمکن
-              مهمترین‏ و کاراترین روش کاهش مصرف انرژی توسط آبگرمکن برقی، مصرف کمتر آب گرم می‌باشد. به طور نرمال یک خانواده معمولی 4 نفره در یک هفته به اندازه ذخیره آب نوشیدنی برای 3 سال یک فرد بالغ آب برای حمام مصرف می‌کنند. راهکارهای گوناگونی برای کاهش مصرف آب گرم غیر ضروری وجود دارد.

-              مناسب نمودن عایق کاری آبگرمکن، این روش علاوه بر سادگی برای کاهش انرژی بسیار مفید می‌باشد. راهکارهای اصولی و عملی این کار در دفترچه­های راهنمای نصب توضیح داده شده­اند.

-              مناسب نمودن عایق کاری لوله‌های آب گرم باعث کاهش انرژی مصرفی است.

-              استفاده از دمای مناسب برای آب گرم راه بسیار ساده­ای برای کاهش مصرف انرژی می­باشد.

-              نصب صحیح و مکان مناسب علاوه بر کاهش مصرف انرژی، در ایمنی استفاده از وسیله بسیار موثر است.

 

 توصیه­های مفید در مورد آب گرمکن برقی

-              در ظرفیت وسیله انتخابی مورد نظر خود دقت کنید. پارامترهایی مانند میزان حرارت­دهی در ساعت اول در مورد آبگرمکن‌های مخزنی و دبی آب در مورد آبگرمکن‌های آنی نقش تعیین کننده‌ای دارند.
-              تا حد امکان از آبگرمکن‌های گازی استفاده کنید. سوخت ارزانتر از مزایای این نوع لوازم است.

-              برای انتخاب یک وسیله درنظر داشته باشید که هزینه اولیه خرید تنها عامل هزینه­ای نیست. هزینه نگهداری و انرژی مصرفی سهم بالایی در هزینه کل دارد.

-              استاندارد بودن یک وسیله از شرایط لازم و ضروری برای انتخاب یک وسیله است.
منبع : دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :